Targi Kielce chcą wydać ponad 100 mln zł na rozbudowę

Ponad 100mln zł planują wydać Targi Kielce na rozbudowę i modernizację swojej bazy. Pieniądze chcą pozyskać z unijnego funduszu "Spójność terytorialna i konkurencyjność regionów" – poinformował dziennikarzy prezes Targów Kielce Tomasz Raczyński.
Jak podał, złożony w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego projekt rozbudowy kieleckiego ośrodka wystawienniczego zakłada m.in. powstanie 16 tys. metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni wystawowej pod dachem, dwóch sal kongresowych mogących pomieścić po tysiąc osób, hotelu trzygwiazdkowego dla 250-300 gości i przystosowanie do celów ekspozycyjnych kilku tysięcy metrów kwadratowych terenu niezabudowanego.
Projekt zakłada realizację tych przedsięwzięć do roku 2012. Niezbędny wkład własny do programu obliczono na blisko 30 mln zł. Właściciele Targów Kielce nie zdecydowali jeszcze, czy zaciągną na ten cel kredyt czy podwyższą kapitał spółki.
Raczyński ujawnił, że jeden z nowocześnie zaprojektowanych pawilonów targowych ma być obiektem wielofunkcyjnym, który w zależności od potrzeb może służyć do celów targowych, wystawowych lub rekreacyjnych.
Przygotowany przez Targi Kielce projekt jest jednym z 15, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oceni przed podziałem środków z funduszu "spójność terytorialna i konkurencyjność regionów". Fundusz jest przeznaczony dla podmiotów o znacznym udziale własności Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego.
Targi Kielce – wicelider targów w Polsce; liderem są  Międzynarodowe Targi Poznańskie – dysponują obecnie drugą pod względem wielkości w kraju powierzchnią wystawową. Oferują wystawcom 30 tys. metrów kwadratowych w klimatyzowanych pawilonach wystawowych i ponad dwa razy większą zewnętrzną powierzchnię ekspozycyjną.
Targi Kielce mają około 20 proc. udziału w krajowym rynku targowym. Spółka należy do sześciu udziałowców, spośród których dwaj – Międzynarodowe Targi Poznańskie i miasto Kielce – posiadają niemal 99 proc. udziałów. Ich podział jest prawie równy, jednak uprzywilejowanie MTP w głosach daje temu podmiotowi dwa razy większą siłę na walnym zgromadzeniu.
MTP i gmina Kielce spotkają się 30 listopada w sądzie gospodarczym, który ma rozstrzygnąć spór, czy zysk spółki Targi Kielce za 2004 rok powinien być przeznaczony na dywidendy czy na inwestycje.