Drives Forum Rockwell Automation w Katowicach. Teoria i praktyka napędów

    Najistotniejsze zagadnienia związane z zastosowaniem nowoczesnych układów falownikowych, serwonapędowych (pozycjonowania) oraz zintegrowanych układów napędowych korzystających z przemysłowych sieci komunikacyjnych? to główne tematy Forum Napędowego zorganizowanego przez Rockwell Automation w styczniu tego roku.

    Organizatorzy nie zapomnieli też o kwestiach zgodności oferowanych rozwiązań z obowiązującymi na rynku europejskim normami bezpieczeństwa. Poza tym w czasie forum zaprezentowano ofertę firmy związaną z obsługą układów napędowych, dedykowanych przede wszystkim dla aplikacji przemysłowych.

    Spotkanie podzielono na trzy grupy tematyczne. W pierwszej pojawiły się prezentacje dotyczące oddziaływania przemienników częstotliwości i układów energoelektronicznych na sieć zasilającą. Tym samym odniesiono się do tak często poruszanego ostatnio problemu jakości energii. Wspomniano tu również o korzyściach i zaletach stosowania przemienników w konkretnych aplikacjach (na przykład pompach, wentylatorach, dźwigach). Szczególną uwagę poświęcono przemiennikom pracującym w sieciach średniego napięcia serii Power Flex 7000, przydatnych w modernizacji eksploatowanych już napędów na napięcie 6 kV. Precyzyjną i oszczędną energetycznie regulację prędkości napędu uzyskuje się poprzez umieszczenie przemiennika w dowolnym miejscu na trasie zasilania silnika, bez konieczności wymiany samego silnika, jak też okablowania.

    W prezentacjach wygłoszonych w ramach drugiej grupy tematycznej, omówiono rozwiązania umożliwiające integrację i sterowanie napędów z wykorzystaniem standardów komunikacji sieciowej EtherNetIP i DeviceNet oraz sterowników Compact Logix i falowników Power Flex do sieci niskich napięć. Przedstawiono rozwiązania systemowe w zakresie układów pozycjonowania i serwonapędów, które opierają się na silnikach rodziny Kinetix i platformę Logix.

    Warto podkreślić, że dzięki komunikacji sieciowej konfiguracja nawet wieloosiowych systemów napędowych jest dość prosta oraz intuicyjna. Coraz większe szybkości przesyłu danych w sieciach standardu Ethernet pozwalają na jego wykorzystanie w coraz niższych warstwach hierarchii systemu monitoringu i sterowania w zakładach przemysłowych (sieci tzw. czasu rzeczywistego).

    Trzecia grupa tematyczna poruszała kwestie analiz techniczno- ekonomicznych i praktycznych, dotyczących stosowania różnego typu falowników ? na przykładzie aplikacji zrealizowanych w polskich zakładach przemysłowych. Głos zabrali przedstawiciele i eksperci uznanych w kraju firm branży automatyki. Imprezie towarzyszyła prezentacja kilku stanowisk, przy których można było w praktyce poznać obsługę prostych aplikacji napędowych czy budowę falownika średniego napięcia.

    Uczestnikami Forum byli głównie przedstawiciele firm branży automatyki oraz różnych gałęzi przemysłu. W sumie wzięło w nim udział ponad 110 osób. Odbyło się w nowej fabryce Rockwella, zlokalizowanej w Katowicach.

    Fabrykę oddano do użytku w pierwszej połowie ubiegłego roku. Obecnie wytwarzane są w niej elementy układów automatyki dla energetyki. W najbliższym czasie planuje się uruchomienie linii produkcji elementów systemów bezpieczeństwa, napędów i soft-startów, falowników na średnie napięcia oraz serwomotorów rodziny Kinetix. W zakładzie zatrudnionych jest obecnie około 250 osób, jednak jest on ciągle w fazie rozwojowej i w tym roku planowane jest zatrudnienie kolejnych około 250 pracowników.