Zmodernizowane Centrum Automatyki Omron w Barcelonie już pracuje

Centrum Automatyki OMRON w Barcelonie ? jedno z 37 na świecie i pierwsze w Europie ? zostało w ostatnim czasie zmodernizowane. W  liczącym 831 m2 obiekcie prezentowane są kompleksowe systemy automatyki przemysłowej, które obejmują technologie robotyki, kontroli jakości, elastycznej produkcji i sztucznej inteligencji. Specjaliści doradzają na miejscu, jak modyfikować ofertę zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Dyrektor generalny nazywa Centrum fabryką przyszłości. 

OMRON Corporation jest firmą z branży automatyki, która oferuje rozwiązania oparte na technologii ?Sensing & Control + Think?. Obszary działania obejmują wiele sektorów: od automatyki przemysłowej i podzespołów elektronicznych, przez systemy infrastruktury społecznej i opiekę zdrowotną, aż po rozwiązania środowiskowe. Firma powstała w 1933 roku i zatrudnia około 30 000 pracowników na całym świecie, dostarczając produkty i świadcząc usługi w około 120 krajach i regionach.  Ostatnio otworzyła zmodernizowane Centrum Automatyki w Barcelonie, zaledwie 20 minut drogi od międzynarodowego portu lotniczego w Barcelonie.

Na miejscu, w sieci, wszędzie blisko

Centrum wcześniej miało powierzchnię 320m2, a teraz liczy 831m2, stanowi integralną, zautomatyzowaną i inteligentną fabrykę. Zatrudnia ponad 20 wykwalifikowanych inżynierów. Stacjonarnie i zdalnie, współpracują oni z Centrami Automatyki OMRON na całym świecie w zakresie nowych technologii, m. in. sztucznej inteligencji i przemysłowych urządzeń IoT. 

Jego podstawowe zadania to:

  • Kontakt z klientami, wymiana poglądów na temat innowacyjnych rozwiązań
  • Tworzenie rozwiązań i projektów o charakterze ogólnym oraz dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta
  • Projekty pilotażowe w zakresie robotyki i technologii wizyjnych
  • Wsparcie techniczne innovative-Automation! dla personelu technicznego w regionie EMEA.

Antoni Farr?s, dyrektor generalny.? Chcemy zainspirować menedżerów firm produkcyjnych, integratorów systemów i konstruktorów maszyn do dostosowywania swoich przedsiębiorstw do zmieniających się potrzeb klientów. Naszym celem jest pomoc firmom w wykorzystaniu możliwości oferowanych przez innowacyjne technologie produkcyjne. To między innymi okazja do zmierzenia się z pojawiającymi się obecnie wyzwaniami i opracowania nowych rozwiązań w odpowiedzi na problemy związane z globalną pandemią ? również w celu odzyskania pełnej sprawności działania ? zapewnia.

Antoni Farr?s

Innovative-Automation!

Dzięki Centrum Automatyki firma OMRON może wcielić w życie konkretne koncepcje automatyzacji i zademonstrować innowacyjne rozwiązania rzeczywistych problemów. Infrastruktura  została przygotowana pod kątem koncepcji ?innovative-Automation!?, która łączy inteligentne, zintegrowane i interaktywne rozwiązania. Obejmuje ona kompleksowy zestaw technologii sterowania, ruchu, kontroli wizyjnej i robotyki, a także projektowanie i usługi świadczone na całym świecie.? Jesteśmy niezmiernie dumni z nowej struktury naszego centrum i atrakcyjnych mechanizmów interakcji oferowanych klientom. Możemy zademonstrować nasze kompetencje w roli innowacyjnego partnera w dziedzinie produkcji ? podsumowuje Antoni Farr?s.

Siedem kroków do przyszłości

W Centrum Automatyki Omron można poznać imponującą ilość innowacyjnych rozwiązań w zakresie automatyki przemysłowej. Przykładowo, siedem z nich:

? Jak zarządzać produkcją wielu wyrobów w nowoczesnym przedsiębiorstwie i uzyskać elastyczność dzięki zintegrowanym mechanizmom sterowania?

Zintegrowane rozwiązania uwzględniające uniwersalne funkcje robotyzacji, bezpieczeństwa, widzenia maszynowego i sztucznej inteligencji pozwalają stworzyć elastyczne środowisko zawierające skalowalne, modułowe systemy produkcji autonomicznej oraz realizowanej we współpracy człowieka z maszyną. 

? Jak odzwierciedlić ludzkie zmysły i zautomatyzować procesy manualne z wykorzystaniem funkcji kontroli i czujników opartych na technologii AI?

Inteligentne algorytmy sztucznej inteligencji zaimplementowane w systemie kontroli wizyjnej i kontroli jakości ułatwiają automatyzację zadań, które do tej pory mogli wykonywać wyłącznie ludzie. Wykorzystują one technologię czujników i sterowania, która może w elastyczny sposób reagować na zmianę stanu poszczególnych części.

? Szybkie podnoszenie elementów z pojemników?

Stosuje się tutaj rozwiązanie oparte na technologii wizyjnej 3D i zintegrowanych robotach współpracujących.

? Jak zautomatyzować obsługę maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracy?

Omron proponuje bezpieczną automatyzację dostaw i demontażu części, bez konieczności odgradzania i rekonfiguracji maszyn, z wykorzystaniem robota współpracującego.

? Jak zapewnić prawdziwą współpracę człowieka i maszyny na linii produkcyjnej baterii?

Inteligentna linia produkcji baterii to dowód harmonijnej współpracy ludzi i robotów w ramach interaktywnego rozwiązania. Zadania i procesy wykonywane przez operatorów podlegają wizualizacji, dzięki czemu można usprawnić procesy autonomiczne i uzyskać produkcję wolną od wad. 

? Jak sterować szybkim transportem substancji płynnych z wykorzystaniem technologii tłumienia drgań?

Technologia tłumienia drgań pozwala ograniczyć wiele częstotliwości rezonansowych i zapewnić szybkie przemieszczanie produktów. Rozwiązanie zmniejsza zakres występowania zjawiska dynamicznego przemieszczania cieczy i przechylania jej powierzchni, co umożliwia szybszy transport produktów płynnych.

? Jak usprawnić procesy i sterowanie dzięki szybkiemu i precyzyjnemu pozycjonowaniu elementów z opcjami kontroli wizualnej?

Omron zapewnia optymalne działanie linii produkcyjnej mimo rozciągania pasów i łańcuchów, przemieszczenia uchwytów i deformacji obrabianego materiału ? bez konieczności zmiany ustawień maszyn. 


Omron