XVIII Edycja targów Automaticon

Największe targi w Polsce związane z automatyką przemysłową odbędą się w dniach 20-23 marca 2012 roku w Warszawie. Targi Automation już od 17 lat zrzeszają największych producentów, dostawców i odbiorców z zakresu automatyki przemysłowej. Targi te dają najlepszą możliwość wystawcom, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć w dziedzinach, takich jak automatyka, robotyka czy pomiary przemysłowe. Ta trzydniowa impreza jest licznie odwiedzana przez specjalistów szukających nowych rozwiązań technicznych, projektantów, jak również integratorów systemów.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce zauważa się duży wzrost zainteresowania targami branżowymi. W rezultacie prowadzi to do sytuacji, w której operatorzy targów decydują się na powiększenie powierzchni hal wystawienniczych. Powodem takiego działania jest znaczący wzrost przychodów firm w porównaniu do lat ubiegłych, jak również konkurencja krajów sąsiadujących. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że w roku ubiegłym odbyło się ponad 200 imprez targowych organizowanych przez członków Polskiej Izby Przemysłu Targowego. W roku 2010 odbyło się ich nieznacznie mniej. Mimo że ilość targów uległa minimalnemu zmniejszeniu, wzrosła natomiast znacząco liczba wystawców i osób odwiedzających targi. Coraz częściej widoczny jest powracający trend do kontaktów bezpośrednich. Potencjalni klienci po dość długim okresie dominacji Internetu w wymianie informacji zaczynają doceniać wartość bezpośredniej rozmowy, w szczególności jeśli chodzi o zakup bardzo drogich wyspecjalizowanych produktów.

Dobrym przykładem targów powiększających swoje powierzchnie wystawiennicze jest Warszawskie Centrum EXPO XXI, gdzie co roku odbywają się jedne z najważniejszych targów dla automatyki przemysłowej.

Na tegorocznych marcowych targach swoje innowacyjne produkty zaprezentuje 313 wystawców z całej Polski. Jest to porównywalna statystyka z rokiem ubiegłym gdzie na powierzchni 11 900 m2 i na 289 stoiskach wystawienniczych zaprezentowało się 308 wystawców. Wystawcy ci reprezentowali łącznie 780 firm z całego świata. W ciągu trzech dni oszacowano, że targi odwiedziło około 15 000 zwiedzających.

Podczas targów Automaticon przede wszystkim prezentowane są produkty i rozwiązania głównie z zakresu:

  • Aparatury kontrolno-pomiarowej oraz elementów automatyki, w skład tego wchodzą: elementy systemów sterowania procesami przemysłowymi, systemy monitorowania procesów, przemysłowe sieciowe systemy komunikacyjne, przemysłowe urządzenia alarmowe, czujniki i przetworniki pomiarowe, aparatura i systemy pomiarowe, systemy wizyjne oraz elementy wykonawcze.
  • Automatyzacji, w skład której wchodzą: analogowe i cyfrowe systemy sterowania procesami przemysłowymi,  projektowanie systemów automatyzacji, kompletacja systemów oraz montaż i uruchamianie systemów automatyzacji.
  • Robotyzacji, w skład której wchodzą: roboty przemysłowe, oprogramowanie dla robotów przemysłowych, urządzenia dla stanowisk zrobotyzowanych, komponenty, projektowanie i wykonywanie zrobotyzowanych stanowisk, gniazd i linii technologicznych, jak również systemy zapewnienia bezpieczeństwa pracy.
  • Elementy hydrauliki i pneumatyki siłowej.
  • Narzędzia, przyrządy i aparatura do montażu i serwisu urządzeń i systemów automatyki.
  • Projektowanie i usługi konsultingowe i inne.

Przykładowo Firma Introl podczas tegorocznych targów zaprezentuje szeroką gamę produktów. Z nowości produktowych możemy spodziewać się wprowadzonego na rynek 22 lutego 2012 kalibratora MC6, którego funkcjonalność wprowadza ten produkt w nową erę w dziedzinie kalibracji obiektowej (szerszy opis produktu znajdą Państwo w dziale Produkty na końcu magazynu). Kolejnymi nowymi produktami prezentowanymi podczas targów Automaticon będą m.in.:

  • nowe falowniki (przetwornice częstotliwości ) marki TECO,
  • nowe czujniki zbliżeniowe oraz sygnalizatory przepływu i poziomu marki EGE,
  • nowe czujniki do pomiaru temperatury w silosach zbożowych AGROLOG,
  • wprowadzony na rynek z początkiem 2012 roku nowy wskaźnik procesowych SD24.

Oprócz wymienionych już nowości na stoisku wystawienniczym możemy spodziewać się także takich produktów, jak: przepływomierze bezinwazyjne do cieczy i gazów z  rodziny FLUXUS, mierniki i sygnalizatory poziomu marki VEGA (np. sondy radarowe), termiczne przepływomierze do gazów marki FCI, rejestrator wideograficzny VR18, przetworniki inteligentne ciśnienia i różnicy ciśnień marki Fuji Electric, regulator PID model P91, czujniki wilgotności materiałów sypkich marki ACO Automation.

Firma Multiprojekt, podczas tegorocznej imprezy będzie prezentować przede wszystkim nowe panele operatorskie serii eMT3000 firmy WEINTEK jak również serwonapędy firmy ESTUN (szerszy opis obu produktów, znajdą Państwo po zakończonym artykule). Na stoisku będą prezentowane także serwonapędy firmy BALDOR, sterowniki PLC oraz microPLC firmy FATEK, spodziewać się również można systemów automatyki budynkowej ESEA oraz prowadnic szynowych firmy HIWIN (Stoisko J-20 w hali 3).

Na stoisku firmy Bosch Rexorth znajdującym się w hali 1 będzie można zapoznać się z ofertą produktową dla branży automatyzacji przemysłu, obejmującą systemy napędów i sterowań z wykorzystaniem komponentów z zakresu: hydrauliki, pneumatyki, napędów elektrycznych oraz precyzyjnej techniki przemieszczeń liniowych i montażu.
Tegorocznym debiutantem na targach Automaticon będzie firma Cognex. Na stoisku N3 znajdującym się w hali 4, Cognex zaprezentuje szereg swoich produktów, w tym tegoroczne nowości produktowe: system wizyjny In-Sight 7000 (szerszą informację na temat tego produktu znajdą Państwo w dziale Produkty na końcu magazynu) oraz czytnik kodów DataMan 300 (prezentowany w styczniowo/lutowym wydaniu magazynu).

Serdecznie zapraszamy Państwa również na nasze stoisko E3, które mieścić się będzie tak samo jak w roku ubiegłym w holu zaraz za rejestracją. Znajdą tam Państwo zarówno najnowsze, jak i archiwalne wydania miesięczników Control Engineering Polska, Inżynieria i Utzrymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych jak i pozostałe magazyny – MSI oraz Inteligentny Budynek.

Zapraszamy również na oficjalne ogłoszenie wyników organizowanego przez nas konkursu Produkt Roku 2011. Wręczenie nagród w konkursie Produkt Roku 2011 redakcji magazynu Control Engineering Polska odbędzie się 21 marca w sali A w od godziny 15.45 do 17. Natomiast wręczenie nagród w konkursie Produkt Roku 2011 redakcji magazynu Inżynieria & Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych odbędzie się 22 marca w Sali B1 od godziny 15.30 do 16.10. Po czym odbędzie się wręczenie nagród w konkursie Najlepszy dostawca IT dla przemysłu 2011 redakcji magazynu MSI Polska, w Sali B1 od 16.15 do godziny 17.

Katarzyna Jakubek

Paweł Głuszek, Kierownik Działu Marketingu, Introl
Automaticon, pomimo rosnącej konkurencji ze strony targów Automa, nadal jest najbardziej popularną imprezą branży automatyki przemysłowej w Polsce. Mimo relatywnie wyższych cen powierzchni wystawienniczych, znanych wszystkim uciążliwych problemów komunikacyjnych w stolicy oraz samej lokalizacji hal EXPO, Automaticon cieszy się niezmienną popularnością. Zawdzięcza to głównie dobrej organizacji targów, profesjonalnej obsłudze i dodatkowo cykliczności tej imprezy. Klienci, wystawcy i odwiedzający od lat z satysfakcją doceniają możliwość obejrzenia polskich produktów oraz zaprezentowania się na targach w kraju. Interesującym zjawiskiem jest sytuacja, że nadal w wielu polskich zakładach standardem są zorganizowane, delegacyjne wyjazdy na Automaticon. Tezę tę potwierdzają nasze badania prowadzone wśród naszych Klientów – przedstawiciele niemal wszystkich większych i wielu mniejszych zakładów z całej Polski tradycyjnie odwiedzają AUTOMATICON co rok. Oczywiście nie powinien to być powód do samozadowolenia dla organizatora. Na pewno jest trochę problemów do rozwiązania i usprawnienia, głównie w zakresie obsługi gastronomicznej, dojazdu oraz estetyki okolicy samego centrum ekspozycyjnego. Jeśli chodzi o nowo wybudowaną halę – myślę , że organizatorzy powinni bardziej zareklamować ten obiekt aby przyciągnąć tam odwiedzających, którzy do tej pory z przyzwyczajenia zwiedzali tylko swoje ulubione miejsca wystawiennicze, przez co nowa hala nie przyciąga tylu gości co hale, które „były od zawsze” (Stoisko A31, hala 1).

Wojciech Znojek, dyrektor generalny, Sabur
Automaticon jest dla nas niezmiennie najważniejszą imprezą w kalendarzu wydarzeń konferencyjnych i targowych. Mimo iż jest to przede wszystkim wydarzenie o wymiarze prestiżowym i wizerunkowym, co roku notujemy pewną grupę klientów, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy. Obserwujemy także coraz większe zainteresowanie automatyką zarówno firm z branży elektrycznej, jak również z sektora IT, pragnących łączyć biznes z technologią.

Nasze stoisko będzie znajdowało się w tym samym miejscu co w latach ubiegłych, przy wejściu do hali 1. Chcemy zaprezentować gościom praktyczne rozwiązania systemów automatyki dla branż infrastrukturalnej, ciepłowniczej, przemysłowej i HVAC. Nasza ekspozycja będzie zawierała wiele nowości produktowych, w tym specjalną sekcję urządzeń przeznaczonych do komunikacji bezprzewodowej firm Saia-Burgess, Racom i ATIM (urządzenia tego producenta to nowość w naszej ofercie) oraz propozycję elastycznego i spójnego systemu sterowania automatyki budynkowej opartego na rozwiązaniach Saia. Nie pominiemy także systemów monitorowania i zarządzania zużyciem energii i innychmediów. Chcmy pokazać nową rodzinę ekonomicznych i wydajnych paneli operatorskich firmy ESA – SC207, programowanych darmowym pakietem softwarowym POLYMATH SmartClick. W trakcie targów będziemy proponować te terminale w atrakcyjnej, specjalnej ofercie.

Paweł Czapiel, Kierownik Działu Handlowego, VIX Automation
VIX Automation jak co roku decyduje się na udział w Targach Automaticon. Na przestrzeni kilku ostatnich lat nasze stoisko przyjmowało różne formy, skupialiśmy się na prezentowaniu kolejnych rozwiązań z oferty GE Intelligent Platforms. Wiele osób pamięta nieszablonową aplikację demo w postaci automatu do kawy, któremu monitorowaliśmy wydajność oraz wyznaczaliśmy współczynniki OEE, za pomocą oprogramowania klasy MES, prezentowaliśmy także zaawansowane możliwości oprogramowania SCADA i Historian korzystając z piętnastu monitorów stanowiących wystrój stoiska.

Na tegorocznej edycji targów stawiamy na rozwiązanie, które sprawdziło się w roku 2011. Organizujemy stoisko w formie sprzyjającej rozmowom z naszymi Partnerami. Zapraszamy na kawę, by w natłoku informacji i nowości targowych znaleźć czas na chwilę wytchnienia i porozmawianie o przełomowych zmianach w ofercie VIX Automation. Automation 2012 stanie się bowiem miejscem premiery nie tylko dla kolejnej edycji jednego z najbardziej popularnych w Polsce systemów SCADA, czyli iFIX 5.1 PL (w pełnej polskiej wersji językowej), ale także i przede wszystkim – zupełnie nowego oblicza firmy VIX. Wkraczamy bowiem do świata systemów sterowania! Rozszerzamy ofertę o dystrybucję sprzętu. To znaczny krok w przód dla firmy – serdecznie zapraszamy na nasze stoisko, gdzie wszystko się wyjaśni…

Podobnie jak w poprzednim roku firma VIX Automation będzie prezentowała nowości w ofercie na seminariach. Już dzisiaj zapraszamy 21 i 22 marca (środa i czwartek, godzina 11.00) na cykl prezentacji. Tym razem przedstawimy słuchaczom możliwości monitorowania wydajności (OEE) i jakości (SPC) w procesie produkcyjnym. Opowiemy o nowych opcjach oprogramowania SCADA iFIX, które pozwalają użytkownikom końcowym osiągać jeszcze większy zysk z procesu produkcyjnego. A w sesji poświęconej systemom sterowania wprowadzimy słuchaczy w świat nowoczesnych, niezawodnych urządzeń – prosto z Japonii … Dlaosób uczestniczących w seminarium przygotowaliśmy niespodzianki – warto zarejestrować się w formularzu dostępnym na www.vix.com.pl.

Kontynuując myśl, która przyświeca nam na rok 2012, czyli „Inteligentne oprogramowanie to źródło sukcesu”, wierzymy, że nasza obecność na targach przyczyni się do nawiązania kontaktów z firmami, które szukają niezawodnych, bezpiecznych, wydajnych i kompleksowych rozwiązań z branży automatyki. Nowoczesne przedsiębiorstwa z każdej branży przemysłu kierują się wytycznymi koncepcji lean manufacturing. Poprzez ciągłe doskonalenie, zyskują przewagę nad konkurentami. Z sukcesem działają w trudnym okresie kryzysu gospodarczego. Miarą sukcesu jest Zysk. Zachęcamy do poznania, jak rozwiązania tworzone w oparciu o oprogramowanie Proficy oraz systemy sterowania dostarczane przez VIX Automation pozwolą rok 2012 wykorzystać do zyskania przewagi konkurencyjnej na coraz trudniejszym rynku.

Odwiedzający Automaticon znajdą nas jak zawsze w Hali 3, stoisko F6. Zapraszamy!