Seria urządzeń JETPort firmy Korenix została poszerzona o bezprzewodowy serwer portów szeregowych ? JETPort 5801. Rozwiązanie to, likwidując potrzebę okablowania, pozwala budować połączenia z urządzeniami przemieszczającymi się lub znajdującymi się w miejscach z utrudnionym dostępem.
JETPort 5801 został wyposażony dodatkowo w jeden port Ethernet z funkcją automatycznego rozpoznawania czy podłączony kabel sieciowy jest prosty, czy skrosowany. Dzięki temu urządzenie może pracować jak JETPort 5201, ale jego głównym zastosowaniem jest wstępna konfiguracja ustawień dla sieci bezprzewodowej, między innymi identyfikatora sieci – SSID. JETPort 5801 pozwala na zdalne połączenie urządzeń posiadających dowolne ze złącz szeregowych: RS485/422 lub RS232.
Podstawowymi kryteriami stawianymi sieciom bezprzewodowym są: bezpieczeństwo i niezawodność komunikacji. Firma Korenix w swoich rozwiązaniach, oprócz trybu niezabezpieczonego, daje możliwość ustawienia trybu kodowania.
Dzięki dostarczanemu bezpłatnie oprogramowaniu JETPort Commander możliwa jest konfiguracja i monitorowanie pracy nie tylko pojedynczego portu, ale również całych grup urządzeń z zadanego zakresu adresów IP. W efekcie proces uruchomienia instalacji jest szybszy, a diagnostyka i rekonfiguracja urządzeń odbywa się z jednego miejsca, co dodatkowo zabezpiecza przed nieuprawnioną ingerencją. Konfiguracja urządzenia możliwa jest także przy użyciu strony www.
Dużym atutem jest także obsługa tzw. ?pułapek? ? funkcja SNMP, dająca możliwość informowania użytkownika o wcześniej zdefiniowanych zdarzeniach, jak: problemy komunikacyjne, problemy z zasilaniem, użycie błędnego hasła podczas logowania, reset urządzenia itd. Sytuacje alarmowe mogą być także sygnalizowane za pomocą wiadomości e-mailowych, jeżeli w sieci dostępny jest serwer poczty elektronicznej.
Serwer może pracować w temperaturze od -10°C do +55°C, co zapewnia bezpieczne i długie użytkowanie.
JETPort 5801 może być montowany do ściany oraz na szynie DIN. Zasilany jest przy użyciu terminala (12-48V DC) lub przy użyciu dołączonego zasilacza. Został także wyposażony w przycisk reset, umożliwiający przywrócenie ustawień fabrycznych, w tym adresu IP oraz hasła. Pomocnym narzędziem może okazać się także wbudowany w serwer brzęczyk, służący do lokalizacji urządzenia.