W bieżącym numerze tematem z okładki jest integrowanie elementów bezpieczeństwa już na etapie projektowania maszyny lub opracowywania procesu produkcyjnego. Sposób ten jest dużo bardziej opłacalny, niż robienie tego w późniejszym czasie. Awarie w przemysłowych systemach bezpieczeństwa mogą powodować śmierć i zniszczenie; uwzględnianie kwestii bezpieczeństwa w procesie projektowania może zaoszczędzić czas, pieniądze i uratować życie oraz pozwolić uniknąć wielu tragicznych zdarzeń. Parę miesięcy temu podziemna eksplozja spowodowana gazem metanowym zabiła 29 osób w kopalni w Zachodniej Virginii. Te tragiczne wydarzenia, bardzo różniące się od siebie na wiele sposobów, mają jedną wspólną cechę: gdzieś zawiódł system bezpieczeństwa przemysłowego.
Ewolucja technologii bezprzewodowych otworzyła drzwi do nowej klasy architektury automatyki zakładowej, która oferuje firmom (które ją wdrażają) poważną przewagę strategiczną. Przemysłową technologię bezprzewodową wprowadza się ze względu na poważne i wymierne oszczędności oraz zmniejszenie nakładów na prace projektowe, instalację i logistykę, a także dramatyczne ulepszenia w częstotliwości i niezawodności zbierania danych terenowych. Specjaliści w dziedzinie automatyzacji i technologii informacyjnej, rozumiejący specyfikę sieci bezprzewodowych, są w stanie wywrzeć poważny, pozytywny wpływ na zyski firm, które korzystają z ich usług.
Wielki zderzacz hadronów znajdujący się w ośrodku Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zbudowano w kolistym tunelu, którego obwód wynosi 27 km i który znajduje się na głębokości 50 do 150 m pod ziemią. Skonstruowany przez CERN akcelerator i jego bezpieczeństwo kontroluje i monitoruje 130 układów sterowania, wykorzystujących ?wzmocnioną? technologię automatyzacyjną. O szczegółach automatyzacji największej i najszybszej maszyny świata dowiecie się Państwo w artykule zamieszczonym na stronie 20.
Rynek tablicowego osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego wciąż się rozwija. W zakładach najczęściej zainstalowane są urządzenia z lampkami sygnalizacyjnymi oraz przyciskami i przełącznikami. Głównym obszarem zastosowań tego typu produktów są tablice sterownicze oraz obrabiarki. Według użytkowników najpopularniejszym producentem tablicowego osprzętu sterowniczo-sygnalizacyjnego jest firma? Zapraszamy do zapoznania się z Raportem.
Nowości techniczne zostały przedstawione odpowiednio w dziale ?Produkty?. Mamy nadzieję, że przedstawione nowości i rozwiązania techniczne pomogą Państwu we właściwym wyborze rozwiązań projektowych i ułatwią bezpośrednie dotarcie do ich ?źródła?.
W dziale ?Wydarzenia? przedstawiamy interesujące relacje z targów, osoby, zdarzenia oraz planowane wnajbliższym czasie imprezy dotyczące przemysłu i technologii.
Krzysztof Ziemkiewicz, redaktor prowadzący
kz@controlengpolska.com