Nowa seria robotów przemysłowych Mitsubishi Electric

MELFA RV-2SDB Mitsubishi Electric jest kompaktowym, szybkim i wysoce funkcjonalnym robotem ramieniowym o udźwigu 2kg (maks. 3kg), w czasie cyklu zaledwie 0,6s. Robot zapewnia poprawę przy produkcji i montażu w różnych branżach. Większa prędkość i doskonale zaprojektowany kształt robota pozwalają zredukować czas cyklu, natomiast innowacyjna konstrukcja zapewnia lepszą swobodę ruchu w szerszej przestrzeni. Łatwy w programowaniu i integracji robot MELFA RV-2SDB spełnia wszelkie nowoczesne wymogi produkcyjne i oferuje elastyczność zastosowania, odpowiednio do różnych potrzeb.  Pomimo że nowa seria jest bardziej kompaktowa w porównaniu z wcześniejszą generacją, nie wpływa to na zasięg ani promień jego działania. Maksymalny zasięg ramienia to 504mm, a jego długość i kształt zostały zoptymalizowane dla uzyskania największej elastyczności. Innowacyjna konstrukcja pozwala zmniejszyć promień minimalnej powierzchni roboczej do 139,5mm. Ponadto, zwiększony zakres ruchu pierwszej i czwartej  osi zmniejsza ograniczenie w tylnej przestrzeni pracy robota. Dzięki tym właściwościom można maksymalnie wykorzystać przestrzeń roboczą wokół urządzenia i uzyskać najbardziej kompaktowy układ obszaru produkcyjnego.  Konstrukcja robota pozwala na dalszą optymalizację przestrzeni roboczej, dzięki unikalnej budowie ramienia. Obszar ruchu urządzenia jest poszerzony po stronie ujemnej i dodatniej tak, aby robot mógł się obracać dookoła własnej osi. Zwiększa to obszar roboczy bez konieczności zmiany orientacji ułożenia ramienia robota, eliminując zbędny ruch i dodatkowo skracając czas operacji. Kolejnym istotnym elementem konstrukcji jest ?nadgarstek?, który jest mniejszy niż w urządzeniach tradycyjnych, co umożliwia łatwy dostęp do wąskich przestrzeni czy otworów. Zwiększa to uniwersalność robota i pozwala na jego szerokie zastosowanie we wszelakich maszynach i liniach montażowych.  Obszar obrotu osi J4 ma zakres do 240 stopni w lewo i w prawo, pozwalając na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni na linii produkcyjnej. Ponieważ obszar ruchu wynosi 480 stopni, w dowolnym zadaniu można zawsze wykorzystać najkrótszą drogę, zwiększając stopień swobody, ułatwiając ustawienie robota i skracając całkowity czas operacji. 
Czas operacji jest krótszy również dzięki znacznie zwiększonej prędkości robota. Maksymalna prędkość łączna to 4 400mm/sec, natomiast osie J4, J5 i (w szczególności) J6 zostały przystosowane do znacznie większych prędkości niż wcześniej ? są one około 10% szybsze niż dla robota RV-3SDB Mitsubishi Electric.
 
Dzięki sztywnej konstrukcji i zaawansowanemu serwosterowaniu, RV-2SDB uzyskuje najwyższy stopień dokładności ruchu, przy powtarzalności pozycjonowania do ?0.02mm.  Na potrzeby bardziej zaawansowanej konfiguracji i sterowania, Mitsubishi Electric zapewnia szeroką gamę oprogramowania, pomagającego użytkownikowi w fazach początkowych. RT-ToolBox2 dostarcza różnorodnych niezbędnych funkcji, takich jak edycja programu, debugowanie i planowanie czasu operacji. Oprogramowanie MELFA-Vision ułatwia wykorzystanie systemu wizyjnego. Natomiast MELFA-Works to trójwymiarowy symulator urządzenia i aplikacji, zapewniający istotne wsparcie na potrzeby projektowania systemu oraz wstępnych badań.  Szeroki wybór dostępnych interfejsów dla robotów gwarantuje wysoki stopień elastyczności montażu oraz skalowalności ? stosownie do ewolucji zastosowań. Robot ramieniowy jest w standardzie wyposażony w dodatkowy interfejs kontroli osi, interfejs komunikacji ethernetowej oraz interfejs enkodera umożliwiający poruszanie z dodatkową osią, co ułatwia skonstruowanie kompletnego systemu produkcji z robotem jako elementem centralnym. Dane wejściowe/wyjściowe można kontrolowaćbezpośrednio z interfejsu operatora serii Mitsubishi Electric GOT1000, bez konieczności dodatkowego programowania. W standardzie GOT1000 dostępny jest interfejs, który pokazująca stan operacyjny robota w sposób przejrzysty i przyjazny dla użytkownika ? łącznie z aktualnymi wartościami, wskazaniami błędów oraz zaleceniami odnośnie konserwacji. Dostępne jest również okno z instrukcją użytkowania.
Robot MELFA RV-2SDB oraz RV-2SQ można zainstalować na podłożu, a także montować na suficie lub na ścianie, dlatego doskonale nadaje się on do każdego zastosowania.