Zespoły transformatorowo-prostownikowe z fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim zasilą nową linię tramwajową w Bydgoszczy

  Kompaktowe i innowacyjne urządzenia zasilą linię, która połączy dzielnicę Fordon z centrum Bydgoszczy.
  ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, pozyskał zamówienie na dostawę 10 zespołów transformatorowo-prostownikowych w ramach projektu: „Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w Bydgoszczy”, realizowanego przez spółkę Tramwaj Fordon Sp. z o.o. Urządzenia zasilą trzy podstacje trakcyjne nowej linii tramwajowej o długości 9,5 km, która połączy centrum Bydgoszczy z liczącą ok. 72 tys. mieszkańców dzielnicą Fordon.
  W ramach zamówienia ABB zaprojektuje, dostarczy i uruchomi kompletne urządzenia składające się z prostowników, wyprodukowanych w Aleksandrowie Łódzkim oraz z dedykowanych transformatorów ABB z Hiszpanii. – Dostarczamy gotowy zespół trakcyjny, w całości wyprodukowany przez ABB, co jest gwarancją jego niezawodności i długości cyklu życia – mówi Maciej Kordas, Kierownik Obszaru Sprzedaży w lokalnej Dywizji Automatyzacja Produkcji i Napędy.
  Czas eksploatacji zespołów prostownikowych został wydłużony poprzez wykonanie izolacji uzwojeń transformatora w wysokiej klasie H/H. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które w swoim portfolio ma zaledwie kilkoro producentów na świecie. Kompletny, zaprojektowany i zmontowany w Zakładzie Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim, zespół transformatorowo-prostownikowy jest prosty w instalacji i kompaktowy dzięki zastosowaniu jednej obudowy.
  Zamówienie ma zostać zrealizowane w połowie 2015 roku, a otwarcie nowej linii planowane jest na początek przyszłego roku. Obsługiwać ją będzie 12 niskopodłogowych tramwajów typu Swing, produkowanych przez zakłady Pesa w Bydgoszczy. Nowoczesne, pięcioczłonowe jednostki zostaną wyposażone m.in. w diagnostykę pojazdu on-line, system informacji pasażerskich oraz wi-fi.
  Zgodnie z założeniami projektu nowa linia usprawni komunikację w Bydgoszczy oraz stworzy nowe połączenie największej, nieskomunikowanej dzielnicy Fordon z centrum miasta oraz węzłem drogowym Bydgoszcz Wschód, w którym nastąpi integracja z koleją metropolitalną Big City. Nowa linia tramwajowa ma również rozładować ruch samochodowy w mieście.
  Zamówienie na potrzeby nowobudowanej linii tramwajowej w Bydgoszczy to dla ABB umocnienie pozycji na lokalnym rynku. – Nawiązujemy współpracę z kolejnymi firmami, które realizują projekty podstacji trakcyjnych w Polsce. Cieszy nas, że polscy klienci coraz częściej doceniają naszą światową renomę, doświadczenie i sprawdzony serwis – powiedział Piotr Kozubski, kierownik Działu Projektowania i Uruchomień w lokalnej Dywizji Automatyzacja Produkcji i Napędy.
  ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 140 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

  Fot. TramwajFordon sp. z o.o.