Targi Pracy na Politechnice Szczecińskiej

23 listopada 2006 odbyły się II, organizowane przez Samorząd Studentów Politechniki Szczecińskiej, Targi Pracy.

W targach wzięło udział blisko 30 pracodawców z całego kraju.

Mimo że impreza odbywała się na Politechnice, targi nie miały charakteru stricte inżynierskiego ? wśród wystawców znajdowały się bowiem również firmy z branży head hunterskiej czy finansowej.

Przez budynek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, gdzie odbywała się impreza, przewinęło się kilkuset studentów. Targi odwiedzali również mieszkańcy Szczecina. Wszystkie stanowiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Ideą targów było skonfrontowanie młodych ludzi z rynkiem pracy, jego wymaganiami, pokazanie na co jest zapotrzebowanie. Jednak oprócz możliwości porozmawiania i wymiany doświadczeń na imprezie nie zabrakło konkretnych ofert. Większość pracodawców przedstawiała je wraz z opisem wymaganych kwalifikacji i umiejętności. Z propozycjami dla studentów wyszły np.: szwedzka firma Thule, produkująca urządzenia do transportu sprzętu sportowego; Max.pl zajmująca się produkcją systemów internetowych czy T. M. C. Telefon Marketing Center Poland, aktywnie poszukująca pracowników do szczecińskiego Call Center. Wielu przedstawicieli firm gromadziło informacje o potencjalnych przyszłych kandydatach do pracy (formularze zgłoszeniowe, ankiety itp).

 

Extra online

Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi struktury, funkcjonowania czy organizacji pracy w konkretnych firmach mogły uczestniczyć w prelekcjach wygłaszanych w sali audytorium przez pracowników tych firm.

Większość wystawców wyraziła zdecydowaną chęć wzięcia udziału w kolejnych targach.

W ramach Targów Pracy odbyły się również: kiermasz książki technicznej oraz konferencja pt. ?Potrzeby nowoczesnej gospodarki ? wyzwania rynku pracy?. Podczas konferencji omawiano kwestie dotyczące: zawodów deficytowych i nadwyżkowych, zapotrzebowania na kadry inżynierskie na zachodniopomorskim rynku pracy. Zmierzono się również z problemem polityki zatrudnienia i koordynacji systemu edukacji zawodowej z potrzebami gospodarki w kontekście inwestycji zagranicznych.

Mimo że były to dopiero drugie Targi Pracy Politechniki Szczecińskiej, wydarzenie odbiło się szerokim echem w środowisku akademickim Szczecina. Relacje z targów pojawiły się zarówno w radiu (Eska, RMF Maxxx, VOX FM, PR Szczecin), prasie (Gazeta Wyborcza, Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński), jak i w Internecie. Patronem medialnym imprezy był Control Engineering Polska.

Rangi wydarzeniu dodał fakt, że objęte ono było honorowym patronatem Henryki Bochniarz oraz patronatem merytorycznym Północnej Izby Gospodarczej. Imprezę uświetnili swoją obecnością m.in. były minister gospodarki Jacek Piechota czy Jeremi Mordasewicz ? wiceprezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych ?Lewiatan?. Samo przedsięwzięcie było wkomponowane w obchody 60-lecia Politechniki Szczecińskiej. 

Tegoroczne Targi Pracy można uznać za bardzo udane. Organizatorzy po raz kolejny zapewnili doskonałe warunki i zadbali o miłą atmosferę. Możemy cieszyć się z tak dużego zainteresowania studentów propozycjami przedstawionymi przez wystawców. Na pewno warto brać udział w tego typu przedsięwzięciach.

Edyta Pawlak ? Human Resources Manager,
Swedwood Poland sp. z o.o.

Targi Pracy sprzyjają promowaniu marki i wyrobów, o czym przekonały się biorące w nich udział firmy. Dla studentów natomiast była to możliwość zapoznania się z asortymentem i nawiązania kontaktów w interesującej ich branży.

Jarosław Jakubczak ? inżynier sprzedaży
w BECKHOFF Automation