Kongres PROTECH 2010

    W dniach 26?27 października 2010 odbył się VI Kongres Produkcji i Technologii PROTECH. Impreza odbyła się na terenie nowo powstałego Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu, tuż obok zabytkowej Hali Stulecia. Kongres został zorganizowany przez wydawcę magazynów Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych, Control Engineering Polska oraz portalu MSI Polska ? firmę TMI Polska. Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy w ciągu pięciu lat organizowania Targów PROTECH, pozwala nam wierzyć, że nowa formuła ? kongres ? przypadła Państwu do gustu i stanie się wzorem dla innych tego rodzaju wydarzeń w Polsce.
    ###NEWS_VIDEO_1###

    Patronat honorowy nad kongresem objęli Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Krajowa Izba Gospodarcza z prezesem Andrzejem Arendarskim, Dolnośląska Izba Gospodarcza z prezesem Zbigniewem Sebastianem, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych z prezesem Sławomirem Majmanem, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z prezes Bożeną Lublińską-Kasprzak oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii. Głównymi sponsorami imprezy były firmy QAD Polska oraz Epicor Soft-ware Poland, natomiast firmy Siemens, Balluff oraz FLIR Systems miały status sponsora.


    W kongresie wzięło udział ok. 400 zarejestrowanych uczestników, a 32 stoiska wystawiennicze odwiedziło ok. 1000 gości. W ciągu dwóch dni imprezy odbyło się ponad 60 prezentacji w 5 panelach tematycznych ? MAINTECH (Diagnostyka, Mechanika, Utrzymanie Ruchu), ROBOTECH (Robotyka, Automatyka, Technologie Bezprzewodowe, Pneumatyka), SYSTECH (Systemy IT dla przemysłu, Optymalizacja procesów), ENERGOTECH (Systemy energooszczędne, Oprogramowanie, Energia odnawialna) oraz DNI KARIERY DLA INŻYNIERÓW.

    Podczas tegorocznego kongresu w ramach pięciu paneli tematycznych poruszone zostały zagadnienia związane z szeroko pojętym przemysłem, w tym z energetyką, utrzymaniem ruchu, mechaniką, automatyką, robotyką i systemami IT. W ramach Dni Kariery dla Inżynierów omawiane były zagadnienia związane m.in. z rekrutacją i planowaniem zatrudnienia w firmach produkcyjnych.

    W trakcie dwóch dni wystąpiło ponad 70 prelegentów z Polski i zagranicy, w tym między innymi: gość specjalny ? Jörn Alexander Fuchs, Section Manager for Industrial Engineering and Lean Production w firmie Robert Bosch, który wygłosił prelekcję na temat Lean Production in the Bosch Plant in Mirków, Arkadiusz Bober ? kierownik działu Inżynierii ds. Technologii Przemysłowej firmy General Motors Manufacturing Poland (Optymalne wykorzystanie robotów przemysłowych w procesie produkcyjnym), Piotr Musielak ? kierownik Projektu Local Content z Volkswagena Poznań (Proces pozyskiwania dostawców na przykładzie Volkswagen Poznań), Stanisław Dudek ? kierownik Programu w Dziale Rozwoju Technologii WSK ?PZL-Rzeszów? (Zastosowanie rentgenografii cyfrowej w produkcji części lotniczych. Wpływ na koszty, jakość i efektywność produkcji), Rafał Bień ? Product Manager SIMATIC Net firmy Siemens (Zagadnienia związane z bezprzewodową akwizycją i zarządzaniem danymi), Bronisław Pytel ? główny energetyk ? Site Utilities Manager z General Motors Manufacturing Poland (Optymalizacja kosztów energii i poprawa efektywności energetycznej w zakładzie przemysłowym) oraz Marcin Wachulec ? Manager z General Electric Company Poland (Rozwój Kadry Inżynierskiej na przykładzie General Electric).

    Wśród wystawców, jak co roku, znaleźli się wiodący dostawcy automatyki, robotyki, sterowania oraz systemów IT, jak również znane firmy na rynku produktów i usług dla działów utrzymania ruchu zakładów produkcyjnych.
    Jednym z wielu interesujących paneli był ROBOTECH, przeznaczony dla inżynierów automatyków, w szczególności zajmujących się robotami przemysłowymi oraz szeroko rozumianą automatyką. Prezentacje dotyczyły robotyki, technologii bezprzewodowych, automatyzacji linii produkcyjnych oraz pneumatyki i hydrauliki.

    Pierwszy dzień panelu MAINTECH, skierowanego do mechaników i inżynierów utrzymania ruchu, poświęcony był sprawom diagnostyki maszyn i urządzeń. Drugiego dnia tematami wiodącymi była mechanika maszyn przemysłowych oraz utrzymanie ruchu.

    Pod patronatem portalu MSI Polska odbył się panel SYSTECH, który poświęcony był zarządzaniu każdym działem przedsiębiorstwa oraz optymalizacji procesów, a także nowym technikom IT dla przemysłu.
    Na panelu ENERGOTECH poświęconym energii można było zapoznać się ze sposobami oszczędzania energii, oprogramowaniem i urządzeniami do monitorowania zużycia energii. Zaprezentowano również najlepsze rozwiązania związane z energią odnawialną dla przemysłu.

    Jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się Dni Kariery dla Inżynierów. Uczestnicy wysłuchali interesujących prezentacji poświęconych sprawom związanym z poszukiwaniem pracy. Interesujące informacje przekazały uczestnikom takie firmy, jak: Bank Danych o Inżynierach, HRK i NeoProjecta. Ponadto słuchacze mogli się dowiedzieć, jak przebiega rozwój kadry inżynierskiej w firmie General Electric. Podczas prezentacji przedstawiono, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz zaprogramować swoją ścieżkę kariery.

    Wszystkim prelegentom i wystawcom, którzy wspólnie z nami współtworzyli Kongres PROTECH, serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na VII Kongres Produkcji i Technologii PROTECH, który odbędzie się jesienią 2011 r.
    Więcej zdjęć i filmów z Kongresu Produkcji i Technologii PROTECH’10 na stronie www.kongres-protech.pl

    Po raz pierwszy uczestniczyłem w Kongresie PROTECH organizowanym w nowej formule. Podział na cztery osobne panele uważam za bardzo efektywny. Jestem mile zaskoczony jakością prezentacji i ich wysokim poziomem merytorycznym. Myślę, że wybrana droga skutecznie sprzyja nawiązywaniu kontaktów biznesowych w wybranej dziedzinie.
    Piotr Namysłowski
    Wiceprezes zarządu, Dyrektor Handlowy wenglor sensoric Polska

    Tegoroczny Kongres PROTECH był pierwszym, w którym brałem udział ? w zeszłym roku odwiedziłem tylko stoiska. Na kongres udałem się z zamiarem zapoznania się z zakresem działalności firm biorących udział oraz pozyskaniem nowych kontaktów biznesowych. W tej ocenie kongres spełnił swoje zadanie. Dzięki niemu dowiedziałem się o kompleksowej ofercie firm, które dotychczas utożsamiałem jedynie z jedną branżą.

    W odniesieniu do spraw organizacyjnych na plus zaliczam miejsce odbywania się kongresu oraz jego formułę ? kompaktowe połączenie stoisk wypełniających całą przestrzeń oraz sal seminaryjnych, w których prowadzone były prelekcje, stworzyło prawdziwą targowo-seminaryjną atmosferę, którą znam z Warszawskiego Automaticonu czy targów Hanowerskich. Również akcja reklamowa samego kongresu była szeroko i skutecznie zakrojona wśród osób z przemysłu. Nieco słabiej wygląda to w odniesieniu do środowiska naukowego ? mam tu na myśli jedynie Politechnikę Wrocławską, na której jestem doktorantem. W przyszłym roku można by się pokusić o rozesłanie informacji o kongresie również na e-maile pracowników politechnik i uczelni technicznych. Udział naukowców, pracujących często w oderwaniu od przemysłowej rzeczywistości, jako słuchaczy, moim zdaniem wpłynąłby pozytywnie na sam kongres i zacieśnianie współpracy między nauką a przemysłem.
    W mojej ocenie nie udało się niestety uniknąć błędów i drobnych potknięć. Największym minusem był dla mnie czas prezentacji poszczególnych prelegentów ? 45 minut to zdecydowanie za dużo. Zarówno ja, jak i moi koledzy niecierpliwili się po 25 minucie. Zniecierpliwienie wynikało z braku zainteresowania (zagadnienie nie dotyczyło nas zawodowo) lub zagłębianiem się prelegenta, przykładowo w różnice pomiędzy produktem o oznaczeniu i45 od i45x. Moim zdaniem dla tego typu prezentacji jest to całkowicie bezcelowe ? różnice te mogą być oczywiście istotne dla kogoś, jednak sprawy te omawia się już indywidualnie w kuluarach. Dlatego też moim zdaniem 20?25 minut prezentacji + 5?7 minut na pytania i dyskusję byłoby optymalne. W kwestii formuły prezentacji uważam, iż ciekawą formą byłoby przechodzenie od problemu technicznego (ogólnego naukowego nakreślenia problemu na dwóch, trzech slajdach) do rozwiązań tego problemu dzięki prezentowanym produktom firmy X. Wzbogaciłoby to merytorycznie prezentację, zapobiegając jedynie jej handlowemu charakterowi.
    Łukasz Dworzak,
    właściciel/automatyk, REBBMANN

    Uczestniczyłem w tego typu kongresie po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Było widać, że organizatorzy włożyli w to dużo wysiłku, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i faktycznie z mojego punktu widzenia udało się to osiągnąć. Prelekcje były ciekawe i dobrze przygotowanie, ale to co najistotniejsze, to osobiste uwagi prelegentów dotyczące określonego zagadnienia i dyskusje zapoczątkowane pytaniami słuchaczy.
    Damian Gilewski ,
    stażysta automatyk, PKP PLK