Systemy ERP w oczach przedsiębiorców

80 proc. przedsiębiorstw uważa, że ERP jest kluczowym systemem w firmie, ale około połowa określa jego wydajność jedynie jako wystarczającą lub podstawową. Badanie przeprowadzone przez firmę Epicor ujawnia braki w systemach spowalniające ich pracę i optymistyczne nastawienie do nowych możliwości związanych z mobilnością, chmurą i sieciami społecznościowymi.

35 proc. spośród 1500 przedsiębiorców z dziesięciu krajów narzeka, że otrzymanie pożądanej informacji w ich obecnym systemie ERP zajmuje dużo czasu, a 48 proc. badanych przyznaje, że chcieliby aby system ERP oferował łatwiejszy dostęp do informacji w dowolnym czasie. Prawie 30 proc. uważa, że "większa responsywność oznaczająca szybkie uzyskanie pierwszych korzyści, wyższą wydajność, skalowalność i łatwość wdrożenia oraz wspierająca tym samym rozwój biznesu" jest najbardziej pożądaną korzyścią wynikającą z inwestycji w ERP. Użytkownicy systemów ERP są niezadowoleni z ich wydajności.

– Jesteśmy zaniepokojeni widząc, że wielu użytkowników jest zawiedzionych działaniem swojego obecnego systemu ERP. ERP jest ważną platformą, która pomaga przedsiębiorstwom przystosować się i reagować na zmieniające się potrzeby rynku. Firmy muszą oczekiwać wyższej wydajności od swoich systemów ERP, w przeciwnym razie konkurenci uzyskają nad nimi przewagę – komentuje John Hiraoka, wiceprezes i główny dyrektor ds. marketingu w firmie Epicor. 

Nowe możliwości ERP przyjmowane są pozytywnie. 65 proc. ankietowanych postrzega mobilność za "ważną" w uzyskaniu lepszego dostępu do informacji i wsparciu komunikacji zdalnych pracowników (ale jedynie połowa ma jakikolwiek mobilny dostęp do systemu ERP, a tylko jedna czwarta może korzystać z ERP za pomocą smartfonów i tabletów. Większość respondentów postrzega współpracę w oparciu o mechanizmy znane z sieci

społecznościowych jako ważną dla przyszłości ich przedsiębiorstwa, a blisko połowa wierzy, że jest ona szczególnie korzystna w komunikacji z klientami i dostawcami. Ale tylko 10 proc. uważa, że ich obecny system może wykorzystać media społecznościowe "w dużym stopniu". 

Przedsiębiorcy są zainteresowani częściową implementacją ERP w chmurze. Jedynie 20 proc. ankietowanych wykazało chęć dalszego inwestowania w usługi stacjonarne. 64 proc. opowiedziało się za implementacją w chmurze lub możliwością mieszania i łączenia rozwiązania stacjonarnego, na serwerzei wdrożenia w chmurze. 

– Warto zwrócić uwagę, że rynek jest podzielony na dostawców oferujących rozwiązania stacjonarne oraz dostarczających rozwiązania w chmurze, podczas gdy znaczna większość przedsiębiorstw chciałaby mieć możliwość wyboru obu tych rozwiązań jednocześnie. Wybór implementacji ERP w chmurze nie musi być ostateczny. Elastyczność modeli wdrożenia, między innymi łączonej opcji wdrożenia rozwiązania stacjonarnego i w chmurze, powinna być naturalnym krokiem dostawców ERP – podsumowuje John Hiraoka.