Działamy na rynku robotów współpracujących wiele lat. Widzieliśmy niejedno, rozmawialiśmy z setkami przedsiębiorców i dyrektorów zarządzających produkcją, utrzymaniem ruchu i rozwojem. Mamy na koncie sporo wdrożeń i nieprzespanych nocy. Możemy więc podzielić się doświadczeniem z osobami i firmami, które poszukują rozwiązań automatyzacji w swoich przedsiębiorstwach. W tym tekście przeczytasz o tym, co wpływa na sukces, a co na porażkę podczas wdrażania cobotów. Zapraszam.
Aby nakreślić kontekst technologiczny – coboty, czyli roboty współpracujące wyróżniają się 2 głównymi cechami:
- Bezpieczeństwem – wynikającym z ich ograniczonej siły i prędkości (w porównaniu do robotów przemysłowych), a także możliwości pracy we wspólnej przestrzeni z ludźmi
- Łatwością użytkowania – na co składają się intuicyjne oprogramowanie i to, że koboty integrują w sobie szereg rozwiązań z zakresu automatyki (sterowanie, bezpieczeństwo), co pozwala na budowę samodzielnych stanowisk.
Przechodząc do rzeczy. Jeśli zastanawiasz się, czy coboty to odpowiednie dla twoich potrzeb rozwiązanie, oto nasze sugestie, jak to sprawdzić.
1. Zidentyfikuj procesy
Zidentyfikuj procesy (czym się kierować?):
- Czy czynność jest powtarzalna? Czy powtarzalny jest detal, zestaw czynności, czy są jakieś aspekty wymagające inwencji, zręczności, intuicji, wiedzy. Weź też pod uwagę, jak wygląda proces przed i po – czy pracownik po wdrożeniu faktycznie będzie mógł odejść z tego miejsca? Jaki będzie poziom “fatygi” wymagany po wdrożeniu robotyzacji.
- Jakie jest tempo pracy? Jaki jest zestaw czynności do wykonania w jednym cyklu? Czy czynności te można podzielić na mniejsze odcinki? Czy automatyzacji ma podlegać cały proces? Może któryś z jego mniejszych wycinków będzie wystarczający (bo jest prosty, powtarzalny lub najbardziej czasochłonny).
- Jaki jest koszt realizacji procesu w obecnym kształcie? – zwłaszcza w ujęciu “koszt na jednostkę produktu”? A jaki będzie koszt po wdrożeniu robotyzacji?
To będzie >wsad< do dalszych rozważań.
2. Najpierw rozważ tradycyjną robotyzację
Jeśli do realizacji danego procesu możesz użyć:
- maszyny dedykowanej,
- robota przemysłowego,
zrób właśnie to.
“Możesz” tzn. jeśli masz na to przestrzeń (fizycznie), jeśli wydajność procesu tego wymaga, a finansowo rozwiązanie oparte o robota przemysłowego lub maszynę dedykowaną nie podniesie kosztu produkcji.
Dopiero wtedy widzisz, że alternatywa do powyższych maszyn jest konieczna, rozważ opcję wykorzystania kobotów.
3. Znajdź najlepsze zadania
Poszukuj zadań (elemtów procesu) do realizacji przez cobota, które:
- są najbardziej powtarzalnym elementem procesu,
- wymagają najwięcej czasu,
- są najbardziej angażujące dla pracownika,
- gdzie marnotrawstwo jest największe lub wartość dodana najmniejsza.
Najczęściej jest to wkładanie, wyciąganie, układanie, czekanie.
4. Pomyśl o bezpieczeństwie
Odnosząc się do przywołanego na wstępie “bezpieczeństwa kobotów”. Robot sam w sobie może być bezpieczny, ale zadanie, jakie chcemy przed nim postawić, niekonieczne (np. przenoszenie ostrych przedmiotów). Od tego powinniśmy zacząć myślenie o bezpieczeństwie. Najpierw przedmiot, potem narzędzie. Robot jest na końcu. Podobnie z budową całego stanowiska pod kątem procesu.
5. Policz kwestie wydajności
Co do zasady Cobot nie podniesie wydajności. Wynika to z jego funkcji bezpieczeństwa. Przyjmij że tempo pracy cobota to mniej więcej to samo tempo w jakim pracuje człowiek.
Są jednak wyjątki od tej reguły – co spowodowane jest brakiem opóźnień w obsłudze maszyny (idealny timing), brak przerw, absencji i możliwość realizacji jakiejś produkcji już po zamknięciu zakładu (przy pracy np. na 2 zmiany, robot może pracować jeszcze do wyczerpania zapasu lub napełniania podręcznego magazynku).
6. Zacznij od samodzielnego stanowiska
Niech stanowisko będzie samodzielne, przynajmniej na początku „przygody” z cobotami. Zwiększy to szybkość i łatwość wdrożenia, a także podniesie bezpieczeństwo procesu (robota zawsze można wyłączyć i realizować jego element procesu ręcznie – ma to szczególne znaczenie na nocnych zmianach).
– – –
Jeżeli uważasz, że powyższe rady są wartościowe i chciałbyś poznać kolejnych 6 – zapraszamy na nasza stronę: druga część artykułu.
A jeżeli chciałbyś porozmawiać o potencjale wdrażania robotów współpracujących w realizowanych procesach w Twojej fabryce, skontaktuj się z nami. W Beboq Robotics doradzamy w zakresie cobotyzacji – robimy to szczerze. Jeśli uważamy, że zadanie nie jest dla cobotów – mówimy to wprost.
Rafał Budniok, CEO beboq robotics