Kategoria: Wbudowane systemy sterowania

  I miejsce: Uzyskane punkty: 10,3

  Zintegrowany System Sterowania iQ

  Mitsubishi Electric

  Zintegrowany System Sterowania iQ łączy w jednym systemie sterowania następujące technologie: PLC (najszybsze na rynku automatyki przemysłowej – 9,5 ns/inst. logiczną), Motion (możliwość kontrolowania w pojedynczym systemie do 96 osi serwo), CNC (kontroler NC Q173NCCPU obsługuje maksymalnie 16 osi symultanicznych w siedmiu systemach / kanałach) i ROBOT (procesor sterujący pracą robota upraszczający wymianę sygnałów pomiędzy robotem a linią produkcyjną). Dzięki połączeniu tych czterech technologii na jednej płycie bazowej możliwa jest bardzo szybka i łatwa wymiana danych pomiędzy nimi w systemie oraz wspólne sterowanie bez sieci przemysłowych i związanych z nią problemów.

  Zintegrowany System Sterowania IQ wyróżnia się: zwiększeniem wydajności produkcji, podniesieniem jakości wytwarzanych produktów, minimalizacją kosztów związanych z utrzymaniem systemu, monitoringiem i rozruchem. Dzięki możliwości podłączenia do sieci CC-Link IE otwierają się nowe perspektywy komunikacji w deterministycznej, światłowodowej sieci Ethernet z prędkością 1 Gbit/s.

  System iQ jest następcą systemu Q, który z powodzeniem stosowany jest w najbardziej zaawansowanych technologicznie aplikacjach na świecie. Również na polskim rynku w wielu zakładach produkcyjnych został wybrany jako najbardziej optymalny system do sterowania procesem produkcji. System Q szczególnie chętnie stosowany jest w następujących gałęziach przemysłu: żywności i napojów, motoryzacji, środków farmaceutycznych oraz automatyki budynków. Należy spodziewać się, że podobnie będzie w przypadku wersji iQ.

  II miejsce: Uzyskane punkty: 7,4
  ILC 150 GSM/GPRS – sterownik bezprzewodowy

  Phoenix Contact

  ILC 150 GSM/GPRS łączy w jednym urządzeniu przemysłowy sterownik ILC 150 oraz modem GSM/GPRS. Jest to w pełni skalowalny sterownik z 16 wejściami i 4 wyjściami cyfrowymi, z możliwością rozszerzenia poprzez magistralę Interbus o dalsze 63 moduły (maksymalnie do 4 096 punktów I/O). Komunikację z siecią zapewniają zaimplementowane moduły Ethernet TCP i UDP oraz SMS/GPRS. Wbudowany webserwer umożliwia wizualizację stanu sterownika za pomocą standardowej przeglądarki web.

  Cechą wyróżniającą sterownik ILC150 GSM/GPRS jest zintegrowanie z modemem GSM (automatyka i telemetria w jednym urządzeniu). Umożliwia to łatwą transmisję na dowolne odległości danych procesów, informacji o stanach roboczych lub meldunków zakłóceń do centrali sterowni lub bezpośrednio do telefonu komórkowego służby utrzymania ruchu. Po wyposażeniu wyspy pomiarowej w panel solarny można zapewnić pełną niezależność od jakiejkolwiek infrastruktury w punkcie pomiarowym.

  III miejsce: Uzyskane punkty: 7,36
  APC 620 embedded – komputer przemysłowy

  B&R Automatyka Przemysłowa

  APC620 embedded to kolejny model znanej rodziny komputerów przemysłowych. Wykorzystywaną w tym przypadku platformą systemową jest Windows XP embedded z rozszerzeniem dla czasu rzeczywistego. Ponadto możliwe jest wykorzystanie wielozadaniowego systemu operacyjnego czasu rzeczywistego B&R Automation Runtime w połączeniu z rozproszonymi systemami We/Wy i serwonapędami B&R.

  System operacyjny oferuje wiele korzyści dla aplikacji wymagających systemu operacyjnego o minimalnym rozmiarze. Procesory Intel Celeron M oraz Pentium M 1,4 GHz zapewniają skalowalną moc obliczeniową zorientowaną na wymagania aplikacji. Ethernet Powerlink, CAN oraz zdalna płyta bazowa X2X są wbudowane jako złącza fieldbus. Procesor ma 256 KB pamięci SRAM podtrzymywanej bateryjnie. APC620, tak samo jak poprzednie modele, ma zintegrowane złącze Smart Display Link, które może obsłużyć zdalną linię z czterema wyświetlaczami na odległość do 160 m.