Apator chce kupić producenta oprogramowania dla energetyki

  Apator zawarł przedwstępną warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Wdrożeń Postępu Technicznego Elkomtech. Wartość transakcji to 90 mln zł. Elkomtech jest producentem systemów informatycznych klasy SCADA dla energetyki.

  Apator podkreśla w komunikacie, że nabycie akcji Elkomtech jest inwestycją o charakterze długoterminowym, a dotychczasowa działalność Elkomtech będzie kontynuowana.

  Elkomtech jest polskim dostawcą systemów informatycznych klasy SCADA dla energetyki oraz współpracujących z nimi urządzeń telemechaniki, zabezpieczeń oraz innych urządzeń sieciowych z inteligencją rozproszoną, zapewniających możliwość zdalnego sterowania i nadzoru sieci elektroenergetycznej w pełnym zakresie napięć. Spółka prowadzi działalność od 25 lat i posiada istotny udział w rynku energetyki zawodowej.

  Apator wskazuje, że przejęcie Elkomtech stanowi kolejny etap rozwoju i pozwoli na pełną obsługę sektora energetycznego.

  W wyniku integracji obszaru działalności grupy Apator, obejmującego aparaturę do łączenia, rozłączania i zabezpieczania sieci niskiego napięcia oraz systemy informatyczne zarządzające majątkiem sieciowym, dystrybucją oraz danymi odczytowymi z liczników energii elektrycznej z rozwiązaniami informatycznymi klasy SCADA, przeznaczonymi do akwizycji danych, sterowania i nadzoru oraz z urządzeniami z obszaru telemechaniki i zabezpieczeń cyfrowych oferta grupy Apator zostanie rozszerzona o nowe, kompleksowe narzędzia do automatyzacji pracy całej sieci energetycznej na wszystkich poziomach napięć.

  Zgodnie z zapowiedziami Apator ma wkrótce przedstawić nową strategię działalności, jeszcze niedawno przedstawiciele spółki zapowiadali, że nastąpi to w grudniu br.

  – Chcemy zając znaczące miejsce na polskim rynku energii. W grudniu 2013 r. zaprezentujemy najnowsze inteligentne liczniki w technologii PRIME, jesteśmy członkiem grupy, która tę technologię rozwija. Przygotowujemy też rozwiązania w innych technologiach, które biją na głowę technologię PLC. Będą one konkurencyjne cenowo w stosunku do PLC, natomiast jakościowo pod względem transmisji, wydajności, możliwości oraz interoperacyjnościto będzie inna klasa rozwiązań – mówił wnp.pl Jerzy Kuś, członek zarządu Apator, dyrektor ds. aparatury i systemów pomiarowych.