Karty montowane w kasecie sterownika oraz rozwiązania zdalnego dostępu pomagają firmom z branży paliwowej zwiększyć ROI

Slawson Exploration to firma z historią dynamicznego rozwoju w przemyśle paliwowym. Przedsiębiorstwo założone w 1957 r. stało się liderem w wydobyciu i produkcji ropy. Obecnie swoją działalnością obejmuje obszar ciągnący się od Kalifornii do Teksasu. Jeden ze swoich projektów firma realizowała na polu naftowym Bakken i to właśnie tam po raz pierwszy wykorzystała techniki odwiertów poziomych.

Kultura innowacji płynie w żyłach tej firmy. Ich spółka córka, zajmująca się wydobyciem ropy naftowej – Pelican Gathering, potrzebowała nowatorskiego rozwiązania, które sprawiłoby, że ich nowe obiekty w New Town w Północnej Dakocie staną się bardziej wydajne. Systemy produkcyjne wymagały rozwiązań z zakresu automatyzacji i opomiarowania, idealnie gdyby były zintegrowane z systemem sterowania Rockwell Automation? CompactLogix?.

Aplikacje Pelican Gathering obejmują budowanie platform wydobywczych i transportu midstream. Niektóre z urządzeń, które miały być monitorowane, komunikowały się za pomocą protokołu Modbus? wymagającym interfejsu sieciowego dla sterowników PAC Rockwell Automation. Jednocześnie, uwzględniając wielkość firmy i skalę działalności, priorytetowy okazał się zdalny dostęp za pośrednictwem łącza bezprzewodowego. Taka funkcjonalność pozwoliłaby zaoszczędzić firmie i jej pracownikom cenny czas.

Po przeprowadzeniu badań i kilku rozmowach z specjalistami z Border States Electric i ProSoft Technology firma wybrała zestaw trzech produktów oferowanych przez ProSoft Technology, które zastosowane razem pozwoliłyby na pomiar przepływu węglowodorów, dostęp zdalny i komunikację z urządzeniami zewnętrznymi. Rozwiązaniami tymi były:

  • Moduł komunikacyjny CompactLogix Modbus stanowiący interfejs dla urządzeń obiektowych.
  • Komputer przepływu montowany w kasecie sterownika CompactLogix mogący wykonywać autoryzowane obliczenia dla ciekłego węglowodoru (nieoczyszczona ropa naftowa) i dla gazu.
  • Przemysłowy router GSM umożliwiający zbudowanie szyfrowanego, bezpiecznego dostępu zdalnego przez platformę ProSoft Connect. Takie rozwiązanie zapewnia uprawnionym użytkownikom dostęp do instalacji z dowolnego miejsca na świecie.

Zespół Pelican Gathering docenił pomoc zespołu ProSoft. Na etapie projektu sprawdzono czy zaproponowane urządzenia spełnią wszystkie wymagania instalacji. Pelican zwrócił się o pomoc we wdrożeniu systemu do Northland Industrial Specialties LLC, z Gilette w stanie Wyoming. Ten producent skidów wykonał montaż szaf sterowniczych oraz orurowania transportu technologicznego i oprzyrządowania zgodnie z zatwierdzonym projektem.

?Komputery przepływu pomogły Pelican zmniejszyć liczbę komponentów, ograniczyć przestrzeń zajmowaną przez szafy i usprawnić integrację całego systemu? powiedział Brett Garnter, Regionalny Kierownik Sprzedaży ProSoft.

To samo racjonalne podejście zastosowano nie tylko do integracji danych.

Wyższy zwrot z inwestycji osiągnięto dodatkowo dzięki rozwiązaniom informatycznym. Oprogramowanie do konfiguracji wymiany danych oraz oprogramowanie konfiguracyjne komputera przepływu dostępne są bezpłatnie do pobrania ze strony ProSoft i nie wymagają dodatkowych licencji. Dzięki komputerowi przepływu AFC dla CompactLogix każdy pomiar może być konfigurowany niezależnie dla gazu lub cieczy, a co za tym idzie, zwiększać gęstość pomiarów przy wykorzystaniu jednego modułu.

Moduł dodatkowo archiwizuje dane, które można przenieść do systemu SCADA, dzięki czemu w Pelican Gathering analizowanie wielkości produkcji oraz sprawozdawczość są jeszcze prostsze.

W porównaniu do dedykowanych komputerów przepływu AFC (Automated Flow Computer) ProSoft Technology dla Rockwell Automation oferuje dodatkową wartość w postaci redukcji wymaganego sprzętu, oprogramowania oraz połączeń sieciowych pomiędzy urządzeniami. Implementacja kompletnego rozwiązania ProSoft przyniosło Pelican Gathering szereg innych korzyści.

?Moduły montowane w kasecie są dostarczane wraz z Add-On Instructions oraz Add-On Profiles. Te gotowe fragmenty kodu i konfiguracji pomogły nam zredukować czas przeznaczany na programowanie?, powiedział Luke Brandjord, odpowiedzialny za operacje techniczne w Pelican Gathering. ?ProSoft Connect umożliwia moim zespołom zdalny dostęp do systemu, eliminując potrzebę dalekich dojazdów.?

Podejmując decyzję, firma myślała o przyszłości, dlatego kluczowymi czynnikami wyboru był zwrot z inwestycji oraz wsparcie techniczne. Obecnie Pelican Gathering i Slawson Exploration wyposażone w wydajny system mogą nadal się rozwijać i tworzyć historię firmy.

Więcej informacji na temat naszych rozwiązań komunikacyjnych dla przemysłu paliwowego znajduje się na http://psft.com/CNI.

Źródło: ProSoft