Texas Instruments – Regulatory obniżające SWIFT 15 A i 25 A

Na tegorocznej konferencji APEC (Applied Power Electronics Conference) firma Texas Instruments Incorporated (TI) zaprezentowała najmniejsze w branży, a jednocześnie najbardziej sprawne regulatory obniżające napięcie, ze zintegrowanymi tranzystorami FET na prądy do 25 A, przeznaczone do zastosowań w telekomunikacji, sieciach itp.

Łatwy w zastosowaniu synchroniczny układ kluczujacy SWIFT TPS56221 (25 A, 14 V) ze zintegrowanymi tranzystorami MOSFET wykonanymi w technologii NexFET osiąga gęstość mocy ponad 200 W/cal3, przy sprawności przekraczającej 90 procent przy dużych obciążeniach i przetwarzaniu 12 V napięcia wejściowego na 1,3 V napięcia wyjściowego, dostarczając do 25 A ciągłego prądu wyjściowego przy częstotliwości przełączania 500 kHz. Nowa przetwornica synchroniczna TPS56121 (15 A, 14 V) jest o trzy procent sprawniejsza przy przetwarzaniu 5 V napięcia wejściowego na 1,2 V napięcia wyjściowego i przełącza dwukrotnie szybciej niż podobne, 15-amperowe przetwornice oferowane na rynku.

?Zasilacze do montażu na płytkach, zwłaszcza te o wyższych prądach, są zwykle umieszczane w obudowach wraz z obwodami elektrycznymi i wymagają większej gęstości mocy i sprawności przetwarzania mocy? – mówi Sami Kiriaki, wiceprezes wyższego szczebla w pionie Power Management w firmie Texas Instruments. ?Dzięki dwóm nowym wyrobom nasza rodzina SWIFT wchodzi w obszar większych wartości prądów, co dla naszych odbiorców oznacza przełom w gęstościach mocy, sprawnościach i odprowadzaniu ciepła, a więc w ostatecznym rozrachunku bardziej energooszczędne i niezawodne wyroby końcowe?.

Przetwornice TPS56221 i TPS56121 mają obudowy QFN o wymiarach 5 mm x 6 mm i o poprawionych właściwościach cieplnych; całkowita powierzchnia konstrukcji wynosi 315 mm2 ? 30 procent mniej niż inne konstrukcje dyskretne. Obydwa układy są pierwszymi wykorzystującymi posiadaną przez Texas Instruments technologię NexFET i charakteryzują się lepszymi parametrami cieplnymi, wyższym stopniem ochrony, większą sprawnością i wyższą niezawodnością. W celu zwiększenia uniwersalności zastosowań przełączniki można ustawiać na jedną z trzech częstotliwości pracy: 300 kHz, 500 kHz i 1 MHz. Mogą pracować z napięciami wejściowymi od 4,5 V do 14 V.