Kategoria: Silniki, napędy i sterowanie nimi

I miejsce: Uzyskane punkty: 9,9
FR D-700 – przetwornica częstotliwości  

Mitsubishi Electric

FR-D700, przetwornice częstotliwości wektorowych pracujące w pętli otwartej, dedykowane są do szerokiego spektrum aplikacji i zastosowań. Moment rozruchowy dla tej serii to 150% przy 1 Hz. Dla tej klasy napędów przewidziano przeciążalność 200% – 3 s, 150% – 60 s. Wbudowany port komunikacyjny MODBUS RTU oparty na RS485 pozwala na szybką i łatwą integrację napędu w prostych aplikacjach sieciowych.

Seria została wyposażona w wiele nowych funkcji, takich jak: kontrolowane zatrzymanie napędu po odcięciu zasilania, automatyczne wznowienie pracy po wystąpieniu błędu lub alarmu z określonej przez użytkownika grupy, wznowienie pracy po zaniku i przywróceniu zasilania z poszukiwaniem częstotliwości. FR D-700 mają poza tym rozbudowane funkcje zapobiegania utknięciu (automatyczny dobór szybkości narastania częstotliwości), funkcję zapobiegania regeneracji oraz funkcję ?traverse? dla aplikacji cyklicznie powtarzalnych.

Powyższe właściwości oraz badanie żywotności poszczególnych komponentów (timer konserwacji) sprawia, że przetwornice FR D-700 są bardzo cenione wśród producentów maszyn, urządzeń i aplikacji dla różnych gałęzi przemysłu. Dodatkowo funkcja zablokowania dostępu do parametrów hasłem zwiększa bezpieczeństwo obsługi i maszyny. Zwarta budowa oraz montaż przetwornic ?jedna obok drugiej? pozwala na osiągnięcie optymalnego rozplanowania i oszczędność miejsca w szafie sterowniczej.

II miejsce: Uzyskane punkty: 7,62

PowerFlex 7000 – beztransformatorowy przemiennik częstotliwości średniego napięcia

Rockwell Automation

Przemiennik częstotliwości Power Flex 7000 to jedynyna rynku światowym przemiennik średniego napięcia w wykonaniu przemiennika prądowego. Charakteryzuje się dużą niezawodnością dzięki zastosowaniu kluczy tyrystorowych SGCT i prostej konstrukcji wewnętrznej. Ponadto cechuje się bardzo niską zawartością harmonicznych w prądzie silnika, co decyduje o możliwości stosowania do silników w zwykłym wykonaniu bez dodatkowych strat mocy.

Urządzenie, w wykonaniu z prostownikiem sterowanym z modulacją szerokości impulsów, wprowadza minimalną ilość harmonicznych do sieci zasilającej i umożliwia zwrot energii do sieci (unikalne). To jedyny na rynku przemiennik średniego napięcia bez transformatora. Korzystnie wypada w porównaniu z przemiennikami napięciowymi, które nadal w wykonaniu na średnie napięcie są skomplikowane konstrukcyjnie, bardziej zawodne i wrażliwe na zakłócenia zasilania.

III miejsce: Uzyskane punkty: 7,19

PACMotion – serwonapędy

GE Fanuc Intelligent Platforms

Serwonapędy PACMotion są zintegrowane ze sterownikiem typu PAC. Sercem serwonapędu jest specjalizowany moduł IC695PMM335, instalowany w kontrolerze serii RX3i. Takie rozwiązanie zapewnia ścisłą integrację systemu sterowania dyskretnego czy też ciągłego ze sterowaniem serwonapędami.

W razie potrzeby można instalować w jednym kontrolerze RX3i wiele modułów IC695PMM335 i w ten sposób rozbudowywać zasoby serwonapędu, pozwalając na obsługę nawet 40 osi. Rozbudowa o kolejne moduły nie powoduje pogorszenia czasu reakcji serwonapędu, dzięki zastosowanej architekturze polegającej na zrównolegleniu i oddzieleniu procesorów sterujących pracą osi od głównej jednostki centralnej kontrolera RX3i.

Ważną cechą serwonapędu PACMotion jest duża precyzja, dlatego też programowanie serwonapędu odbywa się z wykorzystaniem liczb zapisanych w 64-bitowym formacie zmiennoprzecinkowym.