Co najmniej tysiąc miejsc pracy w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  Co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy utworzą w ciągu dwóch lat firmy inwestujące w Klasterze Przemysłowym Plastikowa Dolina w Tarnowie, który ma status podstrefy krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE).
  Wiceprezydent Tarnowa, Andrzej Sasak poinformował PAP w poniedziałek, że krajowi i zagraniczni inwestorzy wykupili już większość działek na terenie Klastera Przemysłowego, liczącego ok. 50 hektarów powierzchni.
  ? Z punktu widzenia miasta obecnie największym problemem nie jest brak inwestorów, ale odpowiednio przygotowanych gruntów pod inwestycje. Dlatego strategia miasta zakłada pozyskiwanie tego typu działek z przeznaczeniem pod przyszłe przedsięwzięcia produkcyjne ? powiedział Sasak.
  Według niego na terenie tarnowskiej podstrefy swoje inwestycje realizują już przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne, reprezentujące takie branże, jak: tworzywa sztuczne, budownictwo, chemia i konstrukcje stalowe.
  ? Jako pierwsza w ciągu najbliższych miesięcy uruchomiona zostanie nowa hala produkcyjna, należąca do krajowej firmy Elmark, wytwarzającej produkty z tworzyw sztucznych. Swoje inwestycje zaczęły też takie firmy, jak szwedzki producent farb Beckers oraz włoska firma produkująca konstrukcje stalowe ? zaznaczył wiceprezydent.
  Według niego na inwestowanie w Tarnowie zdecydowała się też irlandzka firma z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Trwają negocjacje z dwoma przedsiębiorstwami niemieckimi z sektora kosmetycznego i budowlanego.
  Te wszystkie inwestycje mają przynieść Tarnowowi co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych dwóch lat. Większość z tych inwestycji to duże przedsięwzięcia, których wartość liczona będzie w dziesiątki milionów euro.
  ? W Tarnowie w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z utratą miejsc pracy, związaną z restrukturyzacją największych zakładów przemysłowych, takich jak Zakłady Azotowe czy Zakłady Mechaniczne. Teraz ten trend został zatrzymany, a miejsc pracy zaczyna przybywać ? w ciągu ostatniego roku bezrobocie w naszym mieście zmniejszyło się o 1% do poziomu 10,5% ? ocenił Sasak.