Emotron – efektywne i bezawaryjne sterowanie procesami technologicznymi

Od niemal 40 lat w całej Europie nazwa Emotron kojarzona jest z niezawodnymi napędami pozwalającymi na efektywne i bezawaryjne sterowanie wszelkimi procesami technologicznymi. Projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach falowniki i softstarty, wyposażane są już na etapie produkcji w rozwiązania uwzględniające specyfikę i wymagania poszczególnych aplikacji do jakich najczęściej są wykorzystywane, stały się przez lata wyznacznikiem jakości i innowacyjności. Choć obecnie, po wejściu firmy Emotron w skład działającej od 1937 roku na całym świecie korporacji inżynieryjnej CG, oferowane są pod nazwą CG Drives, pozostają tymi samymi napędami, oferującymi nieosiągalne dla innych możliwości.

Wcześniej jako Emotron, aobecnie CG Drives, falowniki i softstarty uznanej w Europie marki znaleźć można w ofercie firmy Automatech, która już od 20 lat jest zarówno dystrybutorem komponentów czołowych światowych producentów, integratorem systemów automatyki, ale również firmą specjalizującą się w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn. Przygotowując aplikacje, budując maszyny dla swoich klientów czy dostarczając napędy integratorom lub klientom końcowym do ich aplikacji, Automatech korzysta więc z komponentów najwyższej jakości, zapewniających zarówno bezpieczeństwo pracy jak i niezawodność aplikacji.

Przyglądając się aplikacjom jakie przygotowano z wykorzystaniem falowników i softstartów CG Drives w ostatnim czasie w Automatech, nie sposób nie zauważyć różnorodności ich zastosowań możliwej do uzyskania dzięki szerokiej i uniwersalnej ofercie. Znaleźć w niej można falowniki serii FDU 2, dedykowane dla sterowania pompami i przepływami z możliwością bezpośredniej komunikacji pomiędzy falownikami i ich samoczynnego załączania i wyłączania w zależności od zapotrzebowania aplikacji, jakie Automatech stosuje z powodzeniem w budowanych układach sterowania dla stacji uzdatniania wody. Wyposażone są w szereg systemów zabezpieczających aplikację przed przeciążeniami, pracą na sucho czy kawitacją pomp i powstającymi w ich następstwie uszkodzeniami instalacji, zapewniając bezawaryjną pracę aplikacji przez długi czas.

Napędy serii VFX 2 są idealnym rozwiązaniem dla dynamicznych aplikacji. Bezpośrednie sterowanie momentem, dokładna kontrola prędkości i efektywne hamowanie wektorowe zapewnia niezawodną kontrolę, na przykład w aplikacjach takich jak dźwigi, kruszarki i wirówki przemysłowe. Automatech wykorzystuje tego typu falowniki w różnego rodzaju aplikacjach wymagających dużej dynamiki, w ostatnim czasie wykorzystując falownik VFX48-030 IP21 w modernizacji układu sterowania maszyną obróbczą.

Dla aplikacji działających w mniej wymagających warunkach otoczenia lub zakładających montaż falowników w szczelnej szafie sterowniczej, CG Drives przygotowało specjalne serie falowników FDU 2 i VFX 2 o stopniu ochrony IP20. Podstawową różnicą względem standardowych rozwiązań o IP 54, jest przyjazna dla użytkownika konstrukcja, umożliwiająca łatwy dostęp do zacisków przyłączeniowych, przy zachowanym niezmiennym przemysłowym poziomie wykonania całości falownika.

Serie VSA/VSC dedykowane są dla aplikacji wymagających niższych mocy napędów – do 7,5 kW, oferując wydajne uruchamianie i zatrzymywanie, minimalizując przy tym mechaniczne naprężenia i skracając czasy każdego z cykli. Posiadają większość funkcji dostępnych w falownikach większej mocy, pozwalając na uruchamianie napędu w przypadku już obracającego się wału napędowego, czy bezpieczne uruchomienie wentylatora, który w stanie spoczynku układu wentylacji może obracać się w przeciwnym do zadanego kierunku. Pozwalają również na kontrolowanie stacji pomp, eliminując ryzyko uderzenia hydraulicznego, czy też na szybkie, ale pozbawione szarpnięć uruchomienia i zatrzymania dźwigów.

Oferta falowników i softstartów CG Drives pozwala na dobór odpowiedniego rozwiązania do wymagań dowolnej aplikacji. Wieloletnie doświadczenie inżynierów firmy Automatech w projektowaniu, doborze i budowie aplikacji dla napędów, w oparciu o produkty firmy Emotron CG Drives, zapewnia pełną i kompleksową obsługę modernizacji układów sterowania, modernizacji maszyn czy przygotowywania zupełnie nowych rozwiązań.