XXIV edycja Targów AUTOMATICON za nami

Automatica

AUTOMATICON to największe w Polsce, profesjonalne forum, na którym co roku spotykają się producenci, kompletatorzy i odbiorcy automatyki przemysłowej. Targi odbywały się w dniach 20-23 marca w halach wystawienniczych EXPO XXI w Warszawie. Tym razem wystawcy mieli do dyspozycji dwie hale. Jak podają organizatorzy, łącznie w imprezie wzięło udział ponad 300 wystawców, reprezentujących 660 firm.

Oczywiście warszawską imprezę trudno porównywać z podobnymi organizowanymi za naszą zachodnią granicą, ale lepiej oddaje ona specyfikę naszego rynku. Potencjał i znaczenie targów, pomimo ich lokalnego charakteru, doceniają też znaczące w naszym kraju firmy.

Omron Automaticon

Podczas tegorocznej edycji targów również wyróżniała się oferta związana z ideą Przemysłu 4.0. Prezentowano urządzenia, stanowiska, oprogramowanie i usługi. Można było na ich przykładzie zaobserwować, jak znaczące jest wprowadzanie do różnych rozwiązań technologii Internetu Rzeczy (IoT).

Automaticon Bosch Rexroth

Co można było zobaczyć? Nawet cztery dni to mało, by zapoznać się ze wszystkimi prezentowanymi nowościami i porozmawiać z wystawcami. Spośród pokazywanych rozwiązań warto wymienić m.in. elektroniczne zabezpieczenie obwodów 24 V DC maxGUARD firmy Weidmüller czy nowości w ofercie firmy Eldar, a mianowicie produkty firmy TrioMotion, która specjalizuje się w produkcji zaawansowanych systemów do sterowania ruchem (motion control) stosowanych w różnych dziedzinach automatyzacji obejmujących sterowanie maszynami i robotami. Bosch Rexroth zaprezentował ActiveCockpit, czyli interaktywną platformę komunikacji dla branż produkcyjnych, a Renishaw – serię enkoderów VIONiC?. Firma Elesa+Ganter pokazała prowadnice teleskopowe ogólnego przeznaczenia serii GN 1400 ? GN 1440, a Guenther Polska ? przemysłowe czujniki temperatury w wersji z lokalnym wyświetlaczem LCD. Przepływomierze ultradźwiękowe można było obejrzeć m.in. na stoisku firmy JUPRO-TAIM ? przepływomierz bezinwazyjny TransPort? PT900 firmy GE Oil & Gas przeznaczony do pomiaru przepływu większości cieczy oraz firmy ?ZACH METALCHEM? ? przepływomierz do małych przepływów, model ES-FLOW firmy Bronkhorst.

Eldar Automaticon

W tym roku nie zabrakło również cieszących się coraz większym zainteresowaniem robotów współpracujących. Przykładem jest robot YuMi firmy ABB ? dwuramienny robot współpracujący, przeznaczony do montażu małych części. Robota wyposażono w elastyczne ramiona, system podający części i wykorzystujący kamerę do lokalizacji części. Kolejny przykładem był robot TM5 Techman firmy TECHSYSTEM, również ze zintegrowanymi funkcjami wizyjnymi i bezpieczeństwa.

Automaticon Elesa

Prowadzenie nowoczesnej i efektywnej kosztowo produkcji nie jest możliwe bez wyspecjalizowanego oprogramowania. Firma ASKOM pokazała np. system Asix Energy ? program do monitorowania dowolnych mediów energetycznych, takich jak: energia elektryczna, gaz, ciepło, sprężone powietrze, woda i ścieki.

murrelektronik Automaticon

Warszawskie targi pełnią również funkcję edukacyjną. Pierwszy dzień targów organizatorzy nazwali ?Dniem Edukacyjnym?, zapraszając do zwiedzania uczniów i studentów szkół technicznych z całego kraju. Mieli oni okazję bezpośrednio zapoznać się z nowymi osiągnięciami i trendami w dziedzinie automatyki i robotyki. Z roku na rok rośnie zainteresowanie targami ze strony młodzieży akademickiej. Jak podali organizatorzy, w ciągu czterech dni targi odwiedziło kilkadziesiąt grup studenckich i uczniowskich.

Fanuc Automaticon

Wielu zwiedzających bierze też udział w towarzyszącym targom cyklom seminariów, wykładów i prezentacji. Firma ABB zaprezentowała np. analizę pracy robotów, zdalny monitoring sprzętu i rozwiązywanie problemów z produkcją krótkich serii produktów. O narzędziach do optymalnego zarządzania produkcją w zakładzie przemysłowym i funkcjonalności systemu automatyki zakładowej APROL mówił przedstawiciel firmy B&R Automatyka Przemysłowa. Natomiast Siemens przygotował cały cykl prezentacji, m.in. na temat integracji sterowników z układami automatyki budynkowej, realizacji funkcji bezpieczeństwa, nowości w sterownikach SIMATIC czy też rozwiązań automatyki dla systemów transportowych. Firma INVENTIA mówiła o Internecie Rzeczy (IIoT) wykorzystywanym w telemetrii dla zastosowań profesjonalnych. Swoje prezentacje miały m.in. firmy: METTLER TOLEDO, MULTIPROJEKT Automatyka, SEM, TECH-SYSTEM Group i AMETEK CTS Europe.

Mitsubishi Automaticon

Jak co roku, spośród zgłoszonych przez wystawców produktów niezależna komisja wybrała pięć, przyznając im Złoty medal AUTOMATICON 2018. Tym razem złote medale otrzymały firmy:

  • ABB – za robota współpracującego IRB 14000 YUMI?,
  • BOSCH REXROTH – za ActiveCockpit ? interaktywną platformę komunikacji w zakładzie produkcyjnym,
  • EATON ELECTRIC – za moduły ?T-CONNECTOR? IP67 ? komponenty systemu SmartWire-DT,
  • FINDER Polska – za przekaźniki elektromagnetyczne w wykonaniu ATEX – seria 39, seria 58, seria 66
  • oraz SABUR – za autorski system zarządzania i monitorowania mediów.

Turck Automaticon

Pełna relacja z wydarzenia zostanie opublikowana w wydaniach majowo-czerwcowych magazynów Control Engineering Polska oraz Inżynieria i Utrzymanie Ruchu.

Autor: B. Szafrański