Universal Robots wprowadza na rynek UR3 ? elastycznego, lekkiego robota do współpracy z człowiekiem na stanowiskach montażowych

Duńska firma, będąca pionierem w produkcji robotów współpracujących
stworzyła nowego, jeszcze mniejszego robota przeznaczonego do lekkich zadań na zautomatyzowanych stanowiskach montażowych. Roboty UR3 będę dostępne w Polsce oraz całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej od 1 maja br.

Zalety przyjaznych w użytkowniku robotów UR5 i UR10, wykorzystywane są na całym świecie, w różnych sektorach przemysłu. Relacja wydajności do ceny oraz możliwość pracy z człowiekiem bez zabezpieczeń, to tylko niektóre z nich. Tworząc nowego robota UR3, Universal Robots, po raz kolejny wzmocnił zapoczątkowany przez siebie branżowy trend.

Nowy przegubowy robot waży jedynie 11,2 kilograma i zapewnia udźwigdo 3 kilogramów. Posiada możliwość obrotu o 360 stopni na wszystkich przegubach oraz nieograniczoną swobodę obrotu na przegubie końcowym. Cechy te czynią robota UR3 najbardziej elastycznym, lekkim robotem na rynku, przeznaczonym do pracy z człowiekiem na stanowiskach montażowych.
Dyrektor ds. technicznych (CTO) i współzałożyciel Universal Robots, Esben Oestergaard, kierował trzyletnim projektem badawczo-rozwojowym poświęconym pracom nad nowym członkiem rodziny robotów UR:

?Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu UR3 automatyzacja prac prowadzonych na stanowisku montażowym staje się łatwa, bezpieczna i elastyczna. Dzięki wykorzystaniu robota UR3 w roli ?pomocnika zapewniającego trzecią rękę?, jeden pracownik może realizować zadania, które tradycyjnie wymagałyby zaangażowania dwóch osób. Jest to idealny wybór do zastosowań wymagających wykorzystania 6 osi, gdzie krytyczne znaczenie mają rozmiary, bezpieczeństwo i koszty? – mówi Oestergaard.
?UR3 to optymalny pomocnik przy wykonywaniu prac obejmujących operacje montażowe, polerowanie, klejenie i przykręcanie, wymagających zapewnienia stabilnego poziomu jakości produktu. Nasz nowy robot może być również wykorzystywany na wydzielonym stanowisku pracy przy stole warsztatowym do podnoszenia, montowania i wkładania określonych części. Dzięki zwartej konstrukcji i łatwości programowania można łatwo zmieniać realizowane przez roboty zadania w celu zaspokojenia potrzeb produkcyjnych. Pozwala to obniżyć całkowity koszt ich posiadania oraz skrócić okres zwrotu z inwestycji?.
Roboty UR3 znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu – od produkcji urządzeń medycznych, po wytwarzanie drukowanych obwodów i elementów elektronicznych.
?Istotnym czynnikiem wpływającym na wzrost popytu małych robotów będzie ograniczenie przestrzeni produkcyjnej. Dzięki UR3 możemy teraz zainstalować 6-osiowego robota na większej liczbie stanowisk montażowych i produkcyjnych, gdzie niemożliwe byłoby zamontowanie dużych osłon zabezpieczających. UR3 to także idealne rozwiązanie do pracy w środowisku niebezpiecznym dla zdrowia człowieka, np. tam gdzie występują materiały toksyczne?.
Robot UR3 wyposażony jest w 15 zaawansowanych, regulowanych ustawień bezpieczeństwa. Jednym z nich jest unikalne wykrywanie nacisku, co umożliwia robotowi UR3 ograniczenie siły w momencie kolizji z pracownikiem. Domyślna wartość wyczuwanego nacisku wynosi 150 N. Możliwe jest także zaprogramowanie zatrzymania robota, jeżeli na swojej drodze napotka opór o sile wynoszącej tylko 50 N.

W wyniku połączenia technologii pozwalającej na łatwe programowanie robota z możliwością nieograniczonego obracania i udoskonalonym sterowaniem poziomu siły, robot UR3 stanie się ekspertem ? specjalistą w zakresie montażu. Robot umie podnosić, wkładać i dokręcać śruby stosując właściwy moment obrotowy. Wykonując klejenie potrafi za każdym razem dozować dokładnie taką samą ilość kleju przy zapewnieniu stałego i stabilnego poziomu ciśnienia wzdłuż ściśle określonej ścieżki.
UR3 zapewnia powtarzalność z dokładnością do 0,1 mm, podobnie jak UR5 i UR10. Potrafi dostosować swoje ruchy do obrysu powierzchni, na przykład do aluminiowej krawędzi smartfonu ? ?wyczuwając? kształt przedmiotu. Pozwala to uniknąć programowania, ruchów i współrzędnych, co wymagałoby wprowadzenia ponad 100 różnych danych.
?W przypadku robotów UR5 i UR10 widzimy, że użytkownicy wykorzystują nasze ramiona robotyczne w takich sektorach przemysłu i do takich zastosowań, których początkowo nie przewidywaliśmy. Jestem pewien, że będziemy równie zaskoczeni wykorzystaniem robotów UR3 w obszarach, w których nigdy dotąd nie były stosowane? mówi Oestergaard.

Dan Kara, Practice Director, Robotics, Automation and Intelligent Systems w firmie ABI Research, zauważa:

?Universal Robots posiada zasłużoną opinię producenta niezawodnych robotów przemysłowych, które można łatwo zaprogramować do bezpiecznej współpracy z człowiekiem. Wraz z wprowadzeniem na rynek robota UR3 firma Universal Robots rozszerza zakres zastosowań swojej oferty, jak również liczbę i rodzaje firm, które mogą uzyskać korzyści dzięki automatyzacji procesu produkcyjnego. W ten sposób firma znacząco zwiększyła także zakres potencjalnych rynków będących w jej zasięgu?.
Więcej informacji na temat robota UR3 można znaleźć na nowej stronie internetowej Universal Robots: http://www.universal-robots.com/pl/