Centrum danych w rekordowym czasie

Fot. Rittal

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa skłonił towarzystwo kapitałowe Universal-Investment do przeprowadzki. W przyszłej siedzibie we Frankfurcie nad Menem zaplanowano m.in. nowe centrum danych, które było najbardziej wymagającym pod względem czasu elementem w projekcie. Rozwiązaniem tego problemu okazało się modułowe centrum danych RiMatrix S Rittal.

Celem przeprowadzki stał się nowoczesny wieżowiec IBC-Tower w zachodniej części Frankfurtu. Nowe centrum danych zaplanowano na około 100 metrach kwadratowych, na jednej z kondygnacji biurowych o konwencjonalnej budowie. Niezbędna była całkowita rozbiórka pomieszczeń biurowych oraz zapewnienie kompleksowej i redundantnej infrastruktury technicznej, jak chłodzenie, zasilanie elektryczne, zasilanie bezprzerwowe (UPS) oraz monitorowanie awarii. Realizację przedsięwzięcia zlecono specjalistom z firmy Canzler Ingenieure. Ci zaś postawili na instalację modułowego centrum danych RiMatrix S Rittal. Umożliwiło to skrócenie budowy o dwa miesiące.

Dzięki rozwiązaniu typu „pomieszczenie w pomieszczeniu” nie tylko mogliśmy uzyskać znaczne oszczędności w wykorzystaniu istniejącej powierzchni, ale i jednocześnie skrócić czas realizacji projektu – mówi Michael Nolte, prezes spółki projektowej i doradczej Canzler Ingenieure.

Skonfigurowane i gotowe do podłączenia

Pierwotny projekt przewidywał indywidualne zlecanie wszystkich etapów budowy centrum danych firmom z poszczególnych branż. To jednak mogłoby skutkować zwiększeniem kosztów projektowania oraz żmudnym procesem uzgodnień między wykonawcami, a to z kolei wydłużało cały proces i stanowiło duże ryzyko  niedotrzymania terminu  przeprowadzki.

Ciekawa alternatywa pojawiła się wraz z modułowym centrum danych RiMatrix S firmy Rittal. Wybierając tego typu rozwiązanie otrzymujemy kompletne i skonfigurowane centrum danych wraz ze stelażami IT, klimatyzacją, rozdziałem mocy oraz oprogramowaniem do monitoringu i zarządzania IT.

Dobra ochrona 

Instalacja RiMatrix S odbywa się na jednej z kondygnacji biurowych, w systemie „pomieszczenie w pomieszczeniu”. Modułowe centrum danych stanowi samodzielną komorę bezpieczeństwa z kontrolą dostępu. Dodatkowo obejmuje ono uzupełniające pomieszczenie ochronne zabezpieczając je przed ogniem, wodą oraz dymem. W przypadku awarii zasilania elektrycznego najpierw uruchamia się zainstalowany w RiMatrix S system UPS, a następnie zasilanie całego budynku przejmuje generator wysokoprężny.

Zintegrowana ochrona przeciwpożarowa sprawiła, że żadne dodatkowe wymogi odnośnie zabezpieczeń budynku nie były już wymagane. Ułatwieniem był też fakt, że pomieszczenie Rittal ma już certyfikat ECB•S (European Certification Body).


Rittal