Integracja, Inteligencja i Interaktywność, czyli Omron dla Przemysłu 4.0

Omron Automaticon

Podczas targów Automaticon 2018 w Warszawie firma Omron zaprezentowała zaawansowane rozwiązania służące automatyzacji produkcji i układów sterowania maszyn. Wśród nowości znalazły się zapowiedzi dwóch premierowych produktów – nowego sterownika NX1, wyposażonego w komunikację OPC UA, oraz falownika Q2A, którego konstrukcja umożliwia jego szeroką kastomizację w ramach różnych aplikacji napędowych na bazie jednej platformy sprzętowej.

Na tegorocznym Automaticonie jedną z głównych atrakcji na stoisku Omrona było efektowne stanowisko z czteroosiowym robotem typu delta (quattro) realizującym zadania pick&place. Zwiedzający mogli również wypróbować w praktyce możliwości nawigacyjne autonomicznego robota LD. Przekrój oferty zaprezentowano na ściance demonstracyjnej, zaś funkcjonalność systemów wizyjnych i czytników kodów można było przeanalizować na przykładach aplikacji typu serializacja i traceability.

Firma Omron jest aktywnym uczestnikiem czwartej rewolucji przemysłowej i od wielu lat bierze udział w unowocześnianiu polskiej gospodarki i powstających w kraju maszyn i linii produkcyjnych. Ambicją firmy Omron w Polsce jest to, aby jak najwięcej firm z polskim rodowodem było w stanie dostarczać zaawansowane środki produkcji do użytkowników końcowych prowadzących inwestycje na terenie naszego kraju.

Zintegrowana oferta Omron dla producentów maszyn, promowana hasłem „Integrated, Intelligent, Interactive”, to szansa na to, aby efektywnie wspierać polskich producentów OEM w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku zarówno lokalnym, jak i zagranicznym.

Dla wielu osób takie pojęcia jak „IIoT” czy „Przemysł 4.0” w naturalny sposób kojarzą się z analizą danych i czerpaniem z tej analizy wymiernych korzyści. Nie jest to jednakże jedyny wymiar, w jakim odbywa się czwarta rewolucja przemysłowa. Industry 4.0 bierze swój początek w inteligentnych maszynach, które mogą być w prosty sposób, na zasadzie plug&play, integrowane z warstwą IT i systemami analitycznymi.

omron automaticon
Sterownik NX1

To właśnie podejście wyraża m.in. wspomniana wcześniej filozofia trzech „I”. Działając w jej duchu, firma Omron wprowadza na rynek nowy sterownik NX1 z rodziny Sysmac, którego unikalną funkcją jest wbudowany serwer OPC UA, dzięki któremu maszyna lub też linia produkcyjna może być zintegrowana z systemami produkcyjnymi oraz warstwą IT. NX1 rozszerzy tym samym gamę sterowników Sysmac posiadających wbudowany konektor do bazy SQL.

Projektując NX1, położono nacisk na jeszcze bardziej kompaktowe gabaryty, łącząc CPU z zasilaczem. Sterownik ten, podobnie jak inne jednostki Sysmac, jest programowany w środowisku Sysmac Studio, i tak jak inne sterowniki Omrona umożliwia zintegrowanie w jednym układzie sterowania funkcji bezpieczeństwa oraz sterowania ruchem (motion control). Premierę nowego sterownika NX1 przewidziano na 1 kwietnia br.

Q2a Omron Automaticon
Falownik Q2A

Z kolei z początkiem maja 2018 roku do sprzedaży trafi nowy falownik ogólnego przeznaczenia sygnowany kodem Omron Q2A. Falownik Q2A zastąpi oferowane wcześniej serie A1000 i stanie się platformą sprzętową dla specjalizowanych rozwiązań napędowych. Falownik Q2A jest pierwszym napędem firmy Omron, którego elastyczność pozwala na dopasowanie jego funkcjonalności do specyficznych uwarunkowań aplikacyjnych i unikalnych wymagań klientów.

Omron kładzie duży nacisk na umożliwienie płynnej, i co najważniejsze – bezpiecznej interakcji ludzi z maszynami. W tym kontekście, a także biorąc pod uwagę obserwowany trend, w którym liniowy model produkcji traci na znaczeniu na rzecz cel (gniazd) produkcyjnych, szczególną rolę zaczynają odgrywać roboty autonomiczne, takie jak np. Omron LD.

Zastosowanie robotów LD, zastępujących systemy przenośników, pozwalających zagęścić rozmieszczenie środków produkcji na hali, a także przesunąć ludzi do zadań o znacznie wyższej wartości dodanej, czyni tego typu rozwiązania coraz bardziej atrakcyjne na polu szeroko rozumianej optymalizacji produkcji.

Maciej Kuczyński, Regional Marketing Manager East, Omron