Koniec wieńczy dzieło. O otwartej platformie NOVO zapewniającej sukces biznesowy opowiada Bernie McConnell, wiceprezes WIDIA Products Group and Services

Upraszczanie złożonych funkcji jest naprawdę trudne. Jednak w branży produkcyjnej firmy muszą tak postępować, aby pozostać w grze. Wszystkie te nazwy i przyciągające uwagę inicjatywy takie jak Digital Factory, Industry 4.0, Internet of Things, the Cloud, Big Data i Industrial Internet opierają się na tym samym założeniu, czyli połączeniu w sieć i zautomatyzowaniu operacji produkcyjnych tak, aby uczynić fabryki – bez względu na to czy są to małe warsztaty, czy duże zakłady OEM – bardziej wydajnymi, zyskownymi i prostymi w obsłudze dla „cyfrowej” generacji pracowników. Już prawie osiągnęliśmy ten etap, ale musimy jeszcze dokończyć dzieło.
Przed podjęciem kolejnych kroków w zakresie digitalizacji swoich operacji produkcyjnych wielu użytkowników będzie prawdopodobnie chciało trochę zwolnić, ale nie będą mogli się poddać tylko dlatego, że stanowi to dla nich wyzwanie lub jest to niewygodne. Proces ten jest konieczny dla utrzymania konkurencyjności ich firm, ma też kluczowe znaczenie dla żywotności całego sektora.

Poszczególne aspekty koncepcji cyfrowej fabryki ewoluowały przez dekady, obejmując obrabiarki CNC i sterowanie, programy CAD/CAM; symulacje obróbki, procesy nastaw wstępnych, roboty i inne urządzenia transportujące materiały
oraz oprogramowanie do planowania zapotrzebowania materiałowego, zarządzania zapasami i przedsiębiorstwem. Obecnie nadszedł czas, aby wszystko to połączyć, skomunikować, zachować i zapewnić lepsze podejmowanie decyzji i wyższy poziom wydajności. Otwarte platformy, oparte o chmurę obliczeniową, takie jak The Machining Cloud oraz NOVO™ cyfrowo integrują precyzyjne i kompletne dane narzędziowe, zasady i wiedzę o zastosowaniach tak, aby pomóc użytkownikom przemyśleć i skrócić planowanie procesowe i inne operacje.

WIDIA jest przykładem organizacji, która utrzymała raz obrany kierunek: pierwotna koncepcja NOVO została naszkicowana wiele lat temu, a oficjalnie została zaprezentowana podczas IMTS 2014. Aby tak ogromną wiedzę narzędziową, miliardy danych aplikacyjnych i wyników uczynić łatwo dostępnymi, konieczny był ogrom żmudnej pracy – wystarczy wyobrazić sobie ilość złożonych algorytmów i drzewek decyzyjnych. Jednak WIDIA dokonała tego, ponieważ firma chce być częścią procesu ewolucji produkcyjnej XXI wieku i pomagać klientom w utrzymaniu konkurencyjności i rentowności.

Firma WIDIA staje przed takimi samymi wyzwaniami jak jej klienci i zdarza się, że jest użytkownikiem swoich własnych produktów. Istniała więc potrzeba opracowania NOVO dla własnych działań. Przy tej okazji firma odkryła, że oprócz tego, iż rozwiązanie to stanowi wielką korzyść dla nowych i mniej doświadczonych pracowników, również nawet najbardziej doświadczeni operatorzy docenili NOVO za jego zdolność specyfikowania najnowszych narzędzi WIDIA i odkrywania nowych sposobów wykorzystania poszczególnych narzędzi, które w innym wypadku mogliby pominąć.

Opracowując w laboratorium badawczo-rozwojowym nowe rodziny narzędzi o szerokim zakresie zastosowań, firma WIDIA również upewniała się, że proces wyboru narzędzi będzie łatwy. Czy takie uproszczenie produktów było proste? Nie, poziom złożoności operacji, który to umożliwił, był ogromny.

W chwili obecnej jest wiele rzeczy, być może nawet bardzo trudnych, które użytkownicy powinni zrobić, aby usprawnić swoje operacje produkcyjne i uchwycić cenną wiedzę w obrębie swoich zakładów. Wydawcy prasy branżowej i liderzy branży lojalnie ostrzegają o 2,7 milionach pracowników przemysłu, którzy osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych 10 lat. Właśnie teraz jest czas, aby dokumentować i zdigitalizować wiedzę swoich najlepiej wyszkolonych i doświadczonych pracowników, której nie można przechować w inny sposób, taką jak programy CAM czy sekcje procedur podręcznika jakości, a także informacje o tym jak i dlaczego podejmowali takie a nie inne decyzje w stosunku do poszczególnych materiałów, procesów czy elementów obrabianych. To może się wydawać trudne, ale jeśli jest jedna rzecz, której firma WIDIA nauczyła się opracowując NOVO, to jest to fakt, że da się to zrobić. Należy robić to stopniowo, krok po kroku – jeden proces produkcyjny naraz, budując w ten sposób bazę wiedzy opartą o wyszukiwane dane i nie schodząc z raz obranego kursu.