Ryszard Krawczyński, główny konsultant sprzedaży aplikacji Oracle w firmie Oracle Polska:
Podstawą funkcjonowania systemów zarządzania klasy ERP są informacje z obszaru działalności podstawowej firmy. Przyjmuje się, że wiarygodność ? a co za tym idzie, poprawność tych danych, koniecznych chociażby do określenia potrzeb materiałowych ? powinna pozostawać na poziomie 98?99%. Z drugiej strony, kierownictwo firm na różnych szczeblach oczekuje wiarygodnych raportów czy sprawozdań z działalności biznesowej, na podstawie których podejmuje się bieżące decyzje, niejednokrotnie stanowiące o utrzymaniu się na rynku.
W związku z tym obserwujemy rozwój systemów ERP w kierunku szybkiego raportowania oraz pozyskiwania w czasie rzeczywistym danych biznesowych u źródeł ich powstawania. Tak więc rozwój ERP wymaga lepszej integracji systemowej, której istotą jest połączenie z nowoczesną technologią informatyczną oraz wchłanianie systemów z obszaru CRM, SRM czy zarządzania transportem. Integracja następuje nie tylko z systemami B2B czy sklepami internetowymi (B2C), ale również z urządzeniami nowej generacji umożliwiającymi odczyt danych, takimi jak automatyczne regały magazynowe czy maszyny produkcyjne, które coraz częściej są wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Technologie Internetu Rzeczy oraz big data ? wraz z innymi trendami, takimi jak funkcja BYOD (Bring Your Own Device) i funkcjonalność kontekstowa ? nieodwracalnie wpływają na przyszłość systemu ERP, którego idea sprowadza się do początkowego celu: wykorzystania danych do szybszego i lepszego podejmowania decyzji.
Coraz bardziej widocznym trendem jest takżemigracja do chmury, co ? bez wątpienia ? stanowi przyszłość ERP. Duże korporacje już teraz zaczynają przenosić swoje systemy ERP do chmury, gdyż z uwagi na elastyczność, koszty i bezpieczeństwo są to globalne rozwiązania dostępne z każdego miejsca na świecie. W naszej ocenie migracja ERP do chmury jest tylko kwestią czasu ? w przypadku korporacji takie działania mają głęboki sens z uwagi na innowacyjność technologii dostępnej jedynie w chmurze publicznej lub prywatnej. Firmy w sektorze MŚP także będą przechodziły do rozwiązań chmurowych ? głównie z uwagi na: szybkość wdrożenia, niskie koszty uruchomienia i utrzymania systemów, mniejsze ryzyko wdrożenia, standaryzacje procesów i bezpieczeństwo obsługi.