HANNOVER MESSE 2025: „Wiatr w żagle dla przemysłu”

Konferencja zamykająca Targi | Źródło: HANNOVER MESSE

Targi technologiczne, wystawa biznesowa i platforma dialogu między partnerami w zakresie polityki gospodarczej: takie były HANNOVER MESSE 2025. Najważniejsze na świecie targi przemysłowe emanowały w tym roku pozytywnymi sygnałami: sztuczna inteligencja (AI), automatyzacja, cyfryzacja i elektryfikacja napędzają rewolucyjne zmiany w wydajności przemysłu. Kraj partnerski, Kanada, również dostarcza silnych impulsów i aktywnie rozszerza współpracę transatlantycką w burzliwych czasach.

„HANNOVER MESSE 2025 było potężnym zobowiązaniem na rzecz przyszłej rentowności przemysłu w Niemczech i Europie – w ścisłej współpracy z międzynarodowymi partnerami” – powiedział dr Jochen Köckler, dyrektor generalny Deutsche Messe AG. „W globalnej sytuacji charakteryzującej się niepewnością, targi z nawiązką spełniły swoją rolę jako targi technologiczne, targi biznesowe oraz platforma dialogu polityki gospodarczej i współpracy międzynarodowej. HANNOVER MESSE to miejsce, w którym analogowy świat maszyn łączy się z cyfrową inteligencją – tutaj można zobaczyć, jak cyfryzacja i sztuczna inteligencja umożliwiają postęp przemysłowy”.

Około 127 000 odwiedzających ze 150 krajów wymieniło się pomysłami z 4000 wystawiających się firm na temat tego, jak mogą z zyskiem wykorzystać sztuczną inteligencję, zautomatyzować swoje fabryki lub stać się bardziej energooszczędnymi. Ponad 40 procent odwiedzających pochodziło z zagranicy. Najważniejszymi krajami po Niemczech były Chiny, Holandia, Kanada, Polska, Korea Południowa i Japonia.

„Wystawiające się firmy w imponujący sposób pokazały, że pod względem technologicznym posiadamy wszystkie karty do konkurencyjnej, zrównoważonej i innowacyjnej produkcji w Niemczech i Europie. W tych naprawdę trudnych czasach targi były dla branży drogowskazem i motorem napędowym. W wielu rozmowach wystawcy zgłaszali rosnące zaufanie, które teraz należy wzmocnić” – powiedział Köckler.

Jednocześnie targi HANNOVER MESSE były tygodniem wyraźnych sygnałów politycznych: „Jednak przemysł potrzebuje również pozytywnych sygnałów z Berlina i Brukseli poprzez konsekwentne eliminowanie biurokracji, ustanowienie silnej i skoordynowanej europejskiej polityki przemysłowej z nowymi umowami o wolnym handlu oraz ustanowienie wiarygodnych ogólnych warunków dla inwestycji, innowacji i dostaw energii. Tylko wtedy, gdy politycy i przemysł będą działać razem, Europa może zabezpieczyć i systematycznie zwiększać swoją konkurencyjność” – stwierdził Köckler.

Wystawiające się firmy i stowarzyszenia partnerskie również osiągnęły pozytywny bilans:

Dr Gunther Kegel, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Elektrycznych i Elektronicznych (ZVEI) i przewodniczący Rady Doradczej Wystawców HANNOVER MESSE: „Targi HANNOVER MESSE po raz kolejny pokazały, że są najważniejszą platformą dla innowacji przemysłowych. Sztuczna inteligencja w zastosowaniach przemysłowych cieszyła się szczególnym zainteresowaniem odwiedzających, zwłaszcza tych z zagranicy. Pokazuje to, że niemiecki przemysł może nadal oferować globalną orientację w czasach zmian technologicznych. Nasze firmy są liderami Przemysłu 4.0 i jesteśmy przekonani, że możemy dalej rozwijać tę bardzo dobrą pozycję wyjściową. Przemysłowa sztuczna inteligencja to nowy obszar wzrostu, który będzie nadal napędzał automatyzację i cyfryzację przemysłu. Targi HANNOVER MESSE będą odzwierciedlać ten rozwój w nadchodzących latach”.

Thilo Brodtmann, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Maszynowego (VDMA): „Tegoroczne targi HANNOVER MESSE pokazały w szczególności, jak ważne są dobre partnerstwa i otwarte rynki dla przemysłu opartego na eksporcie i innowacjach, takiego jak budowa maszyn i urządzeń. Chęć Kanady do pogłębienia wymiany handlowej z Europą jest mile widzianą i zachęcającą wiadomością w świecie coraz bardziej charakteryzującym się sporami handlowymi. Aby sprostać głównym zadaniom, które stoją przed nami, potrzebujemy innowacji, takich jak te imponująco zademonstrowane we wszystkich halach podczas wydarzenia. W tym roku targi HANNOVER MESSE wysłały do Berlina szczególnie silny sygnał dotyczący polityki gospodarczej: Sektor przemysłowy pilnie potrzebuje modernizacji lokalizacji, aby nadal demonstrować swoją innowacyjną siłę tutaj w kraju”.

Sztuczna inteligencja: temat numer jeden w przemyśle

Tematem numer jeden tegorocznych targów były zastosowania sztucznej inteligencji w przemyśle. „Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zmienić przemysł bardziej w ciągu zaledwie kilku lat, niż zmieniła się w ciągu całej ostatniej dekady” – mówi Köckler. Wystawiające się firmy wykorzystały konkretne przykłady, aby pokazać, w jaki sposób firmy produkcyjne mogą czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji. „Dzięki ukierunkowanemu wykorzystaniu tych technologii małe i średnie przedsiębiorstwa mogą również zwiększyć swoją wydajność, obniżyć koszty i znacznie zwiększyć swoją konkurencyjność” – powiedział Köckler.

Nowe badanie zaprezentowane na targach HANNOVER MESSE przez VDMA i firmę konsultingową Strategy& pokazuje to w konkretny sposób. Według badania, wykorzystanie sztucznej inteligencji generatywnej może zwiększyć marżę zysku w inżynierii mechanicznej i instalacji nawet o 10,7 punktu procentowego.

Wodór dla zrównoważonych dostaw energii

W halach energetycznych na targach HANNOVER MESSE wszystko kręciło się wokół wydajności i zrównoważonego rozwoju. Wodór odegrał tu znaczącą rolę. W samej hali 13, na stoiskach „Hydrogen + Fuel Cells EUROPE”, około 300 firm zaprezentowało swoje najnowsze osiągnięcia i zastosowania w dziedzinie wodoru i ogniw paliwowych.

Kraj partnerski Kanada: partner i siła napędowa

Kraj partnerski Kanada zaprezentował się imponująco na targach HANNOVER MESSE. Na szczególną uwagę zasługuje innowacyjna rola kanadyjskich firm i instytucji w kluczowych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja, cyfryzacja i odnawialne źródła energii. Ścisła współpraca z międzynarodowymi partnerami i silny nacisk na zrównoważone technologie podkreślają znaczenie Kanady jako dynamicznego gracza na globalnych rynkach przyszłości.

„Rok partnerski Kanady na targach HANNOVER MESSE 2025 był ogromnym sukcesem i znacznie przyspieszył realizację naszych celów dywersyfikacji rynku, ponieważ Kanada kontynuuje wysiłki na rzecz zwiększenia swojej obecności na rynku niemieckim i europejskim. Sprowadziliśmy najbardziej imponującą kanadyjską delegację, jaka kiedykolwiek uczestniczyła w targach przemysłowych. Ponad 500 kanadyjskich wystawców i delegatów, od startupów po duże korporacje, wykorzystało dostęp do niemieckich, europejskich i międzynarodowych firm, aby zwiększyć swój międzynarodowy zasięg. Ponadto kanadyjscy innowatorzy, badacze, naukowcy i organizacje zajmujące się rozwojem biznesu zaprezentowali kanadyjskie talenty i rozwiązania technologiczne globalnej publiczności. Kanada jest podekscytowana możliwością odegrania kluczowej roli, wraz z Niemcami i Europejczykami, w kształtowaniu przyszłości, która jest ekologiczna, cyfrowa i odporna. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę i rozwój ponad granicami” – powiedział Stéphane Dion, specjalny wysłannik do Unii Europejskiej i Europy oraz szef delegacji Kanady na HANNOVER MESSE 2025.