XIV Konferencja Automatyków Rytro 2010

XIV Konferencja Automatyków odbyła się w dniach 25?26 maja 2010 r. w hotelu Perła Południa w Rytrze koło Nowego Sącza. Patronat nad konferencją objął tradycyjnie prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz ? kierownik Katedry Automatyki, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, członek prezydium oraz prezes Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, doktor Honoris Causa dwunastu uczelni krajowych i zagranicznych.
Tegorocznymi założeniami konferencji było:

 • przedstawienie tendencji w systemach pomiarów i automatyki,
 • prezentacja najnowszych wyrobów producentów urządzeń pomiarów i automatyki,
 • wzajemne poznanie i integracja środowiska automatyków (nauka ? projektanci ? producenci ? użytkownicy).

Do organizacji tegorocznej konferencji włączyły się firmy ABB, Danfoss, Emerson, Honeywell, Jumo, Krohne, LIMATHERM Sensor, Lumel, Technokabel, Turck, Wika oraz inicjator i główny organizator firma SKAMER-ACM.
W konferencji udział wzięli:

 • przedstawiciele nauki z uczelni, takich jak AGH, Politechnika Warszawska, Rzeszowska i Śląska,
 • przedstawiciele prasy branżowej,
 • kadra inżynierska największych zakładów przemysłowych i biur projektowych głównie z regionu Polski południowo-wschodniej,
 • przedstawiciele firm z branży automatyki przemysłowej.

Łącznie w spotkaniu wzięło udział około 220 osób.
Inauguracyjny wykład pod tytułem ?Wykorzystanie sieci neuronowych do przewidywania zachowań ludzi w systemach automatyki? XIV Konferencji Automatyków wygłosił Patron spotkania prof. Ryszard Tadeusiewicz. Poruszył w nim interesujący temat wykorzystania modeli neuronowych w procesach projektowania, sterowania, diagnozowania i kontroli. Korzystając z modeli, można przewidywać skutki danych działań. Model neuronowy powstaje w wyniku procesu automatycznego uczenia. Ten temat został rozwinięty w dalszej części wykładu i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.
Z równie wielkim zaciekawieniem uczestnicy konferencji wysłuchali pozostałych wystąpień przedstawicieli ze świata nauki:

 • Profesor Leszek Trybus z Politechniki Rzeszowskiej mówił o ?Prototypowym systemie monitorowania i sterowania produkcją realizowanym w klastrze ?Zielona Kuźnia?.
 • Profesor Jan Maciej Kościelny z Politechniki Warszawskiej przedstawił ?Metody i środki redukcji ryzyka w procesach przemysłowych?.
 • Profesor Tadeusz Skubis z Politechniki Śląskiej prezentował ?Wpływ niedokładności w torze pomiarowym na jakość regulacji?.
 • Profesor Ireneusz Soliński z AGH przedstawił ?Nowe formy organizacji współpracy nauki z przemysłem w zakresie czystej energii?.

W konferencji wzięła również udział prof. Barbara Tora z AGH ? reprezentująca wspólnie z prof. Ireneuszem Solińskim Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii.
Po zakończeniu części naukowej prezes Zarządu SKAMER-ACM Zygmunt Jarosz krótko zaprezentował ofertę firmy, a następnie dyrektor ds. marketingu Paweł Tomaszewski przedstawił system informatyczny o nazwie Katalog Automatyki, którego głównym celem będzie maksymalne ułatwienie i zautomatyzowanie przepływu informacji techniczno-handlowej pomiędzy producentami i odbiorcami urządzeń automatyki i pomiarów.
W czasie przeznaczonym dla organizatorów konferencji firmy kolejno prezentowały swoją ofertę.
Cel integracji środowiska automatyków został dopełniony na bankiecie kończącym pierwszy dzień konferencji. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Omen-Band, a występy Ireny Jarockiej i kabaretu Ani Mru Mru zdecydowanie rozluźniły poważną atmosferę spotkania po kilku godzinach wykładów i prezentacji.
W czasie konferencji zainicjowano także zbiórkę pieniędzy dla powodzian zarówno do wystawionej skarbonki, jak i przez aukcje płyt Ireny Jarockiej i kabaretu Ani Mru Mru. W sumie zebrano 7292 zł i przekazano je dla poszkodowanych przez powódź pracowników Pilkingtona w Sandomierzu.
Równolegle w tym samym czasie na dwóch salach konferencyjnych w ściśle określonych ramach czasowych odbywały się prezentacje firm organizatorów oraz o bloki dyskusyjne.
Wśród prezentacji firmowych warto wyróżnić takie, jak:

 • Nowoczesne konstrukcje kabli stosowane w układach automatyki przemysłowej (TECHNOKABEL)
 • Systemy RFID ? automatyczna identyfikacja ? automatyczna korzyść (TURCK)
 • Kontrola metrologiczna aparatury pomiarowej (LIMATHERM Sensor).

Całość domykały dyskusyne na temat "Aparatura kontrolno-pomiarowa i systemy sterowania" oraz "Napędy i instalacje elektryczne". Na zakończenie konferencji uczestnicy zostali zaproszeni do ?Karczmy nad Potokiem? na obiad, gdzie przy góralskiej muzyce serwowano bogate menu regionalnych potraw.