Kategoria: Sieci i komunikacja

  I miejsce: Uzyskane punkty: 8,37
  Protokół Ethernet Powerlink jako wolne oprogramowanie openPowerlink  
   
  B&R Automatyka Przemysłowa   

  openPOWERLINK został opublikowany jako produkt w pełni ?open source?, bazujący na platformach Linux i Windows XP. W ten sposób powstał pierwszy całkowicie otwarty system komunikacji czasu rzeczywistego. Pakiet programowy openPOWERLINK zawiera kompletny zestaw protokołu dla Managing Node (master) i Controlled Node (slave). Taka implementacja umożliwia uzyskanie czasów cykli synchronizacji około 0,5 ms, a przy wsparciu koprocesora nawet 0,1 ms.

  Główną zaletą Ethernet POWERLINK jest fakt, że protokół może być zaimplementowany na dowolnym standardowym sprzęcie oraz procesorze Ethernet. Ethernet POWERLINK jest jedynym rozwiązaniem czasu rzeczywistego na bazie przemysłowego Ethernetu z mikrosekundową prędkością i precyzją, które nie wymaga obsługi poprzez dedykowany sprzęt oraz układy ASIC. Bazuje wyłącznie na międzynarodowych standardach.

  Przykładem zastosowania jest opracowany przez Alstom Power Systems redundantny system sterowania procesami opierający się na Ethernecie POWERLINK oraz rozproszonych We/Wy B&R X20. Zastosowano dwa komputery przemysłowe oraz redundantne okablowanie sieci. Jeżeli jedna jednostka sterująca wykazuje nieprawidłowe funkcjonowanie, wówczas druganatychmiast to zdarzenie wykrywa i przejmuje funkcje sterujące. Jednocześnie dodatkowe mechanizmy zabezpieczające pozwalają na zlokalizowanie miejsca wystąpienia uszkodzenie po stronie okablowania. Otwartość protokołu POWERLINK pozwoliła Alstom na opracowanie specjalnego stosu umożliwiającego pracę w jednej sieci więcej niż jednej stacji zarządzającej (managing mode), co gwarantuje redundancję.

  II miejsce: Uzyskane punkty: 7,92
  SureCross DX80 – system komunikacji bezprzewodowej

  Banner Engineering

  DX80 to system kompaktowych stacji zdalnych I/O, które umożliwiają dwukierunkową bezprzewodową komunikację radiową z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi. Urządzenia dysponują stopniem ochrony IP67 i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur pracy. Dzięki temu montaż jest uproszczony i nie trzeba stosować dodatkowych obudów.

  W systemie zastosowano szereg protokołów i algorytmów pracy zabezpieczających przed utratą danych. W razie wystąpienie przerwy w komunikacji natychmiast informują o zaistniałej sytuacji. Instalacja DX80 jest bardzo prosta. W przypadku podstawowej konfiguracji wystarczy wpiąć się w terminal przy jednym urządzeniu, a z drugiego terminala – oddalonego nawet o 3 km – uzyskuje się dany sygnał na wyjściu. System zapewnia przy tym dwukierunkową komunikację w każdym module. Wersje z zewnętrzną anteną zwiększają wygodę instalacji. Dzięki nim możliwe jest ominięcie przeszkód uniemożliwiających poprawną komunikację bez konieczności montażu urządzenia w niewygodnych i trudno dostępnych miejscach.

  III miejsce: Uzyskane punkty: 7,43

  Switch JetNet 4510 – zarządzalny przełącznik przemysłowy

  Korenix

  JetNet 4510G jest zarządzalnym, przemysłowym switchem, wyposażonym w siedem portów RJ-45 10/100TX oraz trzy porty RJ-45 10/100TX, które mogą być używane zamiennie z 3 modułami światłowodowymi SFP. Zastosowanie w switchu trzech zamiast często spotykanych dwóch złączy światłowodowych typu LC zwiększa możliwości użycia urządzenia i ma wpływ na lepszą ekonomikę jego stosowania. Dzięki takiej budowie użytkownik może w łatwy sposób dostosować switch do swojej aplikacji, wybierając np.: 8 portów RJ45 i 2 porty światłowodowe lub 9 portów RJ45 i 1 światłowodowy itd.

  JetNet 4510G wyróżnia technologia Multiple Super Ring, która zapewnia czas odtwarzania komunikacji poniżej 5 ms, a także możliwość tworzenia bardziej rozbudowanych i odpornych struktur sieci ethernetowej. Produkt może pracować w trybie Ring (starsze rozwiązania firmy Korenix oraz switche innych producentów).