Jak zachować elastyczność w produkcji papierowych wyrobów higienicznych?

“Chwilowy brak towaru” ? wielu z nas w ubiegłym roku choć raz zdarzyło się stać w supermarkecie przed pustą półką. Co o łańcuchu dostaw i procesie produkcji może powiedzieć nam mniejsza dostępność papieru toaletowego w okresie pandemii? Sytuacja z 2020 roku nie występowała jedynie lokalnie ? lockdown spowodował brak tego środka higienicznego na całym świecie. Początkowo przyczyną było prewencyjne gromadzenie towaru, jednak pandemia wpłynęła także na model konsumpcji i zachowania konsumenckie.

Zmiana zachowań konsumenckich

Szacuje się, że konsumpcja wyrobów higienicznych wzrosła o około 40% w stosunku do czasów przed pandemią. Konsumenci coraz częściej korzystają z produktów jednorazowego użytku, takich jak ręczniki kuchenne, serwetki i inne papierowe artykuły higieniczne. Prognozy wskazują, że popyt na papierowe artykuły higieniczne będzie wzrastał tak długo, jak długo będzie nam towarzyszył COVID-19. Efektem jest znaczny wzrost wielkości rynku, a to powoduje konieczność usprawniania procesu produkcji artykułów higienicznych. Początkowo, w związku z koniecznością zwiększenia produkcji i sprzedaży, linie produkcyjne pracowały z maksymalną wydajnością. Teraz, kiedy łańcuch dostaw stabilizuje się, producenci mogą wdrażać nowe rozwiązania, poprawiać wydajność i automatyzować przepływy.

Higieniczne produkty papierowe produkuje się w dużych ilościach

Branża artykułów higienicznych obejmuje wiele różnych produktów przeznaczonych zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Papier toaletowy, ręczniki papierowe i kuchenne, a także wyroby papierowe dla biur, hoteli i warsztatów to tylko kilka przykładów. Przesunięcie konsumpcji z użytku profesjonalnego na prywatny pokazuje, jak ważna jest elastyczna linia produkcyjna. Wyroby higieniczne obejmują również artykuły z włókniny, takie jak pieluchy i produkty higieny osobistej dla kobiet. Wspólną cechą całego są wysokie przepływy produkcyjne. Produkty wytwarza się w dużych ilościach, co wymaga efektywnych procesów produkcyjnych o wysokim stopniu automatyzacji.

Proces produkcyjny różni się w zależności od złożoności produktu

Proces produkcji w branży artykułów higienicznych różni się w zależności od produktu. Pielucha, na przykład, to złożony wyrób wymagający skomplikowanych maszyn produkcyjnych. Aby była wygodna, musi składać się z wielu różnych tworzyw, powinna być łatwa do zakładania oraz wchłaniać ciecz, uniemożliwiając przeciekanie. Z kolei wytworzenie papieru toaletowego nie wymaga tak zaawansowanych urządzeń, jednak oba produkty produkuje się w przepływach sięgających od 1200 do 1500 produktów na minutę. Pakowanie gotowych wyrobów wygląda bardzo podobnie, niezależnie od produktu.

Maszyny i urządzenia pracujące w zapylonym środowisku produkcyjnym

Linie produkcyjne w branży higienicznej muszą być elastyczne aby wytwarzać produkty różnych rozmiarów i kształtów oraz zapewniać ich najwyższą jakość. Urządzenia produkcyjne muszą być odporne na wysokie tempo produkcji, charakterystyczne dla branży higienicznej. Najlepiej jeśli maszyna produkcyjna pracuje bez przerwy, co stanowi spore obciążenie dla kolejnych procesów, np. maszyn pakujących. Usunięcie usterki pakowarki nie powinno wpływać na pracę urządzenia produkcyjnego, co wymaga bardzo elastycznych i automatycznie sterowanych przepływów produkcyjnych.

Jednym z wyzwań w branży higienicznej jest ogromna ilość pyłu papierowego. Jego przedostanie się do wnętrza urządzeń produkcyjnych może mieć fatalne skutki, dlatego maszyny muszą być przystosowane do pracy w zapylonym środowisku.

Wykorzystanie rozwiązań z zakresu automatyzacji przepływu produkcji

Ponieważ  zapotrzebowanie konsumentów na produkty higieniczne stale wzrasta, branża ma przed sobą świetlaną przyszłość. Największymi konsumentami papieru mieszkańcy są Europy i USA, a w wielu miejscach na świecie można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na pieluchy (Źródło: Statista). Konieczne jest podniesienie wydajności w zakładach produkcyjnych i wymiana starych urządzeń na nowe, inteligentne i zautomatyzowane systemy.

FlexLink projektuje rozwiązania z zakresu automatyzacji przepływu produkcji będące elementem elastycznego i zrównoważonego procesu produkcyjnego w branży higienicznej. Nasze rozwiązania są przystosowane do pracy w zapylonym środowisku i umożliwiają czyszczenie urządzeń bez konieczności ich demontażu. Pomagamy w modernizacji starych systemów produkcyjnych, jak również w projektowaniu i budowie nowych. Pandemia po raz kolejny udowodniła, że popyt na produkty higieniczne nigdy nie zaniknie, a my zadbamy o podaż! Napisz do nas: info.pl@flexlink.com