Targi z automatyką w tle

Wiosną, jak zwykle, odbywają się ważne targi dla przemysłu, w którym automatyka odgrywa istotną rolę. Pierwsze z nich to Automaticon, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23?26 marca 2010 r. To bodaj największe tego typu targi w Polsce, gromadzące liczną grupę firm zajmujących się automatyką przemysłową.
W ubiegłym roku w Automatikonie uczestniczyło ponad 300 firm z Polski i zagranicy. Organizatorzy szacują, że stoiska odwiedziło ok. 15 tys. gości. W tym roku zainteresowanie z pewnością nie będzie mniejsze wobec oznak ożywienia gospodarczego.
Podobne nadzieje mają organizatorzy targów HANNOVER MESSE. Są to jedne z największych, jeśli nie największe na świecie targi przemysłowe. W tym roku odbywają się w dniach 19?23 kwietnia. W ubiegłym roku uczestniczyło w nich ponad 6 tys. firm z 61 krajów (w tym ponad 30 z Polski). Wystawy odwiedziło ok. 210 tys. osób z 80 krajów świata (w tym ok. 5 tys. z Polski). Na targi składa się 9 imprez, o których szerzej piszemy w dziale Nowości.
Na targach prezentowane będą m.in. roboty. Jak pisze autorka raportu o robotach: ?Branża robotyki w Polsce oparła się kryzysowi. Widoczny był wzrost sprzedaży tego typu urządzeń?. Jest to wyraźny sygnał, że w przemyśle nie nastąpił kataklizm, jaki miał miejsce np. w sferze bankowej, i mimo trudniejszego dostępu do pieniądza firmy inwestują w tę nowoczesną technologię. Ponad 2/3 ankietowanych osób odpowiedziało, że przewidują utrzymanie ubiegłorocznego poziomu lub wzrost wydatków na roboty w 2010 r.
Jak stwierdza Paweł Handzlik z Działu Robotów Przemysłowych firmy ASTOR: ?Stagnacja na rynku światowym pozostała bez większego wpływu na nasz rynek robotów?. Podobnie uważa Piotr Tynor, lider sekcji Robot & CNC, Mitsubishi Electric ? Oddział w Polsce: ?Mimo spadku sprzedaży w krajach zachodnioeuropejskich (np. w Niemczech spadek z ponad 650 szt. w 2008 r. do 487 szt. robotów w 2009 r.) w Polsce odnotowano znaczny wzrost sprzedaży robotów?.
Zapraszam do zapoznania się z całym raportem oraz innymi artykułami, poświęconymi m.in. sterownikom, sterowniom, przepływomierzom oraz serwonapędom.
Tomasz Kurzacz
redaktor naczelnytk@controlengpolska.com