Konsorcjum Thales zmodernizuje linię Warszawa Okęcie – Radom

    Konsorcjum, składające się z firm: Thales Polska (lider konsorcjum), Thales Transportation Systems i Trakce podpisało z PKP Polskie Linie Kolejowe umowę w sprawie modernizacji systemów prowadzenia ruchu pociągów na odcinku Warszawa Okęcie – Radom.

    Licząca ok. 100 km ta linia jest pierwszorzędną i ma znaczenie państwowe. O rozpoczęcie jej modernizacji od lat zabiegali szczególnie mieszkańcy Radomia i okolic. Codziennie do pracy w stolicy dojeżdża bowiem kilka tysięcy osób tam mieszkających.

    Po modernizacji będzie możliwe wprowadzenie maksymalnej prędkości pociągów 160km/h, co istotnie skróci czas przejazdu do blisko godziny (obecnie – ponad dwie). Podniesienie parametrów technicznych linii wymaga jednak zastosowania najnowocześniejszych systemów sterowania ruchem kolejowym.

    Dzisiaj podpisana umowa jest częścią projektu ?Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa Okęcie ? Radom?, finansowanego z PO Infrastruktura i Środowisko. Jej wartość wynosi ponad 316 mln zł brutto.

    Zamówienie obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie na modernizowanym odcinku m.in. dwóch lokalnych centrów sterowania ruchem pociągów (na stacjach Warszawa Okęcie i Radom), włączenia do zdalnego sterowania wszystkich objętych modernizacją stacji i posterunków, zaprojektowanie i instalacje stacyjne i liniowe, wyposażenie wszystkich przejazdów i przejść dla pieszych w urządzania zabezpieczenia ruchu, itp.