Coraz bardziej zautomatyzowane pojazdy

    Wśród nowości technologicznych na targach IAA 2013 (Internationale Automobil-Ausstellung) we Frankfurcie pojawiły się m.in. technologia automatycznego parkowania i system otwierania drzwi bez kluczyka.

    Rośnie rola smartfonów w motoryzacji – pozwalają na zdalną kontrolę samochodów. Technologia Valet Park4U samochód staje się w praktyce "osobistym parkingowym" kierowcy. Rozwiązanie umożliwia pozostawienie samochodu przy wjeździe na parking, podczas gdy auto samo odnajdzie miejsce do zaparkowania. Funkcja automatycznego parkowania uruchamiana jest zdalnie za pomocą smartfona.

    Kierowca może również użyć smartfona, aby wezwać samochód do odebrania go przy wyjeździe z parkingu. Uzupełnieniem tego rozwiązania jest inteligentny klucz, także współpracujący ze smartfonem: to pasywny system otwierania i uruchamiania pojazdu, który może być obsługiwany przy pomocy smartfona. Kierowca nie musi wyciągać kluczyków z kieszeni (może je nawet zostawić w domu), a do otwarcia, zamknięcia i uruchomienia samochodu wykorzystać swojego smartfona.

    Nowe rozwiązanie przygotowała firma Valeo, a światło dzienne ujrzały właśnie na targach IAA. Natomiast seryjnie produkowany jest już system inteligentnych reflektorów ksenonowych ustawiających się tak by skutecznie oświetlać drogę nie oślepiając pozostałych kierowców – technologię zastosowano w Volkswagenie Golf 7. Powstała też wersja dla reflektorów LED.