ENERGETAB 2006 12-14 wrzesień

  Spektrum prezentowanych podczas targów ENEREGTAB urządzeń, aparatów, maszyn czy technologii obejmowało wszystko to, co do wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii jest niezbędne ? nie wyłączając systemów informatycznych czy specjalistycznych pojazdów. Spośród tych wielu produktów Komisja Konkursowa nagrodziła najnowocześniejsze, prezentowane na targach.
  W tym roku Puchar Ministra Gospodarki otrzymała firma HUBIX Jerzy Nowikow za ?wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania narzędzi izolacyjnych do prac pod napięciem do 1 kV?, PucharPrezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej trafił do Zakładu Pomiarowo- Badawczy Energetyki ENERGOPOMIAR- ELEKTRYKA sp. z o.o. za ?wskaźnik użycia magnesu neodymowego typ WMN-1?. Złotego Lwa im. Kazimierza Szpotańskiego za wyrób wysokiej jakości elektrotechnicznej produkcji fabryki polskiej fundacji Jacka Szpotańskiego otrzymał Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki w Białymstoku za ?Jednobiegunowe wskaźniki napięcia i uzgadniacze faz w zakresie napięć do 1 kV; Medal Prezesa SEP prof. Jerzy Barglik wręczył Przedsiębiorstwu BEZPOL za ?System przeciwawaryjnego wyizolowania oraz ochrony przeciwprzepięciowej napowietrznych stacji SN/nN?.
  Złotym Medalem targów ENERGETAB?06 za ?rozłącznik SECTOS typu NXBD? prezes Dworzański wręczył firmie ABB sp. z o.o.
  O wszystkich wręczonych pucharach, medalach i wyróżnieniach można dowiedzieć się na stronach internetowych targów (www.ziad.bielsko.pl i www.energetab.pl).
  Dzięki współpracy organizatora ? ZIAD-u w Bielsku- -Białej ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, a także Grupą Kapitałową PSE i Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej targom towarzyszyły liczne seminaria i prezentacje. Przykładowo ? drugiego dnia targów odbyło się seminarium poświęcone technicznym sposobom poprawy jakości dostarczanej energii elektrycznej, natomiast trzeciego dnia dyskutowane były zawiłości norm dotyczących oświetlenia drogowego i miejsc pracy.
  Zadowolenie wyrażane przez dosyć już zmęczonych wystawców pod koniec trzeciego dnia targów wskazuje na to, że kolejne ? już 20. targi ENERGETAB (planowane w dniach 11-13 września 2007) będą znowu jeszcze większe niż tegoroczne.
  ce
  Przekaźniki programowalne NEED nagrodzone podczas targów Energetab
  Przekaźniki programowalne NEED produkcji RELPOL SA wyróżnione zostały przez Komisję Konkursową 19. Międzynarodowych Targów Bielskich ENERGETAB 2006. Nagrodzony produkt jest pierwszym w pełni polskim przekaźnikiem programowalnym. W wersji podstawowej ma 6 wejść cyfrowych oraz 2 wejścia analogowo-cyfrowe i 4 wyjściaprzekaźnikowe. Natomiast nowy przekaźnik NEED MAX, po raz pierwszy prezentowany na targach Energetab 2006, ma już 16 wejść, w tym 3 analogowo-cyfrowe i 8 wyjść przekaźnikowych. Dane techniczne tego urządzenia w znaczący sposób poszerzają możliwości zastosowań. Szerszy zakres zasobów programowych (16 timerów, 12 komparatorów) pozwala na tworzenie dużo bardziej skomplikowanych aplikacji. Wbudowany szybki dwukierunkowy licznik (częstotliwość do 20 kHz) daje możliwość pracy z różnego rodzaju enkoderami. Dzięki dużej uniwersalności wejść analogowo-pomiarowych o zakresach 0-255 VAC, 0-25,5 VDC i 0-51 mA sterownik NEED MAX może współpracować z dowolnymi przetwornikami o wyjściach prądowych lub napięciowych. Warto tutaj nadmienić, iż ogromnym ułatwieniem jest wybór trybu pomiarowego w programie PC NEED. Zaletą w sterowniku NEED MAX jest możliwość nadzoru napięcia sieci trójfazowej wraz z pomiarem poziomu napięcia na każdej fazie, kontrolą kierunku faz oraz nadzorem napięcia asymetrii. Ta cecha powoduje, iż w przypadku różnego rodzaju aplikacji mamy możliwość zaoszczędzenia na zastosowaniu dodatkowego urządzenia nadzorującego pracę napędu lub innego odbiornika trójfazowego. Tym samym wykorzystanie NEED MAX oraz dwóch styczników z blokadą mechaniczną pozwala na stworzenie prostego układu SZR z agregatem.