Superkomputer z AGH najlepszy w Polsce, 145. na świecie

  Superkomputer "Zeus" z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH znalazł się na 145. pozycji na opublikowanej w poniedziałek prestiżowej liście TOP 500 – najpotężniejszych komputerów na świecie – poinformował rzecznik krakowskiej uczelni Bartosz Dembiński.

  Oznacza to, że "Zeus" jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.

  Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org/list/2013/11/ ). "Zeus" z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.

  W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221. miejsce).

  Jak przypomniał rzecznik AGH w przesłanym PAP komunikacie, klaster "Zeus" jest przeznaczony do obliczeń naukowych. Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa "Zeusa" to ponad 373 Tflops. (FLOPS – ang. FLoating point Operations Per Secondo – to jednostka wydajności komputerów określająca liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w urządzeniu jest firma Hewlett-Packard.

  Superkomputer "Zeus" jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. "Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na +Zeusie+ tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522)" – podkreślił Dembiński.

  Dodał, że w najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans "Zeusa" w światowych rankingach. 4 listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło bowiem wyniki konkursu na inwestycje w infrastrukturę informatyczną nauki, a największe dofinansowanie – 105 mln zł – otrzymało właśnie ACK CYFRONET AGH.

  "Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej" – zapowiedział rzecznik AGH.