Axis Communications – Nowe zewnętrzne kamery kopułkowe PTZ o rozdzielczości HD

Firma Axis Communications wprowadziła do oferty serię zewnętrznych kamer kopułkowych z funkcjami panoramowania, przechylania i powiększania (PTZ ? pan/tilt/zoom).
Do nowej serii sieciowych kamer kopułowych należy m.in. AXIS Q6034-E PTZ o rozdzielczości HDTV 720p, wyposażona w opcję szybkiego panoramowania i przechylania, a także modele AXIS P5534-E PTZ o rozdzielczości HDTV 720p oraz model AXIS P5532-E PTZ o rozdzielczości D1 (720 x 480/576 pikseli).
Obraz HDTV 720p rejestrowany przez kamery AXIS Q6034-E i AXIS P5534-E jest zgodny ze standardem SMPTE 296 M pod względem rozdzielczości, pełnej częstotliwości rejestrowania klatek, wierności barw HDTV oraz formatu 16:9. Zastosowanie 18-krotnego powiększenia w połączeniu z rozdzielczością HDTV oznacza, że na zbliżeniach widać tyle samo szczegółów, co w przypadku kamer o standardowej rozdzielczości z 36-krotnym zoomem, natomiast korzyścią dodatkową w przypadku modeli kamer sieciowych Axis jest szersze (16:9) pole widzenia.
Wszystkie trzy nowe kamery są dedykowane do pracy w trybie dzień/noc. Obsługują one format kompresji wideo H.264, który optymalizuje wykorzystanie pasma sieciowego i pamięci masowej bez wpływu na jakość obrazu. W celu zapewnienia większej elastyczności obsługiwany jest również format Motion JPEG.
Nowe kamery serii AXIS P55-E oferują funkcje inteligentnego nadzoru, w tym opcję ?Advanced Gatekeeper?, dzięki której mogą automatycznie przesuwać, przechylać i powiększać obraz w razie wykrycia ruchu w zdefiniowanym obszarze, a po upływie określonego czasu powracać do pozycji początkowej. W modelu AXIS Q6034-E funkcja ?Active Gatekeeper? oferuje dodatkowo śledzenie wykrytego obiektu i wyzwalanie alarmu.
Wszystkie trzy kamery kopułkowe PTZ mają certyfikaty odporności na wodę i kurz IP66 oraz NEMA 4X, są również wyposażone w element grzewczy, wentylator oraz osłonę przeciwsłoneczną. Kamery AXIS P55-E mogą działać w temperaturach od -20°C do 50°C, a AXIS Q6034-E ? nawet od -40°C do 50°C.
Nowe kamery PTZ są zasilane w systemie High Power over Ethernet (High PoE). Dzięki zasilaniu High PoE kamery mogą działać nawet podczas przerw w dostawach prądu, jeśli sieć jest podłączona do zasilacza UPS. Wraz z kamerami dostarczany jest midspan High PoE.
Instalację nowych kamer ułatwią też specjalne uchwyty montażowe wyposażone w złącza bagnetowe.
Nowe kamery PTZ są obsługiwane przez oprogramowanie AXIS Camera Station, a także przez najliczniejsze w branży aplikacje opracowane w ramach programu partnerskiego Axis Application Development Program. www.axis.com