Kategoria: Sterowanie dyskretne i sygnalizatory stanu

  I miejsce: Uzyskane punkty: 7,44
  SafetyOne – sterownik bezpieczeństwa

  IDEC

  SafetyOne jest sterownikiem obwodów bezpieczeństwa urządzeń przemysłowych, takich jak: roboty, linie montażu, obrabiarki, przenośniki, prasy oraz inne. Przeznaczony jest do realizacji złożonych funkcji, ale nie wymaga programowania. Konfiguracji sterownika dokonuje się przez wybór logiki sterującej.

  Dostępne schematy działania obejmują wiele typowych zastosowań. Sterownik może współpracować z wszelkimi urządzeniami bezpieczeństwa – przyciskami stopu, wyłącznikami drzwiowymi, kurtynami świetlnymi, trzypozycyjnymi przyciskami zezwolenia (enabling switch) oraz innymi. SafetyOne zapewnia 4 kategorię bezpieczeństwa wg EN954-1. Stany wejściowych obwodów bezpieczeństwa są przekazywane na wyjścia monitorujące, co umożliwia ich przekazanie do sterownika obwodów roboczych maszyny. Czytelny panel czołowy wyposażony w wyświetlacz w czytelny sposób obrazuje aktualny stan obwodów bezpieczeństwa.

  Urządzenie jest wdrożeniem nowej koncepcji sterownika bezpieczeństwa – jest alternatywą z jednej strony dla układów opartych na przekaźnikach bezpieczeństwa z drugiej na sterownikach typu safety PLC. Produkt jest łatwy w instalacji, wymaga jedynie wyboru funkcji i prawidłowego podłączenia. Mimo to może realizować złożone funkcje, co daje znaczne oszczędności w stosunku do klasycznych sterowników Safety PLC.

  Użytkownik nie musi szkolić projektantów w zakresie programowania, oszczędza czas poświęcony na projektowanie i programowanie, a także weryfikację i testowanie projektu. Wbudowane schematy są już sprawdzone i certyfikowane. Zaletą SafetyOne jest poza tym oszczędność miejsca, istotna szczególnie w przypadku modernizacji podwyższającej bezpieczeństwo istniejących maszyn.  

  II miejsce: Uzyskane punkty: 7,25
  4XP0000.00-K20… – moduły przycisków z podświetlaną ramką

  B&R Automatyka Przemysłowa

  B&R, poza kompletnymi systemami sterowania dostarcza również mniej skomplikowane urządzenia dla przemysłu. Moduły przycisków z podświetlanymi ramkami to jeden z przykładów. Są dostępne w dwóch wersjach, z których jedna oferuje cztery membranowe przyciski o krótkim skoku, a druga sześć takich przycisków oraz dodatkowo zgodny z normą przycisk stopu awaryjnego z wyprowadzonymi stykami. Obie wersje dostępne są z przyciskami okrągłymi oraz kwadratowymi.

  Szczególnie innowacyjny jest system sygnalizacji zastosowany w opisywanych modułach. Każdy przycisk otoczony jest podświetlaną diodami LED ramką, która zapewnia równomierny rozkład światła. Dzięki temu zagwarantowana jest optymalna czytelność i efektywność urządzenia sygnalizacyjnego nawet przy znacznych odległościach.

  III miejsce: Uzyskane punkty: 7,24
  XL6 – sterownik z kolorowym panelem dotykowym

  Horner APG

  Sterownik XL6 jest sterownikiem typu all-in-one wyposażonym w graficzną, dotykową matrycę TFT, obsługującą 32 000 kolorów, obsługę sygnałów I/O oraz rozbudowane możliwości komunikacyjne w postaci trzech portów szeregowych oraz opcjonalnego portu Ethernet. Standardowo każda jednostka wyposażona jest również w port CsCAN oraz port kart MicroSD – przeznaczony do logowania danych procesowych, alarmów oraz przechowywania programów sterujących. Programowanie realizowanej jest z poziomu bezpłatnego narzędzia Cscape.

  Matryca TFT może bezawaryjnie pracować w temperaturach od -0ºC do +60ºC. Z kolei 1 MB pamięci przeznaczonej na grafikę pozwala na zbudowanie przeszło 1 000 ekranów operatorskich. Użytkownik ma do dyspozycji pięć w pełni programowalnych klawiszy funkcyjnych oraz klawisz systemowy, który pozwala na szybką diagnostykę sterownika.