XVIII Edycja targów Automaticon za nami

Największe targi w Polsce związane z automatyką przemysłową odbyły się w dniach 20 – 23 marca 2012 roku w Warszawie. Targi Automation, które już od 17 lat zrzeszają największych producentów, dostawców i odbiorców z zakresu automatyki przemysłowej, jak zwykle – nie zawiodły. Wystawcy zarówno z kraju i zagranicy zaprezentowali na stoiskach najnowsze produkty i rozwiązania z zakresu automatyki, robotyki oraz pomiarów przemysłowych.

Pierwszy dzień targów tradycyjnie jest Dniem Edukacyjnym – zjechały tu tłumy młodzieży z całej Polski. Pod kątem biznesowym był to dzień na spokojne rozmowy z klientami. Tradycyjnie na zakończenie pierwszego dnia targów odbyło się wręczenie Złotych Medali Automaticon 2012. W tym roku laureatami zostali:

·         ANIRO –  Programowalny przekaźnik czasowy MPC-TPA-U240-208

·         EATON ELECTRIC –  System SMARTWIRE-DT

·         FANUC ROBOTICS Polska –  SELEKTOR – Widzący Robot FANUC

·    FESTO – Wysięgnikowy, wielozadaniowy, kompletny system manipulacyjny EGSL-Extreme Good SLide

·  PHOENIX CONTACT – Hybrydowy rozrusznik silnika ELR H5-IES-SC-24 DC/500AC-9l

·    RENISHAW – RESOLUTE – absolutny enkoder do pomiarów przemieszczeń kątowych

Na tegorocznych targach większość wystawców zdecydowała się na wykupienie powierzchni wystawienniczych w tych samych miejscach i o zbliżonej powierzchni co w roku ubiegłym. Mimo że coraz więcej znanych firm wycofuje się z prezentowania swoich produktów i rozwiązań, na targach ciągle możemy usłyszeć głosy opowiadające się za pobytem tutaj. – Jesteśmy jednym z wystawców, którzy uczestniczą w targach Automaticon od samego początku ich istnienia. Po każdej edycji dokonujemy podsumowania, a potem  oceny efektywności udziału w imprezie i choć za wcześnie jeszcze na bilans Automaticonu 2012, to już dziś wiemy, że weźmiemy udział w przyszłorocznej edycji. Targi oceniamy jako udane, bo nie zawiedli nas odwiedzający:  nasi klienci i – mamy nadzieję – klienci w niedalekiej przyszłości, nasi biznesowi partnerzy i przyjaciele, miło było nam także gościć i porozmawiać z przedstawicielami konkurencji. Frekwencja na naszym stoisku była o ponad 20% lepsza niż rok temu – podsumowuje Wojciech Znojek, Sabur

Również Ilona Kanas z B&R Automatyka Przemysłowa przyznaje: – Rynek jakby z napięciem wyczekuje odpowiedzi na pytanie, czy idea targów już się wyczerpała, kroczy z mozołem, czy przynajmniej stanęła w miejscu… Przyznam, że firma B&R Automatyka Przemysłowa nie poddaje się takim refleksjom. Nadal widzimy duży potencjał tej formy kontaktu z potencjalnymi klientami. Z pewnością targi nie są miejscem, gdzie zawiera się kontrakty, ale tego od dawna już się po targach nie spodziewa. Tegoroczną edycję targów Automation oceniamy bardzo dobrze. Nawiązaliśmy dużo kontaktów, których wstępna ocena pozwala sądzić, iż będą to kontakty interesujące pod względem technicznym i handlowym. Targi Automaticon dały naszej firmie również możliwość oceny nowych segmentów automatyzacji, w które firma B&R obecnie wkracza. Myślę tutaj o właśnie wprowadzanym na rynek polski systemie sterowania procesami (APROL) oraz rozwiązaniach mobilnej automatyzacji m.in. dla pojazdów użytkowych i maszyn roboczych.

W tym roku znaleźliśmy kilka bardzo ciekawych stoisk. Jednym z nich jest firma Omron, która podczas 3 dni targowych na swoim stoisku wystawienniczym skupiała się na różnej tematyce.  Podczas pierwszego dnia targów Automaticon, na stoisku firmy Omron można było zapoznać się z urządzeniem z nowej serii FQ-M – czujnikiem wizyjnym, który został zaprojektowany specjalnie do współpracy z robotami typu SCARA i DELTA. Podczas dwóch kolejnych dni zapoznać się można było z robotami typu SCARA i DELTA. W robocie SCARA zostały zaprezentowane jego szczególne możliwości dopasowania do konkretnego zastosowania, które umożliwiają szeroki wybór zakresu ruchu od 120 mm do 1200 mm oraz udźwig od 1 kg do 50 kg. Obydwa roboty znajdują idealne zastosowanie w aplikacjach typu pick & place: do produkcji wielkoseryjnych, automatycznych, typowych dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego.

W tym roku targi Automaticon odbywały się równolegle z targami automatyki w Brnie, Czechy. Jedną z międzynarodowych firm, która musiała podjąć decyzję o wystawieniu się w dwóch miejscach jednocześnie, jest National Instruments. Jednak taka sytuacja nie przeszkadzała w pokazaniu wielu interesujących rozwiązań.Firma National Instruments po raz kolejny uczestniczyła w największych targach automatyki i pomiarów w Polsce. Impreza ta stanowi wspaniałą okazję do spotkania osób z branży. Nasz udział w targach staramy się podporządkować w całości wzmacnianiu kontaktów z klientami oraz nawiązaniu nowych znajomości biznesowych. Rokrocznie gościmy na naszym stoisku ponad 500 osób zainteresowanych rozwiązaniami i produktami National Instruments. W tym roku zaprezentowaliśmy nowy, dwurdzeniowy sterownik wbudowany typu PAC, urządzenia do akwizycji danych z interfejsem radiowym (Wi-Fi) oraz system PXI, służący do zautomatyzowanych pomiarów sygnałów od DC do w.cz. Największą popularnością cieszył się system wykorzystywany do pomiarów stanu turbiny wiatrowej. Mierzone parametry to m.in. drgania, przemieszczenia wału czy naprężenia powstające na maszcie turbiny. Możemy śmiało powiedzieć, że targi Automaticon 2012 spełniły nasze oczekiwania i w najbliższym czasie oczekujemy wymiernych efektów płynących z naszego udziału w tej imprezie – Milena Wartecka, National Instruments.

Naszą uwagę przykuły również dwa stoiska wystawiennicze: firmy Phoenix Contact z rozwiązaniami dla e-mobility, jak również SEW-Eurodrive.

Kolejnym ciekawym stoiskiem wystawienniczym mogła pochwalić się firma Sabur: – Targi są doskonałą okazją nie tylko do budowania wizerunku firmy czy zaprezentowania nowości produktowych, ale także obserwacji tendencji rynkowych, dyskusji i wymiany myśli. Bardzo się cieszymy  z dużego zainteresowania, jakim cieszyły się nasze ekspozycje dedykowane rozwiązaniom do optymalizacji zużycia mediów, a także dla branży HEVAC, zbudowane w oparciu o urządzenia Saia-Burgess i inne z naszej oferty. W trakcie targów miało miejsce kilka wyjątkowych wydarzeń i celebracji jubileuszy, wśród nich uroczyste wręczenie nagród Produkt Roku 2011 miesięcznika Control Engineering. Jest nam bardzo miło, że znaleźliśmy się w gronie laureatów. Moduł rozproszonych we/wy Saia Smart Rio firmy Saia-Burgess zdobył I miejsce w kategorii Sieci Przemysłowe, Ethernet Przemysłowy – podsumowuje Wojciech Znojek, Sabur.

Podsumowując, tegoroczne targi możemy zaliczyć do zdecydowanie udanych. Pierwszy dzień nie przyniósł zbyt dużej liczby zwiedzających, jednak kolejne dni w całości upłynęły na bardzo intensywnych rozmowach biznesowych. Na większości stoisk wystawienniczych widać było spore rzesze zaciekawionych odwiedzających. Mimo wielu głosów głośno skandujących, że targi powoli przestają przyciągać ludzi, my wierzymy, że ciągle mimo wszystko warto na nich być. Już teraz serdecznie zapraszamy na IXX edycję targów Automaticon.

Katarzyna Jakubek