Najlepsze firmy technologiczne 2005 wg Deloitte

    Firma Deloitte opublikowała wyniki rankingu Technology Fast 50, klasyfikującego najszybciej rozwijające się firmy technologiczne w Europie Środkowej. Pierwsze miejsce w najnowszej edycji rankingu zdobyła polska firma Pro Futuro SA ? nowy na rynku operator alternatywnych technologii telekomunikacyjnych.
    Jego przychody w ostatnich pięciu latach wzrosły ponad 220-krotnie. To sześciokrotnie więcej niż wzrost zeszłorocznego zwycięzcy, firmy Merlin.com.pl, która w tym roku uzyskała jedenastą lokatę. Jak stwierdza kierownictwo firmy, podstawowym czynnikiem jej rozwoju okazał się moment wejścia na rynek i czas reakcji na potrzeby klientów.
    Na drugim miejscu rankingu uplasował się Cleverlance, dostawca rozwiązań technologicznych na rynku czeskim, z prawie 30-to krotnym wzrostem przychodów. Podstawowa misja spółki polega na przejmowaniu od firm prywatnych oraz instytucji publicznych zadań rozwijania i obsługi aplikacji informatycznych. Stawkę pięciu najlepszych zamykają HOGA.PL i Wind Telecom z Polski oraz Logos z Czech.
    Wyniki te skomentował Jiri Polak, koordynator rankingu Fast 50 w Europie Środkowej: ? Choć firmy czeskie i polskie regularnie zajmują czołowe miejsca w Technology Fast 50, tegoroczny sukces polskiej firmy Pro Futuro SA przeszedł moje oczekiwania i był przyjemną niespodzianką. Na uznanie zasługuje także czeski producent oprogramowania Logos, który wykazał długoterminowy wzrost i regularnie zdobywa czołowe miejsca w naszym rankingu. W zeszłym roku ta firma znalazła się w klasyfikacji European Technology Fast 500 wraz z osiemnastoma innymi firmami z Europy Środkowej. Tegoroczni uczestnicy Technology Fast 50 zajmują się głównie produkcją i sprzedażą rozwiązań technologicznych lub biotechnologii. Większość to firmy informatyczne: ponad połowa (54%) nastawiła się na oprogramowanie komputerowe; kolejne 28% zajmuje się bezpośrednio aplikacjami internetowymi. Firmy z sektora telekomunikacyjnego i sieciowego stanowią zaledwie 8% uczestników.