Zdalne zarządzanie maszynami ?w chmurze?

    Nowe routery firmy eWON oferują zdalny dostęp i wsparcie serwisowe producentów i dostawców maszyn dla zakładów przemysłowych
    Kluczowym elementem strategii większości firm zajmujących się produkcją maszyn jest zbudowanie solidnych, trwałych więzi ze swoimi klientami, zapewnienie im niezależnego, eksperckiego wsparcia i serwisu posprzedażowego. Dlatego doceniają oni wartość, jaką niesie ze sobą wprowadzenie usług zdalnej obsługi i serwisu maszyn zarówno dla klientów, jak i dla nich samych. Trzeba jednak podkreślić, że wciąż jeszcze wielu użytkowników maszyn przemysłowych odżegnuje się od tych nowoczesnych rozwiązań, pozostając wiernym starym ?niezwodnym i wypróbowanym? sposobom komunikacji przez modemy telefoniczne, mimo oczywistych wad, jakimi są niestabilność połączeń, brak zabezpieczenia danych, a przesłanie nawet niewielkich pakietów danych może trwać ?wieki?. Firma eWON, z główną siedzibą w Belgii, chce przełamać te przyzwyczajenia i, przedstawiając swoją ofertę, zaproponować użytkownikom odejście od komunikacji modemowej.
    Taką propozycją jest wprowadzana na rynek rodzina routerów przemysłowych VPN eWON COSY (COmmunication made eaSY), przeznaczona do zdalnej komunikacji z maszynami w zakładach przemysłowych, skierowana w szczególności do klientów potrzebujących szybkiej, a zarazem ekonomicznej finansowo komunikacji ze swoimi sterownikami PLC i modułami automatyki. Rozwiązanie to opracowano dla aplikacji, w których dotąd wykorzystywano połączenia modemowe, by w większym stopniu i efektywniej wykorzystać istniejącą już w zakładzie sieć komunikacyjną. COSY 141 uzupełnia ofertę modułów dedykowanych do aplikacji zdalnego dostępu do sterowników PLC, do której należą też moduły eWON 2005CD z funkcjami alarmowymi i 4005CD z data logerem. Ta nowa linia produktów przeznaczona jest do aplikacji przemysłowych nawet w bardzo wymagających środowiskach, cechuje się nie wygórowanymi kosztami zakupu, by klienci przy ich implementacji mogli zbudować sieć komunikacji zdalnej ze swoimi maszynami, przy kosztach inwestycji nieodbiegających od popularnych dotychczas modemów telefonicznych.
    ? Dzięki rozwiązaniom firmy eWON zdalny dostęp do sterowników maszyn przemysłowych ma szansę stać się bardziej przystępny dla szerokich rzesz użytkowników ? stwierdza Serge Bassem, prezes zarządu eWON. ? Z naszych doświadczeń rynkowych wynika, że wielu klientów poszukuje nowoczesnych rozwiązań umożliwiających im zdalny dostęp do maszyn i urządzeń w zakładach oraz komunikację ? najlepiej w tzw. czasie rzeczywistym ? ze sterownikami PLC, interfejsami HMI, napędami i kamerami IP, umożliwiając obsługę i wsparcie klienta na odległość, bez konieczności wizyty grupy serwisowej.
    Moduł COSY 141 z nowym interfejsem przez stronę WWW jest bardzo prosty w konfiguracji.
    ? W ciągu 15 minut inżynier może już korzystać z bezpiecznego łącza VPN, z dostępem do dowolnych sterowników PLC, z komunikacją szeregową lub Ethernet. Przy czym prace prowadzi się w ten sam sposób, jakby inżynier był obecny bezpośrednio przy maszynie, wgrywał projekty i aplikacje dla sterowników, korzystał z interfejsów HMI na obiekcie i w razie potrzeby wprowadzał nowe nastawy do sterowników i maszyn ? wyjaśnia Pierre Crokaert, współzałożyciel firmy eWON.
    Oczywiście nowy moduł jest w pełni kompatybilny z aplikacjami i usługami platformy Talk2M. Platforma ta zapewnia bezpieczną komunikację VPN za pośrednictwem Internetu pomiędzy użytkownikami a ich maszynami. ? Dzięki pełnej integracji standardów bezpieczeństwa sieci IT, platforma Talk2M umożliwia tunelowanie danych przez Internet pomiędzy użytkownikiem a maszyną, bez konieczności jakichkolwiek zmian ustawień funkcji bezpieczeństwa komunikacji ? podkreśla Serge Bassem. ? To przełomowe rozwiązanie usprawnia rozmieszczenie i implementację modułów komunikacyjnych po stronie klienta, który uzyskuje dostęp zdalny do maszyn za pośrednictwem platformy firmy eWON, bez ogólnego dostępu do lokalnych sieci zakładowych LAN. Zapewnia to również dobrą przejrzystość raportów połączeń i obserwację kanałów komunikacyjnych. Moduł COSY to narzędzie umożliwiające natychmiastowy dostęp do maszyn i skrócenie czasu reakcji na stany awaryjne. Większość prac serwisowych można przeprowadzić bez konieczności wyjazdu do klienta, co przyczynia się do redukcji kosztów serwisu i czasu realizacji usług.
    Produkty eWON są dystrybuowane w Polsce przez firmę RAControls (www.racontrols.com.pl). Jej inżynierowie cieszą się sporym uznaniem na rynku, dysponują doskonałymi kwalifikacjami specjalistycznymi. Wszystko to, w połączeniu z entuzjazmem dla najnowszych rozwiązań technologicznych firmy eWON, pozwala na obsługę nawet najbardziej wymagających klientów w zakresie zdalnego, niezawodnego dostępu do sterowników PLC oraz urządzeń automatyki.
    Więcej informacji o technologiach i urządzeniach eWON na www.ewon.biz