Unifikacja komunikacji sieciowej w energetyce

    Kamil Wachowicz, Product Manager ds. Automatyki Przemysłowej w firmie Phoenix Contact
    Jak wygląda polski rynek przemysłowych sieci komunikacyjnych?
    Nasz rynek, podobnie jak europejski, jest bardzo zróżnicowany pod względem komunikacji. Duża liczba protokołów komunikacyjnych, takich jak Profinet, Modbus, TCP/IP, Profibus itd., powoduje, że często nie ma możliwości komunikacji pomiędzy dostarczanymi systemami. Dzieje się tak, ponieważ każdy producent/dostawca preferuje któryś z protokołów. Do tego dochodzi rozróżnienie na komunikację ?kablową? ? tradycyjną, i bezprzewodową (Trusted Wireless, WLAN, Bluetooth).
    Na co powinno się zwracać szczególną uwagę podczas wyboru protokołu komunikacyjnego?
    Przede wszystkim na dostępność danego protokołu wśród jak największej grupy dostawców/producentów systemów, którzy go używają. Gdybym był użytkownikiem końcowym, nie zamówiłbym rozwiązania opartego na komunikacji mało znanej lub stosowanej przez jednego-dwóch producentów.
    Jakie są współczesne trendy w dziedzinie przemysłowych sieci komunikacyjnych?
    Bardzo pozytywny trend, ułatwiający komunikację, to unifikacja używanych protokołów. Najlepszym przykładem jest sektor energetyczny i komunikacja w IEC 61850. Jest to protokół wprowadzony w 2014 r., przeznaczony głównie dla energetyki zawodowej (wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej). To niejako gotowy protokół (modelowy) do przesyłania danych automatyki obiektowej. Definiuje hierarchiczną strukturę wymiany informacji (podział na magistrale: stacyjną i procesową). Jako gotowy protokół pozwala na rozdzielenie informacji i komunikacji (oprogramowanie i sprzęt).