Nowa seria przemienników częstotliwości PowerXL DG1 firmy Eaton

Firma Eaton oferuje obecnie nową serię napędów o zmiennej częstotliwości PowerXL DG1 stanowiącą rozwiązanie dla wymagających aplikacji automatyki przemysłowej i budynkowej w zakresie mocy od 0,55 do 160 kW. Dzięki takim cechom jak zoptymalizowany algorytm energetyczny, solidna konstrukcja, ekstremalnie wysoki poziom dopuszczalnego prądu zwarciowego, rozszerzone i zintegrowane funkcjonalności oraz swojej wyjątkowej przyjazności dla użytkownika, urządzenia te umożliwiają użytkownikom wdrażanie i instalowanie wyposażenia elektrycznego, systemów i maszyn z większą wydajnością, bezpieczeństwem i niezawodnością.
Napędy o zmiennej częstotliwości DG1 wyróżniają się ze względu na swoje uniwersalne możliwości komunikacyjne. Wszystkie modele posiadają standardowe interfejsy dla protokołów Ethernet IP, Modbus TCP, Modbus RTU, jak również dla BACnet MS/TP. Do komunikacji z rozwiązaniami Profibus DP, CANopen, DeviceNet, ProfiNet oraz LonWorks, jak również z innowacyjnym system łączeniowo-komunikacyjnym SmartWire-DT firmy Eaton można wykorzystać karty rozszerzeń. Dodatkowo, urządzenia zapewniają kilka cyfrowych i analogowych wejść i wyjść oraz posiadają trzy przekaźniki, dzięki czemu oferują bardziej rozbudowane możliwości komunikacyjne od większości innych urządzeń tej klasy dostępnych obecnie na rynku. Co więcej, za pomocą różnych dodatkowych kart można łatwo i elastycznie jeszcze bardziej rozszerzać możliwości DG1.

Obsługa urządzeń jest oparta na tej samej, dobrze znanej i sprawdzonej koncepcji innych przemienników częstotliwości ( DC1 lub DA1). Z tego powodu, w przypadku wielu aplikacji instalator może uruchomić instalację w zakładzie praktycznie bezpośrednio po wyjęciu urządzenia z pudełka bez dokonywania rozbudowanej parametryzacji. Czytelna nawigacja menu na pięcioliniowym wyświetlaczu LCD, intuicyjne typy kodów, jak również tylko 14 standardowych parametrów jeszcze bardziej ułatwiają instalację napędów w wymagających aplikacjach. Klawiatura membranowa posiada dwa dowolnie konfigurowalne klawisze oraz trzy diody LED, które natychmiastowo informują o statusie urządzenia. Elementy sterujące można instalować lokalnie na urządzeniu lub w pewnej odległości np. na drzwiach szafki rozdzielczej w celu łatwego sterowania kilkoma urządzeniami. Alternatywnie, Eaton oferuje ergonomiczną opcję konfiguracji wykorzystującą innowacyjne oprogramowanie InControl, które jest również przydatne do monitorowania i rejestrowania danych.

Oprogramowanie sterujące zainstalowane we wszystkich przemiennikach częstotliwości serii DG1 oferuje wyróżniające się funkcjonalności, takie jak aktywna optymalizacja zużycia energii, dynamiczne zarządzanie zasilaniem w przypadku wystąpienia sprzężenia zwrotnego, asystent szybkiego startu, różne standardowe bloki funkcyjne aplikacji (system sterowania wieloma pompami, sterowanie wentylatorem, regulatory multi-PID oraz bloki uniwersalnego wykorzystania), funkcje bezpieczeństwa, jak również bezpieczne wyłączenie momentu ( STO, Safe Torque Off) oraz zegar czasu rzeczywistego. W zakresie zużycia energii firmie Eaton udało się osiągnąć ograniczenie mocy wymaganej dla napędów od 2 do 10 % w porównaniu do innych napędów zmiennej częstotliwości na rynku bez dokonywania żadnych dodatkowych optymalizacji.

Seria DG1 charakteryzuje się przeciążalnością rzędu 110% dla momentu zmiennego i 150% dla stałego. Dopuszczalny prąd zwarciowy dla przemienników częstotliwości wynosi 100 kAIC i jest to wartość znacznie powyżej przeciętnej. Dzięki zintegrowanemu dławikowi złącza DC, napęd VFD charakteryzuje się bardzo małą zawartością harmonicznych, tak że użytkownik nie musi wykorzystywać żadnych dodatkowych komponentów zewnętrznych. Standardem dla wszystkich urządzeń są również filtry EMC.

Seria przemienników częstotliwości jest dostępna w sześciu wielkościach z obudowami o stopniu ochrony IP21. Specjalna powłoka chroni układy elektroniczne przed zapyleniem, wilgocią i chemikaliami.

W przypadku trudniejszych warunków środowiska pracy lub operacji zdalnych można zwiększyć stopień ochrony obudów do IP54, wykorzystując specjalny zestaw modernizacyjny. Zakres temperatury pracy urządzeń z serii DC1 wynosi od -35 °C do +50 °C dzięki specjalnemu trybowi ogrzewania. Przy zmianie parametrów urządzenia mogą także funkcjonować w temp do +60 °C.

Więcej informacji o firmie Eaton można znaleźć na stronie www.eaton.eu. Dodatkowe informacje info na temat napędów o zmiennej częstotliwości z serii DG1 są dostępne na stronie www.eaton.eu/dg1.