Johnson Controls inwestuje w Polsce

  Amerykański koncern Johnson Controls zamierza przejąć York International Corporation, światowego dostawcę sprzętu i usług z sektora ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa (HVAC&R).
  York, ze sprzedażą na poziomie 5 mld dol, stanie się częścią Controls Group należącej do Johnson Controls. Połączenie Controls Group i York zwiększy udział Johnson Controls w światowym rynku środowisk budowlanych, przemyśle wartym 200 mld dol. Szacuje się, że Johnson Controls uda się osiągnąć w roku 2005 sprzedaż na poziomie 28 mld dol.
  Na mocy ostatecznych postanowień zatwierdzonych przez rady dyrektorów obu kompanii, przejęcie odbędzie się w postaci gotówkowej transakcji, w której akcjonariusze York otrzymają $56.50 za każdy udział. W przybliżeniu całkowita wartość przejęcia ma wynieść 3.2 mld dol., z uwzględnieniem przejęcia długu York o wartości około 800 mln dol. Johnson Controls zamierza sfinansować przejęcie przy pomocy krótko i długoterminowych kredytów.
  John M. Barth, prezes i dyrektor naczelny Johnson Controls powiedział, że "Johnson Controls i York są doskonałymi partnerami, a ta transakcja przyniesie znaczne korzyści udziałowcom, klientom i pracownikom obu firm. Poprzez połączenie z York, liderem rynkowym z dużymi perspektywami rozwoju, Johnson Controls osiągnie strategiczną pozycję lidera w światowym przemyśle środowisk budowlanych, który ma duży potencjał wzrostu".
  Dodał, że "Transakcja pozwoli nam dostarczać zintegrowane produkty i usługi z jednego źródła właścicielom budynków, którzy pragną zwiększyć ich komfort i wydajność energetyczną. W połączeniu z York, będziemy oferowali zaawansowane urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne, grzewcze i wentylacyjne, sterowanie oraz systemy bezpieczeństwa i przeciwpożarowe".
  „Johnson Controls może się pochwalić długą historią udanych prób integracji i rozwoju firm, które przejęliśmy", powiedział Barth.
  Według Johnson Controls przejęcie York zwiększy równowagę finansową pomiędzy głównymi trzema sektorami działalności. Transakcja ma zostać sfinalizowana w grudniu 2005 roku.
  Koncern Johnson Controls inwestuje także w Polsce. Zamierza wybudować w Bańgowie, dzielnicy Siemianowic Śląskich, fabrykę o wartości 35 milionów euro. Pracę znajdzie w niej 900 osób.
  Koncern zakupił już 6-hektarową działkę, położoną w granicach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na tym terenie ma zostać wybudowana duża fabryka metalowych części samochodowych: elementów siedzeń, wytłoczek do karoserii, podpórek pod deski rozdzielcze. Produkcja ma się rozpocząć w Siemianowicach w 2006 roku.