Amazon kupił spółkę IVONA Software

  Gdyńska spółka IVONA Software została częścią Amazon.com., właściciela jednego z największych sklepów internetowych na świecie. Spółka z Gdyni poinformowała o tym w czwartek na swojej stronie. Cena transakcji nie została podana do wiadomości publicznej.

  Istniejąca od 2001 roku spółka IVONA Software dostarcza program Ivona, który jest polskim syntezatorem mowy, wykorzystywanym do podkładania głosów do filmów, odczytywania na głos e-booków czy jako pomoc dla osób z problemami wzroku. Spółka oferuje produkty mówiące 44 głosami w 17 językach i prowadzi prace nad kolejnymi.

  Prezes i współzałożyciel firmy IVONA Software Łukasz Osowski ocenił, że "wsparcie Amazon pozwoli gdyńskiej spółce na dalszy rozwój, innowacje oraz dostarczanie nowych głosów i języków klientom na całym świecie."

  Natomiast cytowany na stronie spółki z Gdyni wiceprezydent Amazon Kindle, Dave Limp powiedział, że "jego firma liczy na dalszy rozwój i dostarczanie produktów pozwalających na budowę nowych rozwiązań głosowych klientom na całym świecie."

  Firmę założyli w 2001 roku dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej – Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Spółka specjalizuje się w tworzeniu aplikacji wykorzystujących algorytmy syntezy mowy w oparciu o elementy sztucznej inteligencji i mowy ludzkiej, jako interfejsu komunikacji z komputerem.

  W 2011 r. firma miała 2,2 mln dolarów przychodu. Swoją działalność rozpoczęła od udziału w "Gdyńskim Biznesplanie", czyli w konkursie pomagającym w rozpoczęciu działalności gospodarczej. W 2011 roku pierwotna nazwa firmy (IVO Software) została zmieniona na IVONA Software.

  Amazon.com jest amerykańską firmą specjalizującą się w handlu internetowym, założoną w 1994 r.