Turck – Kurtyna świetlna bezpieczeństwa EZ-SCREEN LP

W ofercie firmy Turck pojawiła się nowa, kompaktowa i ekonomiczna kurtyna świetlna bezpieczeństwa EZ-SCREEN LP, która zapewnia pełną ochronę na całej swojej długości i nie posiada stref martwych zarezerwowanych dla np. wyświetlacza czy diod sygnalizacyjnych.
Kurtyna składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika, w którym zintegrowany został sterownik systemu. Obudowy kurtyn – wykonane z anodyzowanego aluminium – dostępne są w trzech wersjach: niepomalowanej (widoczne estetyczne, srebrzyste aluminium), pomalowane na żółty kolor bezpieczeństwa oraz w wersji niklowanej (ESD) odpornej na gromadzenie się ładunków elektrostatycznych (przeznaczonej głównie do zastosowań przy produkcji półprzewodników). Próg wykrywalności kurtyn zależnie od wersji to 14 mm (zabezpieczenie przed dostępem palcem) lub 25 mm (zabezpieczenie przed dostępem dłonią). Wysokość strefy chronionej wynosi od 270 do 1810 mm przy zakresie detekcji do 7 m. Czasy reakcji wahają się zależnie od typu urządzenia od 8 do 43 ms.
Niewielki przekrój poprzeczny obudowy wynosi 28 x 26 mm, dzięki czemu EZ-SCREEN LP zajmuje niewiele przestrzeni montażowej, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich maszyn. W zestawie znajdują się elementy montażowe do instalacji bocznej lub tylnej oraz uchwyty obrotowe ułatwiające wyrównanie kurtyn. Oprócz tego dostępne są dodatkowe akcesoria zapewniające rozwiązania dla praktycznie każdej opcji montażowej.
Cechą charakterystyczną kurtyn bezpieczeństwa serii EZ-SCREEN jest ich prosta – nie wymagająca komputera – konfiguracja, która odbywa się za pomocą siedmiosegmentowego, diagnostycznego wyświetlacza LED oraz przełączników znajdujących się na obudowie. Urządzenie posiada możliwość wygaszenia części promieni świetlnych, które mogą zostać w sposób stały przesłonięte przez elementy maszyny.
Kurtyny bezpieczeństwa serii EZ-SCREEN LP spełniają wymagania typu 4, kategorii bezpieczeństwa 4 PLe oraz SIL 3. Kurtyna wykracza również ponad wymagania odpowiednich norm OSHA/ANSI. www.turck.pl