Kategoria: Zaawansowane przetwarzanie i regulacja

I miejsce: Uzyskane punkty: 10,64
Modicon M340 ? sterownik PLC

Schneider Electric

Sterownik Modicon M340 jest uzupełnieniem serii Premium oraz Quantum. Podobnie jak one programowany jest przez Unity Pro 4.0. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością zarówno przy operacjach boolowskich, jak zmiennoprzecinkowych. Dzięki 4 MB pamięci programu i 256 KB pamięci danych aplikacje sterownika mogą mieć 70 tysięcy instrukcji. W zależności od potrzeb istnieje możliwość wyboru czterech wersji z komunikacją Modbus oraz trzech, w których zostały zintegrowane po dwie spośród trzech sieci komunikacyjnych (CANopen, Ethernet lub Modus). Każdy sterownik wyposażony jest w port USB mini-B do programowania bądź przyłączenia paneli graficznych Schneider Electric.

Modicon M340 budowany jest w oparciu o podstawę (4, 6, 8, 12 slotów), w której można zainstalować pełną gamę zasilaczy, procesorów, a także pełen zestaw modułów We/Wy ? dyskretnych (do 64 kanałów na moduł), analogowych, specjalizowanych modułów szybkich liczników, a także modułów kontroli ruchu. Każdy moduł wspiera funkcję ?hot swap?, czyli wymiany uszkodzonego modułu bez potrzeby zatrzymywania systemu.

Program sterownika przechowywany jest na dostarczanej wraz z procesorem karcie pamięci SD. Obsługa funkcji ?Plug & Load? pozwala – po umieszczeniu karty w slocie pamięci – natychmiast wystartować z nową aplikacją. W przypadku zaniku zasilania cała pamięć procesora zrzucana jest na kartę pamięci. Dzięki sieci Ethernet oraz karcie SD można wykorzystać funkcję wirtualnego dysku (dostęp przez FTP, a także funkcję Web serwera) i uzyskać dostęp do ekranów diagnostycznych i zmiennych z poziomu przeglądarki internetowej.

II miejsce: Uzyskane punkty: 8,19
AR4Matlab ? narzędzie integrujące środowisko Matlab z automatyką B&R

B&R Automatyka Przemysłowa  

Narzędzie AR4Matlab pozwala na przejście ze środowiska do obliczeń naukowych Matlab do świata automatyki. Wtyczka do Matlab/Simulink pozwala na przetransferowanie całego algorytmu do projektu w języku ANSI C w standardowym oprogramowaniu narzędziowym Automation Studio, służącym do programowania wszystkich sterowników, wyświetlaczy i serwonapędów B&R. Dzięki temu użytkownicy Matlab/Simulink mogą całkowicie skupić się na rozwiązaniu danego problemu inżynierskiego w dobrze im znanym środowisku i bez problemu testować go w sterownikach B&R.

Matlab firmy MathWorks jest bardzo często wykorzystywany przez uczelnie oraz w zawaansowanych technologicznie gałęziach przemysłu. Jego rozszerzenia w postaci toolbox (np. Simulink) umożliwiają w prosty sposób wizualną implementacje złożonych algorytmów sterowania, symulacji oraz modelowania obiektów i procesów. Matlab/Simulink ma wiele możliwości sprawdzenia jakości regulacji, odporności na zakłócenia stworzonego modelu i układu regulacji.

III miejsce: Uzyskane punkty: 7,34
TZN4S-14S – sterownik temperatury

Autonics

TZN4S-14S to nowoczesny regulator w obudowie DIN 48×48 z podwójnym PID i autoregulacją oraz półprzewodnikowym wyjściem sterującym. Może współpracować z większością stosowanych w przemyśle czujników temperatury. Zapewnia podwójną regulację PID, ma funkcję autodostrojenia oraz szeroki zakres nastaw temperatury (19 zakresów), funkcję rampy, siedem trybów alarmowych, skalowanie, korektę wejścia i in.

Na uwagę zasługuje możliwość przyjmowania przez regulator nie tylko sygnałów z czujników temperatury, ale także innych czujników, które oferują sygnały napięciowe lub prądowe (1÷5 V DC, 1÷10 V DC lub 4÷20 mA DC ? deklarowane programowo). Umożliwia to sterowanie nie tylko temperaturą, ale również innymi wielkościami fizycznymi (np. wilgotnością, ciśnieniem, przepływem itd.). Sterownik TZN4S mieści się w obudowie z tworzywa sztucznego standardu 48 x 48 mm.