Zupełnie nowa generacja automatyzacji – wywiad ze Stefanem Schöneggerem, marketing menedżerem B&R

Podczas konferencji prasowej w Hanowerze udało nam się porozmawiać o rozwoju i planach firmy B&R z jej najważniejszymi przedstawicielami.
Dział produkcji maszyn stoi przednie lada wyzwaniami. Coraz bardziej elastyczne systemy produkcyjne i masowa personalizacja pomnażają warianty oferowane przez producentów. Skutkiem tego wzrasta znaczenie automatyzacji, co w ostatnim badaniu trendu1 potwierdza niemieckie towarzystwo inżynierów VDMA. Stefan Schönegger, marketing menedżer firmy B&R, wyjaśnia, jak jego firma zamierza pomóc producentom maszyn przezwyciężyć te wyzwania przy pomocy serii produktów Scalability +.
CE: Od wielu już lat koncepcja zintegrowanej automatyki była w Pańskiej branży swojego rodzaju złotym środkiem. Czy nacisk na Scalability + oznacza koniec tej epoki?
Stefan Schönegger: Ani trochę. Zintegrowana automatyka ? nieprzerwana wzajemna zależność pomiędzy PLC, HMI, kontrolą ruchu i elementami bezpieczeństwa ? jest fundamentem Scalability +. Tylko wtedy, gdy klienci są w stanie wybrać dokładnie te produkty, których potrzebują, aby zbudować idealną maszynę, mogą oczekiwać długoterminowego sukcesu na rynku. Co również ważne, są w stanie rozwinąć, zdiagnozować i utrzymać rozwiązania automatyki za pomocą jednego narzędzia. 
CE: W dzisiejszych czasach istnieje wielu dostawców automatyki z dość rozległym portfolio produktów, więc B&R nie różni się od innych producentów w tym zakresie.
Stefan Schönegger: To tylko częściowo prawda. Większość z nich specjalizuje się w określonej dziedzinie, np. w kontroli ruchu, choć z pewnością jest wielu producentów z pełnym portfolio. Z drugiej strony, jeśli chodzi o obszary takie jak technologie bezpieczeństwa oraz PLC, wybór jest dużo bardziej okrojony, a użytkownik będzie zawsze zmuszony do jakiegoś kompromisu. W odniesieniu do większości maszyn jest to nie do przyjęcia. Co więcej, różne systemy nie zawsze są ze sobą zgodne. Z B&R nie ma tych problemów. Nasze rozwiązania opierają się na precyzyjnym wyborze jednorodnych produktów, które obejmują wszystkie dziedziny automatyki. I czy mamy na myśli samodzielną maszynę, czy zintegrowaną linię produkcyjną, czy całą fabrykę, rozwiązania są realizowane za pomocą tego samego uniwersalnego narzędzia: Automation Studio.
<—newpage—>
CE: Przez długi czas IEC 61131 wystarczało do zaprogramowania rozwiązania automatyki. Czy tak jest nadal?
Stefan Schönegger: IEC 61131 pozostaje nadal kluczowym elementem każdego otwartego systemu automatyki, ale w żadnym wypadku nie jest alfą i omegą rozwiązań. Funkcje oparte wyłącznie na IEC 61131 nie stanowią nawet 10% tego, co oferują nowoczesne sterowniki B&R. Pozostałe 90% to dla naszych klientów wartość dodana. Mówiąc ogólnie, możliwości systemu automatyki wykraczają daleko poza możliwości samego sprzętu. Wraz z rosnącą złożonością maszyn i urządzeń oprogramowanie odgrywa coraz ważniejszą rolę w procesie rozwoju. Tutaj w grę wchodzi druga warstwa Scalability +. Szeroka gama modułów funkcyjnych oprogramowania ułatwia naszym klientom zintegrowanie CNC, robotyki, kontroli ruchu lub funkcji bezpieczeństwa w swoich aplikacjach. Mogą oni również korzystać z pełnych bibliotek sterowania w pętli zamkniętej dla działów takich jak hydraulika, kontrola temperatury i ciśnienia. Warto wspomnieć także o technologiach komunikacyjnych, takich jak OPC UA, POWERLINK i IO-Link, a także o naszych najnowszych dodatkach, mapp i reACTION. Wszystkie one bazują na tej samej podstawowej zasadzie: Poprzez usunięcie obciążeń i uproszczenie procesów tam, gdzie jest to możliwe, pozwalamy naszym klientom skupić się na podstawowej funkcjonalności swoich maszyn. Jednocześnie możemy obniżyć koszty, ponieważ wiele z ich dedykowanych rozwiązań sprzętowych staje się po prostu niepotrzebnych.
CE: Jak dużo wolności mają klienci w realizacji tych pakietów oprogramowania?
Stefan Schönegger: Mają tyle wolności, ile chcą ? nasz system jest całkowicie otwarty. Oferujemy wszystkie narzędzia potrzebne do przełożenia ich praktycznej wiedzy na światowej klasy maszyny. Mogą korzystać z języka IEC 61131-3, C lub C++ oraz mogą podjąć decyzję, czy używać programowania obiektowego. Mogą korzystać z wszelkich dostępnych bloków funkcyjnych PLCopen lub skorzystać z naszych bibliotek mechatronicznych. Mogą też przejść na wyższy poziom abstrakcji i użyć technologii mapp, aby to zrobić jeszcze szybciej. Nasi klienci są w stanie zaprojektować każdy proces dokładnie tak, jak tego chcą, lub wykorzystać istniejące funkcje, pakiety technologiczne i biblioteki. Wszystkie te podejścia da się też dopasować do indywidualnych potrzeb. Można użyć blokady mapp dla systemu alarmowego, wdrożyć aplikację sterowania ruchem z użyciem PLCopen i opracować specjalny kontroler pętli zamkniętej dla danej funkcji maszyny w kodzie C lub jako model MATLAB. Nasze produkty doskonale wspomagają pracę maszyny klienta i to tam Scalability + w pełni ukazuje swoją użyteczność. Patrząc na naszą zintegrowaną automatyzację, nasze pakiety oprogramowania i własną technologię klienta, mamy zupełnie nową generację automatyzacji.


[1]http://itatautomation.vdma.org/article/-/articleview/792227
Wywiad przeprowadził Bob Vavra, redaktor naczelny Plant Engineering.