Wielka Trójka technologii bezprzewodowych

    Wysoka niezawodność, łatwa konfiguracja i diagnostyka oraz nowe metody zabezpieczania przesyłanych danych sprawiają, że rynek systemów bezprzewodowych rozwija się bardzo szybko. Największe zainteresowanie technologią bezprzewodową obserwujemy w systemach: monitoringu mediów, dystrybucji energii oraz w systemach załadunkowych i lokalizacyjnych. Z perspektywy użytkownika, system bezprzewodowej transmisji danych pozwala na wyraźne zmniejszenie kosztów bieżącej eksploatacji (redukcja kosztów personelu, ograniczenie zużycia mediów) i utrzymania ciągłości pracy obiektów (zmniejszenie awaryjności urządzeń, zdalna diagnostyka, krótsze przestoje).
    Niezawodność i niezależność w systemach bezprzewodowych – radiomodemy SATEL
    Wśród oferowanych przez firmę ASTOR rozwiązań bezprzewodowych (Radiomodemy, GPRS, WiFi) największą popularnością, cieszą się radiomodemy SATEL. Dzięki wysokiej niezawodności, ich powszechnymi zastosowaniami są zdalne sterownie i monitoring. Zwykle są instalowane wszędzie tam gdzie połączenie kablowe jest trudne do zrealizowania lub jest zbyt drogie w realizacji. Zasięg komunikacji dla tych urządzeń może dochodzić do kilkudziesięciu kilometrów (przy zastosowaniu retransmiterów sygnału, zasięg ten może być dowolnie zwiększany).
     
    Radiomodemy pozwalają na ciągłą transmisję danych ?on-line?, a dodatkowo (co jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i niezawodności transmisji) sieć radiowa jest własnością danego przedsiębiorstwa (użytkownik sieci radiomodemowej całkowicie uniezależnia się od zewnętrznego operatora). Większy początkowy koszt inwestycji we własną sieć radiową rekompensuje późniejsza, praktycznie bez kosztowa eksploatacja (brak abonamentu i opłat uzależnionych od ilości przesyłanych danych). Koszty wdrożeniowe mogą zostać dodatkowo obniżone,  dzięki wykorzystaniu środków unijnych.
     
    Technologia radiomodemowa daje użytkownikowi możliwość wyboru pasma w jakim będą pracowały urządzenia. Poza pasmem wolnym ? ogólnodostępnym, możliwe jest korzystanie z pasma licencjonowanego,  pozwalającego na pracę z użyciem niezależnej – ?własnej? częstotliwości, co jest szczególnie zalecane w bardziej odpowiedzialnych systemach. Innymi ważnymi cechami sieci radiomodemowej są: skalowalność, a więc możliwość łatwego rozbudowywania niewielkich systemów składających się z kilku urządzeń do bardzo dużych oraz intuicyjne oprogramowanie narzędziowe, które poza konfiguracją pozwala na zdalne zarządzanie całym systemem radiowym. System Zarządzania Siecią (NMS) poprawia niezawodność układu pozwalając przewidzieć problemy i rozwiązać je bez wyjazdów w teren. Umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym kilku parametrów diagnostycznych takich jak: poziom sygnału odbieranego (RSSI), napięcie zasilania oraz temperatura pracy radiomodemu.
    Bezprzewodowy Ethernet na duże odległości – WiFi Astraada Net
    Rozwiązania bezprzewodowe Astraada Net serii JetWave służą do komunikacji Ethernetowej w paśmie wolnym 2,4 oraz 5,4 GHz (standard WiFi). Pozwalają na szybką wymianę danych (max. 54 Mbps) na większych odległościach, rzędu kilkunastu kilometrów. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w monitoringu video (IP) oraz w przesyłaniu danych produkcyjnych (pochodzących z urządzeń sterujących) do centrum zarządzania produkcją.
     
    Bezpieczeństwo komunikacji zapewnia najnowszy algorytmem szyfrujący WPA2, który dzięki zastosowaniu dynamicznych kluczy 128-bitowych, stanowi solidną ochronę przed nieuprawnionym dostępem do sieci. Konfiguracja urządzeń odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej i nie powinna stanowić problemu nawet dla mniej doświadczonych użytkowników sieci bezprzewodowych. JetWave obsługuje technologię PoE, która pozwala na wykorzystanie kabla, którym normalnie przesyłane są dane, do równoczesnego zasilania urządzenia. Dzięki temu nie ma konieczności doprowadzania oddzielnego okablowania zasilającego.
     
    Urządzenie jest bardzo dobrze przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Stopień ochrony IP 67 chroni je przed pyłem, kurzem i wodą. Odpowiednio skonstruowana obudowa (odporna na działanie korozji i łatwo oddająca ciepło) oraz możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur ( od -30 do 70°C) gwarantują długą i bezawaryjną pracę systemu komunikacji bezprzewodowej.
    Zdalna diagnostyka i serwisowanie urządzeń – GSM/GPRS Horner
    W ofercie firmy ASTOR dostępna jest seria programowalnych sterowników (PLC + HMI) firmy Horner, która może zostać wyposażona w moduł komunikacyjny pozwalający na wymianę danych w sieci GSM. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest możliwość komunikacji na bardzo duże odległości, jedynym wymogiem jest dostęp do sieci komórkowej.
      
    Urządzenie poza przesyłem danych procesowych pozwala na zdalne serwisowanie i diagnostykę obiektu sterowania, a w razie awarii może automatycznie wysłać wiadomości SMS do służb odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Są to bardzo duże udogodnienie dla osób obsługujących systemy mocno rozproszone, gdyż przyczyniają się do zmniejszenia ilości wyjazdów serwisowych (np.: w celu rekonfiguracji sterownika lub przesłania nowego programu sterującego) oraz czasu potrzebnego na utrzymanie ciągłości pracy obiektu.
      
    Zarządzanie całą grupą urządzeń działających w sieci GSM usprawnia oprogramowanie Envision RV (pracujące jako zdalny terminal). Przy jego pomocy serwisant ma dostęp do ekranów, które lokalnie widzi operator oraz może w sposób zdalny zadawać i odczytywać parametry pracy urządzenia. Modem pozwala również na pobieranie danych przechowywanych w sterowniku w postaci pliku ?csv?. Jest to szczególnie przydatne w przypadku logowania danych wykorzystywanych na potrzeby generowania statystyk i raportów dotyczących pracy stacji.
     
    Należy tutaj jednak wspomnieć o kosztach jakie musimy ponieść z tytułu przesyłania danych za pośrednictwem infrastruktury należącej do operatora sieci komórkowej. Opłaty naliczane są na podstawie ilości danych przesłanych przez sieć. W przypadku niedużych instalacji, gdzie ilość przesyłanych danych jest stosunkowo mała lub są one przesyłane rzadko, koszty są niewielkie. Natomiast w systemach,  gdzie pracuje kilkadziesiąt urządzeń, a dane przesyłane są częściej, koszty transmisji będą proporcjonalnie wyższe.

    Paweł Podsiadło
    Manager produktów komunikacji przemysłowej ASTOR