Podczas wizyty w Londynie, po zakończeniu wiedeńskiego szczytu Europa ? Ameryka Łacińska, Hugo Chavez prezydent Wenezueli, piątego eksportera ropy na świecie, powiedział, że w wypadku amerykańskiego ataku Irańczycy z pewnością zmniejszą eksport ropy, co spowoduje skok cen do poziomu trzycyfrowego ? z 70 USD obecnie do 100 USD (przy okazji… ceny innych surowców również biją rekordy ? cena miedzi osiągnęła poziom najwyższy w historii, rekord wszechczasów pobiła także cena platyny i palladu, silnie zwyżkowały również ceny złota i srebra, bijąc rekordy ostatnich 25-26 lat). Jak stwierdził gospodarz spotkania burmistrz Londynu Ken Livingstone: ? Angielska klasa średnia będzie musiała pożegnać się z samochodami.
A co mamy powiedzieć my ? Polacy z dużo niższymi zarobkami? Jak mają funkcjonować polskie przedsiębiorstwa z coraz wyższymi kosztami, przy coraz większej konkurencji ze strony azjatyckich tygrysów?W ?Nowościach? piszemy o odnawialnych źródłach energii, może to jest jakiś sposób na długofalowe obniżenie kosztów?
A jak sobie poradzić z chińską falą? Pod koniec kwietnia uczestniczyłam w konferencji, podczas której Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha wygłosił wykład pt. ?Jak przeskoczyć chiński mur? Ekonomiczne i produkcyjne wyzwania dla producentów w Polsce i krajów Europy Centralnej i Wschodniej?. Wspomniał on m.in. o teorii
Alvina Tofflera (autor książki ?Trzecia fala?), według której gatunek ludzki przeżył dotychczas dwie wielkie fale przemian, z których każda ścięła niemal doszczętnie wcześniejsze kultury i cywilizacje. Pierwszej fali przemian, czyli rewolucji agrarnej, potrzeba było tysięcy lat do całkowitego wyczerpania. Druga fala ? tworzenie się cywilizacji
przemysłowej trwało już tylko trzysta lat. Współczesne dzieje mają jeszcze większe przyspieszenie ? wydaje się więc, że trzecia fala (postindustrialna) wtargnie do historii i dokona swego dzieła w ciągu kilkudziesięciu lat. Według Roberta Gwiazdowskiego na Europę spadła już trzecia fala, a Chiny nadal pozostają zalane drugą. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy to dobrze, że wkroczyliśmy w trzeci etap?
Wracając do tu i teraz? W tym numerze ukaże się kolejny raport naszej redakcji ? tym razem zbadaliśmy rynek serwonapędów (str. 32) ? jakie są preferencje użytkowników? ? na czym im zależy?, jak oceniają serwis pozakupowy? itp. W lipcu przedstawimy ofertę polskich dystrybutorów ? jest na co czekać ? oprócz standardowych, najczęściej
zamawianych poznacie Państwo ?maybachy? wśród serwonapędów.
Czy Twoje nakłady na serwis maszyn są odpowiednie? Czy Twoja maszyna może z Tobą ?rozmawiać? i czy dobrze ją ?zrozumiesz?? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w artykule ?Zdrowie maszyn?, str. 20.
Wszyscy (a przynajmniej męska część naszych Czytelników) z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie mistrzostw świata wpiłce nożnej. Jeżeli chcecie poznać techniczne aspekty piłkarskiego show, zapraszam na str. 16. Miłego czytania i… oglądania.
Hanna Tylicka, redaktor naczelna
ht@controlengpolska.com