Trzy fabryki za 170 mln zł wybudują nowi inwestorzy w katowickiej SSE

Trzej nowi inwestorzy – niemiecki Kirchhoff, włoski Ferroli i kanadyjski Process-Electronic – zdecydowali się na budowę swoich fabryk na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Łącznie zainwestują prawie 170 mln zł.
Największą z trzech nowych inwestycji będzie budowa w Sosnowcu fabryki grzejników i kotłów centralnego ogrzewania firmy Ferroli Poland, należącej do włoskiego koncernu. Budowany na 6,5-hektarowej działce, kosztem ok. 30 mln euro zakład ma ruszyć w 2007 roku. Ferroli ma obecnie 9 zakładów produkcyjnych we Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz liczne oddziały handlowe w Europie. W Polsce działa od 1997 roku z siedzibą w Żorach. Należąca do niemieckiej grupy spółka Kirchhoff Polska Assembly jest m.in. kooperantem fabryk Opla, Volkswagena i Forda. Do połowy 2007 roku firma wybuduje w gliwickiej części strefy, na ponad 3-hektarowej działce, zakład wytwarzający metalowe elementy nadwozia samochodów. Inwestycja pochłonie co najmniej 37 mln zł. Kirchhoff ma już fabrykę w Mielcu. Roczne obroty polskiej spółki w 2004 roku to 40 mln euro, plan na ten rok zakłada 50 mln euro.
Trzecim inwestorem, który w poniedziałek otrzymał pozwolenie na działalność w strefie, jest spółka-córka kanadyjskiej firmy Process-Electronic. działającej w obszarze wysokich technologii. Na ponad 2,5-hektarowej działce w Sosnowcu inwestor ma wybudować zakład projektowania i montowania systemów do sterowania procesami przemysłowymi. Inwestycja będzie kosztować 8,6 mln zł, a pracę znajdzie prawie 50 osób.
W całym 2005 roku KSSE spodziewa się kilkunastu nowych inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 1 mld zł, dzięki którym może powstać kilka tysięcy miejsc pracy. W najbliższym czasie rozstrzygane będą kolejne przetargi na kupno terenów i pozwolenie na rozpoczęcie działalności w strefie.
Istniejąca od 1996 roku KSSE to największa z polskich stref tego typu pod względem wartości inwestycji, które wyniosły tu ponad 7 mld zł. W strefie powstanie docelowo ok. 20 tys. nowych miejsc pracy, obecnie to już ponad 18 tys. miejsc pracy. Pozwolenia na działalność w strefie ma ponad 120 inwestorów, którzy są w różnej fazie realizacji swoich przedsięwzięć.
Źródło: PAP