Hannover Messe 2008 ? więcej branż i odwiedzających

    Energetyka, automatyka przemysłowa, robotyka, badania i rozwój oraz promocja młodych inżynierów to główne tematy tegorocznych targów Hannover Messe. Wystawę odwiedziło 200 tysięcy osób, o ponad 30% więcej niż rok temu.

    Najbardziej wyrazistym symbolem tegorocznych targów była czterometrowa wieża EnergyTower, z której codziennie strzelały w niebo błyskawice pod napięciem kilku milionów woltów. Uczestników elektryzowały jednak przede wszystkim nowe technologie oraz optymistyczne prognozy organizacji przemysłowych dotyczące koniunktury w branży. Według Seppa D. Heckmanna, prezesa zarządu Deutsche Messe firmy z różnych sektorów przemysłu wyjeżdżają z targów z zapełnionymi portfelami zamówień na 2008 rok i z przekonaniem, że rok 2009 będzie bardzo udany. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród wystawców jasno wskazują na to, że firmy oceniają sytuację gospodarczą branży jako stabilną i bardzo dobrą. Optymistyczny ton studziło jedynie niemieckie ministerstwo gospodarki, które przewiduje na 2009 rok wzrost jedynie o 1,2%.

    Więcej gości z UE

    W tym roku do Hanoweru przyjechało niemal 180 tysięcy specjalistów z branży, czyli 25% więcej niż w 2006 roku. O jedną piątą wzrosła liczba osób decyzyjnych: było ich w tym roku około 127 tysięcy. Po raz kolejny odnotowano też wzrost liczby zwiedzających z krajów Unii Europejskiej. W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjechało najwięcej osób, są też w tym roku Chiny, Indie i Japonia. Jeśli chodzi o podział według branż, to prym wiódł w tym roku sektor elektroniki i elektrotechniki oraz sektor budowy maszyn. Szczególnie duży wzrost liczby gości odnotowano w przypadku energetyki i branży samochodowej. Przybyło też znacznie więcej niż w latach ubiegłych przedstawicieli przemysłu chemicznego.